Online Satış Ortaklığı Veren Firmalar (Türk Siteler)

Satış ortaklığı veren firmalar

Online satış ortaklığı yapmayı düşünenler için sistemin nasıl işlediğini burada anlatmıştım. Şimdi, satış ortaklığı veren siteleri nasıl ve nerede bulacağınızı açıklamak istiyorum. Aslında satış ortaklığı veren Türk firmalar için tek tek arama yapmanıza bile gerek yok.

Zaten tek bir tıklama ile istediğiniz markaya ortaklık yapmanıza fırsat tanıyan güvenilir Affiliate network siteleri bizim için bu firmaları bir araya topluyor. Siz bu affiliate network, yani Türkçe anlamıyla satış ortaklığı ağlarına yayıncı olarak üye olduğunuzda tek bir çatı altında binlerce ürüne ulaşabiliyorsunuz.

Ürünleri ve ortakları aynı çatı altında toplayan bu siteler, ödemenizi düzenli olarak banka hesabınıza yapıyor. Ayrıca bu ağlara üye olmak istediğinizde kesinlikle sizden ücret talep edilmiyor.

Satış ortaklığı veren firmalar

1- Gelir Ortakları

Yüzlerce markaya ev sahipliği yapan Gelir Ortakları, ödemeleri hiç aksatmayan saygın bir satış ortaklığı ağıdır. Yayıncı (affiliate) olarak kayıt olduğunuzda karşınızda satış ortaklığı veren Türk firmalar sıralanır. Hangi ürünün ne kadar komisyon verdiğini ve ne tür kazanç fırsatları sunduğunu görebilirsiniz.

Elde ettiğiniz kazançları anlık olarak gösteren ayrıntılı raporlama sistemi sayesinde linklerin tıklanma oranı, kazanç miktarı ve daha pek çok ayrıntıyı görebiliyorsunuz. Hak ettiğiniz kazançlar 15 günlük dönemler halinde dilediğiniz banka hesabına aktarılıyor.

Kaliteli hizmet anlayışından taviz vermeyen ve bu sayede ülkemizde hızla yükselen Gelir Ortakları, her geçen gün daha fazla reklam veren ve yayıncı kazanıyor. Sizde Gelir Ortakları ağına BURADAN yayıncı olarak katılarak satış ortaklığı veren firmalara tek bir tıklama ile ulaşabilirsiniz.

2- Admitad

Binlerce marka ile çalışan Admitad, alanında en iyilerden biridir. Son derece basit ve kullanışlı olan yönetim paneli sayesinde dilediğiniz ürüne tek bir tıklama ile ulaşmanız mümkün. Satış ortaklığı veren Türk siteler hakkında her ayrıntı panel üzerinden veriliyor.

Hangi markanın ne tür kazanç modeli ile ne kadar kazanç imkanı verdiği gibi her ayrıntıya yönetim panelinden kolayca ulaşmak mümkün. Tıklama oranları ve kazançlar yönetim sayfanızda en ince ayrıntısına kadar görsel grafikler ile ayrıntılı bir şekilde veriliyor.

Tüm veriler anlık olarak aktarıldığı gibi günlük, aylık, yıllık veya program bazlı kazanç analizleri yapabiliyorsunuz. Elde ettiğiniz kazançlar sizin belirlediğiniz banka hesabına dönemsel olarak yatırılıyor.

Admitad alt yapısını tercih eden binlerce satış ortaklığı veren Türk firmasına tek bir panelden erişim sağlamak istiyorsanız BURADAN kayıt olabilirsiniz. Çığ gibi büyüyen bu satış ortaklığı ağına sürekli yeni reklam verenler eklendiği için mutlaka size uygun ürünler bulabilirsiniz.

3- ReklamAction

ReklamAction ailesine BURADAN katılarak yüzlerce tanınmış markaya tek bir tıklama ile satış ortağı olabilirsiniz. Profesyonel yazılımı ve güçlü alt yapısı ile çok detaylı bir raporlama sistemine sahip olan ReklamAction, yayıncılara kazançlarını en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı sunuyor.

Ödemeler dönemsel olarak sizin belirlediğiniz banka hesabına yapılıyor. Yönetim paneli Türkçe dil desteğine sahip olduğu için tüm işlemleri kolayca yapmak mümkün.

Yukarıda size önerdiğim web siteleri satış ortaklığı veren binlerce şirkete ev sahipliği yapıyor. Ortak olmak istediğiniz ürünler için size ne kadar komisyon teklif edildiğini ve nasıl bir kazanç modeli sunulduğunu görebiliyorsunuz.

Ayrıca sisteme yeni satış ortaklığı veren şirketler eklendiğinde bunları yönetim sayfasında görebildiğiniz gibi size yeni eklenen kampanyalar hakkında e-mail de gönderiliyor. Böylece yeni fırsatlar siz arayış içinde olmasanız bile sizin ayağınıza geliyor.

Satış ortaklığı sisteminde ürün seçimi kazanç miktarını doğrudan etkilediği için satış ortaklığı veren sitelerin güncel listesinin sürekli elinizin altında olması çok önemlidir.

Eğer planlı bir şekilde mantıklı girişimler yaparsanız satış ortaklığı veren siteler sayesinde ufak bir servet kazanmanız bile mümkün. Sonuçta burada hem şirketler hem de sizin çıkarınıza bir ortaklık söz konusu olduğu için herkes hayatından memnun.

Firmalar reklam parası ödemek yerine size komisyon ödemeyi tercih ederek farklı bir pazarlama stratejisi uygulamış oluyor. Aslında burada en kazançlı çıkan bireysel olarak satış ortaklığı yaparak para kazanan girişimcilerdir. Sonuçta sosyal medya, forumlar ya da blog yazarak bu işi yapanlar sıfır sermeye ile internetten para kazanma fırsatı yakalamış oluyor.

Şimdi, riski en aza indirmek için ürün seçimi sırasında yapılan temel hatalardan bahsetmek istiyorum.

Ürün Seçerken Yapılan 11 Temel Hata

Satış ortaklığının pazarlama alanında harika bir para kazanma yolu olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat, çoğu pazarlamacılar bugünlerde aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda satış ortaklığı programı olduğu için hangi özel ürünlerin tanıtılacağını bilemiyor.

Neyse ki, online satış yapmak için doğru ürünleri keşfetmenin ve seçmenin birçok yolu bulunmaktadır. İşte pazarlamacıların en sık yapmaya eğilimli olduğu hatalardan bazıları:

1. En uygun olan ürünü tanıtmamak

Bu işe giren çoğu kişi, mümkün olduğunca fazla parayı çok kısa bir sürede kazanmak ister. Bu nedenle, “ilgi çekici” olan her ürünün doğru ürün olmadığı gerçeğini göz ardı etme eğilimindedirler.

Bu nedenle, söz konusu talep edilen ürünün onlara hitap etmesine ya da uygunluğuna bakılmadan ürün seçilmemelidir. Daha yüksek bir başarı oranı için, öncelikle kendi ilgi alanındaki ürünlerden seçmelidir.

2. Ürünü denememek

Bu maliyeti yüksek olabilen büyük bir hatadır: Yaptığınız tanıtım etkili olmaktan uzak olacaktır. Test etme adımını kendiniz yapmanız çok önemlidir. Bazı ürünlerin bazı satış ortakları için çok karlı olması muhtemeldir, ancak bu durumun sizin için de mutlaka geçerli olacağı anlamına gelmez.

Ayrıca, ürünü ikna edici bir şekilde tanıtmak istiyorsanız, söz konusu ürünü müşterinize iletebilmeniz gerekir. Yapmanız gereken şey, ürünü kendiniz test etmek, böylece verimliliğinin canlı bir kanıtı olacaksınız. Bu, strateji, planlama, sıkı çalışma isteyen ve sonuçları izleyen bir süreci gerektirir.

3. Piyasada uygun bir araştırma yapmamak

Doğru ortaklık programını bulabilmeniz için etkili bir araştırma yapmalısınız: makaleleri, haberleri, incelemeleri ve blogları okuyun. Ürünün müşterisi olmaması sadece işinizi zorlaştırır ve sonunda başarısız olursunuz. Sonuç olarak, ürüne mümkün olduğunca çok dikkat vermek ve aynı anda tek bir ürüne odaklanmak önemlidir.

Etkili bir anahtar kelime araştırmasına sahip olmamanız, en karlı pazarların ve online satış yapılabilecek ürünlerin hangileri olduğunu bulmanızı engeller. İnternette ilgi çekici niş anahtar kelimeler oluşturmanıza yardımcı olan çeşitli anahtar kelime araçlarının yanı sıra, satış ortaklığı ile ilgili olarak size yardımcı olabilecek arama motorlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Daha etkili bir anahtar kelime araştırması için en önemli adımlardan bazıları şunlardır:

Etkili bir liste oluşturmak ve tekrar gözden geçirmek,

Anahtar kelime araştırma araçlarını benimsemek,

Listeyi bitirin,

Saldırı planlayın,

Tekrarlayın.

Daha etkili bir anahtar kelime araştırmasında en önemli adım, liste oluşturmak ve gözden geçirmektir. Bu, belirli adımları içeren yavaş bir süreçtir. Öncelikle, bir müşterinin sizi aramaya çalıştıklarında yazabileceğine inandığınız kelimeyi veya kelime öbeğini kullanarak beyin fırtınası yöntemini kullanarak potansiyel anahtar kelimeler listesi oluşturmanız gerekir.

İkinci olarak, sunduğunuz hizmetlerin çeşitliliğini içerecek kadar kelime bulmaya çalışın. Bunu yapabilmek için, arkadaşlarınızın veya meslektaşlarınızın yardımına başvurmaktan çekinmeyin. Rekabeti göz ardı ederek talep edilmeyen ürünleri tanıtmak ve ürünün verimliliğini test etmek için pazar araştırması yapmamak, korkmanız gereken şeylerdendir.

Ayrıca, sosyal medyayı (şirket ve ürünler ile ilgili yapılan yorumlar) dikkate almamak kaydıyla tüketici memnuniyetinin gözle görünür kanıtları olmayan bir ortaklık programı kaçınmanız gereken bir şeydir.

4. Çok az ürün tanıtmak

Bu işin içine girdiğinizde, müşterilerinize alternatif ürünler ve satın alma seçenekleri sunmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Öncelikle, size en çok uyan ve olabildiğince iyi bir şekilde tanıtımını yapabileceğiniz tek bir ürüne odaklanmanız gerektiği doğrudur. Ancak sonsuza kadar sadece bir veya iki ürün satıyorsanız, müşterileriniz onları bu ürünleri satın almaya zorladığınızı düşünebilir ve sitenizi terk etme isteği hissedebilirler.

Bu nedenle, onlara yeterli özgürlüğü verin ve satın alma kararını verenin kendileri olduğunu hissettirin. Üstelik, satılacak daha geniş bir ürün yelpazeniz varsa, büyük satışların olasılığını artırırsınız. Fakat bunun yanında, başka bir hataya düşmeyin ve para kazanmak için her türlü ürünü tanıtmayın.

5. Çok fazla ürün tanıtmak

Bu, yeni üyeler tarafından çok sıklıkla yapılan bir hatadır. Tabii ki, başlangıçta bu kadar çok ürün tanıtmanın, daha fazla ürün tanıtmanın, daha çok kar getireceğini düşünebilirsiniz. Ancak, bu tarz bir düşünce yanlıştır, çünkü bir ürünü tanıtmak çok zaman gerektirir.

Çok sayıda ürünü tanıtmaya karar verdiğinizde, her bir ürün için ayıracağınız zamanı azaltmak zorunda kalırsınız. Bu da sonuçta etkili bir tanıtım yapılmasını engeller. Bir başka özellik ise, çok çeşitli seçeneklerin müşteriyi şaşırtmasıdır – müşteri, ait olduğunuz şirketin profiliyle satmaya çalıştığınız belirli kategorinin uyuşmadığını düşünebilir.

İyi bir şekilde sınıflandırılmış yeterli ürün yelpazesi sunmanız ve doğru seçimi yapmaları için en çok satan ürünlerin belirgin şekilde sunulması şiddetle tavsiye edilir.

Çok az ürün tanıtmak da çok fazla ürün tanıtmak da hatadır. Bu nedenle, bu ikisi arasındaki dengeyi bulmalısınız.

6. Ürün yerine affiliate programına odaklanmak

Programı değil, ürünü pazarlamanız gerektiğini hatırlamanız sizin için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle, diğer iyi performans gösteren ortaklar ile rekabet etmeye çok meyilli olsanız bile, sattığınız gerçek ürünün ne olduğunu bir an bile unutmayın.

Rekabetin iyi olmadığını söylemiyoruz, rekabette kalmanız gerekir, fakat aynı zamanda sadece kendinize değil, diğer insanlara da faydalı olması açısından satış yapmak hedefiyle bilgilerinizi paylaşmanız için cömert olmanız ve belirli bağlantılar ve bloglar gibi gerekli kaynaklardan faydalanmanız gerekir.

7. Geçerli reklam araçlarına yatırım yapmamak

Yanlış araçlar kullanmayın. Bunu yapmak için, hedef pazarın tepkisine dikkat edin, böylece satış ortaklığı için hangi özel reklam türünün daha uygun olduğunu kesinlikle belirleyebilirsiniz. Bunun için birkaç adım: iyi hazırlanmış destek materyalleri, broşürler, e-postalar ve bağlantılara yatırım yapın.

Bazı pazarlar bu araçlardan herhangi birine çok iyi cevap verir. Ancak, her bir reklamın bilgilendirici olduğundan ve size güvenilirlik kazandıracak uygun içeriğe sahip olduğundan emin olmalısınız. Böylece sonuçta memnun kalan müşterilerden dolayı satışlarınız da artacaktır.

8. Arama motoru optimizasyon sürecini yok saymak

SEO sürecini göz ardı etmek, yapılan yaygın hatalardan biridir. İyi bir içerik mutlaka başarıya giden yol anlamına gelmez. Optimize edilmemiş bir site, potansiyel müşteriyi asla çekmez. İyi bir arama motoru optimizasyonu size daha iyi bir görünürlük sağlar ve eğer SEO tekniklerini doğru bir şekilde uygularsanız, müşterilerin ilgisini çekme şansı daha yüksek olan daha değerli bir siteye sahip olursunuz.

9. Siteye değil, ürüne odaklanmak

Ürün üzerinde yoğunlaşmak, bu işte başarılı olmak için çabalarken iyi bir şeydir, ancak sadece ürüne odaklanmak, bu sebeple sitenizi ikinci sırada tutmak sorunlar meydana getirecektir. Bu nedenle, sitenize her zaman yeni bir şeyler katmalısınız, olabildiğince geliştirmelisiniz, çünkü siteniz ürünün satıp satmayacağını etkileyecektir.

Ziyaretçilerin sizden satın almasını istiyorsanız, diğer satıcılardan farklı bir yaklaşım deneyin, sitenizde yaratıcı ve yenilikçi olun.

10. Seçilen ürünlerin yer aldığı sektörde en güncel haberleri takip etmemek

Değişimin kilit süreç olduğu bir dünyada yaşadığımız bilinen bir gerçektir. Dahası, bu dönüşümün satış ortaklığı için de geçerli olduğu gözardı edilemez.

Sonuç olarak, seçtiğiniz ürünün sektöründeki en son gelişmelere ayak uydurması ve kendinizi sahada en yeni trendler ve teknikler hakkında bilgilendirmeniz önemlidir. Bunun bir rekabet ortamı olduğunun farkında olun, bu yüzden başarılı olmak istiyorsanız en son gelişmeleri takip edip güncellenmek önemlidir.

11. Fikirlerinizi, deneyiminizi ve bilginizi paylaşmamak

En popüler forumlara, web sayfalarına, üyelik sitelerine, sosyal medyaya veya sohbet odalarına aktif olarak katılmamak büyük bir hatadır, çünkü pazarlama girişimcilerinin piyasada yaşadığı sorunları belirleyebileceği en uygun yerler burasıdır.

Güncel bilgileri takip etmemek hiç profesyonelce değildir. Tecrübeleri paylaşmak, satış ortaklığı ile ilgili daha fazla bilgi edinmeniz için ve internette en çok hangi ürünlerin satılacağını bulmak için harika bir fırsattır. Ayrıca, deneyimlerinizi paylaşmak yeni yöntemlerle nasıl ortaya çıkacağınızı, sitenizi nasıl faydalı hale getireceğinizi öğrenmenizi ve gelişime yönelik kişisel notlar almanızı sağlar.

Diğer insanların deneyimleri, size olası hatalardan kaçınmak için daha iyi bir bakış açısı verebilir. Diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunmak ve güncel haberlerle gündeme ayak uydurmak şiddetle tavsiye edilir.

Sonuç

Sonuç olarak, bu hataları yapmazsanız, önerileri takip edip verilen bilgileri analiz ederseniz, satacağınız doğru ürünleri bulmakta hata yapmazsınız. Soruna odaklanın ve insanların pazarda karşılaştığı sorunlara çözüm bulmaya çalışın. Bu ürünler için tutkuya sahipseniz, başarının anahtarını bulacaksınız.

Son güncelleme: 20 Ocak 2020

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Devamını Oku
+