20 Yorum

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir, Nasıl Yapılır?

Ürün sahipleri ile online komisyon kazanmak isteyenler arasında yapılan işbirliği ortaya affiliate marketing adında bir sektör çıkardı. Sistemi uygulamak isteyenler biraz çalışarak elbette öğrenebilir ama rekabet belinizi bükebilir. Bu arada, sistem bizim dilimize satış ortaklığı olarak yerleşti.

Affiliate marketing (satış ortaklığı) nedir?

Size ait olmayan ürünlerin internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon veriliyor. Burada yaptığınız eyleme, affiliate marketing adı verilir.

Konuyu daha iyi idrak etmeniz için biraz daha açayım:

1. Ürün sahipleri (firmalar)

Firmalar, aracı siteye satılması için ürün veya hizmet ekliyor. İsteyen her şirket affiliate marketing ile çalışabilir, hatta böylece pazar payını ciddi ölçüde büyütebilir. Her firma kendi kar marjına göre satış ortakları için belli bir komisyon belirler.

2. Aracı siteler

Ürün sahipleri ve satış ortaklarını aynı çatı altında toplayan sitelere affiliate network adı veriliyor. Bu aracı siteler, finansal işlemleri ve sitemi oluşturan teknik alt yapıyı sağlamakla görevlidir. Ürün sahipleri, aracı siteye ürünlerini ekler. Satış ortakları ise bu ürünler arasından istediklerine aracılık yapmakta özgürdür.

Satış ortakları tarafından yapılan satışları takip etmek için aracı site özel bir yazılım kullanır. Satış ortaklarına seçtikleri ürünleri tanıtmaları için özel reklam linkleri verilir. Bu özel reklam linkleri sayesinde yapılan satışlar kolayca takip edilir.  Aracı sitelere üye olmak ücretsizdir. Satış ortaklarının ödemeleri düzenli olarak aracı siteler tarafından yapılır.

3. Satış ortakları

Satış ortakları, aracı siteler üzerinde her ürünün ne kadar komisyon verdiğini görebilir ve buna göre kendi çıkarlarını gözeterek ürün seçebilir. Blog yazarak, sosyal medya üzerinden veya Adwords gibi reklam kanalları ile ürünlerin reklamını yaparlar.

Satılan her bir ürün için kendilerine önceden teklif edilen komisyon oranında para kazanırlar. Satış ortakları, ürünler ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Tek görevleri, reklam yapmaktır.

Sitem tam olarak yukarıda saydığım üçlü arasında işliyor.

Affiliate marketing (satış ortaklığı) nasıl yapılır?

Sistem son derece basit. Burada yapmanız gereken ürünleri satın alacak müşterileri bulmak. Bunun için reklam şart. Şimdi, affiliate marketing nasıl yapılır, maddeler halinde açıklayalım.

1. Reklam için gerekli alt yapıyı hazırlamak

Aşağıda en fazla tercih edilen 3 reklam stratejisine yer verdim, fakat en verimli olanın blog açmak olduğunu bilmenizde yarar var.  Ayrıca, bunların dışında farklı stratejiler geliştirmek elbette mümkün.

1.1. Blog açmak

Reklam için en uygun alt yapı, niş (hedef kitle odaklı) blog açmaktır. Tamamen müşteri odaklı kurulan blog siteleri affiliate marketing ile olağanüstü sonuçlar verebiliyor. Gündem, haber veya genel konuları içeren bloglar satış ortaklığı için uygun değildir.

Eğer affiliate marketing yapmak için blog açmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey; müşteri gibi düşünmektir. Şöyle düşünün; ayakkabı satın almak için ne tür bir arama yapardınız? Burada arama yapmak için kullandığınız anahtar kelimeler, size blog konusu hakkında kesin fikir verir.

Blog açtıktan sonra ürünler için tanıtım yazıları hazırlamanız gerekiyor. Bu tanıtım yazıları içinde satış ortaklığı yaptığınız ürünlerin reklam linklerini vermek suretiyle, potansiyel müşteriyi hiçbir sorumluk almadan satış sayfasına yönlendirmiş oluyorsunuz.

Reklam linkleri sizin İD numaranızı içerdiği için, her satış, hatta anlık olarak her tıklama takip ediliyor. Tüm bunları istediğiniz zaman aracı site tarafından size tahsis edilen panelden takip edebilirsiniz.

1.2. Sosyal medya

Başta Facebook olmak üzere insanlara kolayca ulaşmaya elverişli olan tüm sosyal medya platformları, satış ortaklığı için uygundur. Biz burada Facebook fan sayfalarını örnek gösterelim. Daha sonra zaten diğer sosyal siteler için gerekli açıklamayı yapacağım.

Affiliate marketing yapılacak fan sayfası açarken tıpkı blog mantığı ile hareket etmek oldukça önemli, ancak sektörel fan sayfalarına beğeni toplamak çok zor. Siz, Facebook sayfalarını para kazanmak için kullanmayı düşünüyor olsanız bile, insanların sadece biraz eğlenmek amacıyla kullandığını unutmayın.

Bu yüzden burada daha çok takipçi odaklı düşünmek lazım. Biraz mizah, futbol falan. Ben işin üstesinden gelirim diyorsanız, tabii ki ilk tercih satış odaklı fan sayfası açmak olmalı.

Açmış olduğunuz fan sayfası takipçi bakımından tatminkar rakamlara ulaştığında belli aralıklar ile ürünlerin reklam linklerini paylaşmanız satış yapmanızı sağlayacaktır. Sıradan bir fan sayfası ile satış ortaklığı yapmak için en azından 100 bin aktif takipçi gerekiyor.

1.3. Ücretli reklam servisleri

Google Adwords sayesinde potansiyel müşteriye nokta atışı yapmak mümkün. Tabii ki bunun bir bedeli var. Ücret karşılığında reklam yayınlayan bu tür platformlar üzerinden yürütülecek projeler çok titiz bir şekilde yapılmak zorundadır.

Eğer kazanç, reklam giderlerini karşılıyor, bir de üzerine iyi para kalıyorsa, değmeyin keyfinize. Fakat kazanç, reklam giderleri karşısında eriyip gidiyor, hatta birde zayıf kalıyorsa, gemi su alıyor demektir. Açıkçası ücretli reklam servisleri ile affiliate marketing yapmak tecrübe gerektiriyor.

Adwords gibi alanlara doğrudan bize tahsis edilen reklam linki ve bir kaç kelimelik açıklama ile reklam vermek mümkün. Bilinçsiz yapıldığı zaman ekonomik olarak zarar etmeniz kaçınılmaz. Çünkü burada reklam vermek için cebinizden para ödemeniz lazım. Ayrıca reklam için belli bir sermaye şart.

2. Potansiyel müşteriye ulaşmak

Elinizde potansiyel müşteriye ulaşmak için yeterli reklam hacmi varsa satış ortaklığı darphane gibi çalışır. Burada özellikle vurguladığım potansiyel müşteri (hedef kitle) kelimesini asla göz ardı etmeyin.

Bu sistemde para kazandıran ana faktör bundan ibarettir. Ne aradığını bilmeyen, sadece eğlence için bilgisayar başında takılan insanlar size beş para kazandırmaz. Peki, karşımızdaki kişiyi görmediğimiz halde, alışveriş yapmak istediğini veya potansiyel müşteri olduğunu nasıl anlarız?

Aslında bu çok basit. Yukarıda belirttiğim gibi potansiyel müşteriyi yakalamak için en iyi taktik, tıpkı bir müşteri gibi düşünmek kadar basittir. Siz bunu, empati veya yerine koyma olarak ta algılayabilirsiniz.

Pek çok insan, blog sitesi çok popüler olmasına rağmen kazanç konusunda komik rakamlar ile yetinmek zorunda kalıyor. Aslında daha en başta hata yaptıkları nokta, sadece ziyaretçi çekmek amacıyla blog açmak. Affiliate marketing gibi odaklı projelerde boş ziyaretçi hiçbir anlam ifade etmez. Bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum;

Benim, her konuya burnunu sokan, sıradan bir blog sitem olsun. Bu blog, 350 tane makale ve günlük 20 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Sizin, ayakkabı modası konulu bir blog siteniz olsun. Bu blog sadece 20 tane makale ve günlük sadece 2 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Böyle bir durumda siz, benden her türlü çok daha fazla para kazanma şansına sahipsiniz. Sebebi ise, sadece 2 bin ziyaretçiniz olsa bile, bunların her biri potansiyel müşteridir. Amaçları ayakkabı satın almak olduğu için sizin blog sitenizi ziyaret etmişlerdir.

Burada tek yapmanız gereken nitelikli ürünler sunan bir ayakkabı üreticisine satış ortaklığı yapmaktır. Eğer ürünler nitelikli ise ve reklam konusunda tecrübeniz varsa, her 100 ziyaretçiden biri sizin reklam linkinize tıklayarak ayakkabı satın alır. Burada reklam tecrübesi derken, iyi tanıtım yazıları yazmaktan bahsediyorum.

Bu şartlarda tanesi 100 TL olan, 20 tane satışa aracılık yapmış olursunuz. En kötü ihtimal reklam veren firma her satış için %10 komisyon ödemiş olsa, günlük kazanç 200 TL olur. Bunu günde sadece 2 bin tekil ziyaret alan basit bir blog ile başarmak mümkün.

3. Ürün seçimi

Kazanç, her ne kadar güçlü reklam ve potansiyel müşteriyi hedef almaya odaklı olsa bile, ortaklık yapılacak ürünlerin kalitesi bir diğer belirleyici faktördür. Ürün seçimi yapılırken iki faktör göz önüne alınmalı;

3.a. Komisyon oranı

Her şirket kendi maliyet ve çıkarlarını göz önüne alarak belli bir komisyon teklif eder. Burada belirleyici etken, daha çok ürün kalitesi ile alakalıdır. Sonuçta, nitelikli ürün üretmenin elbette maliyeti daha fazla. Maliyet arttıkça doğal olarak kaliteli ürünler, sıradan ürünlere göre biraz daha düşük komisyon veriyor.

3.b. Kalite

Ürünlerin kalitesi, seçim yaparken komisyon oranına göre daha fazla ön planda tutmanız gereken belirleyici etkendir. Bunun sebebi ise marka ürünlerin insanlara güven vermesidir. Sıradan bir ürün %20 komisyon verse bile, marka bir ürün %10 komisyon ile daha fazla kar bırakabilir. Çünkü satış oranları arasında bariz bir fark olacaktır.

Ürün seçerken bu ikisi belirleyici rol oynar ve aradaki farkı ölçmek zor değildir. Bunu ölçmek için her ürüne ayrı reklam kampanyası düzenlenir ve daha az kazanç getirenler sınıfta kalır.

Affiliate marketing, kazançlı ve bir o kadar esnek olması nedeniyle, yıllardır online kazanç fikirleri arasında popüler olmuştur. Temelinde ticaret, reklam ve biraz teknik olması, sistemi güvenilir yapıyor. Ayrıca her ne kadar temelinde ticaret olsa bile, yayıncıya herhangi bir sorumluluk yüklemediği için özgür bir internetten para kazanma yöntemidir.

Affiliate marketing siteminin mantığı nedir?

Satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını arttırmak amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir.

Satış ortakları, ürünlerini bu sistemle pazarlamak isteyen firmaların web sitelerine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabilecekleri affiliate ağlarına üye oluyorlar ve kendilerine verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yapıyorlar. Bu özel linkler, ortakları tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır.

Affiliate marketing günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir. Bu sistemde firmaların çıkarları; daha fazla satış ve tabii ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir. Bireysel girişimciler açısından ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması, çok ilgi görmesine sebep oluyor.

Şimdi sistemin işleyişini size bir örmekle açıklamaya çalışayım. Sizin popüler bir Facebook sayfanız olduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha çok bayanlara hitap eden bir konuya sahip olduğunu düşünelim. Sayfanız bayanların ilgilendiği bir içeriğe sahip olduğuna göre, burada hedef kitle bayanlardır. Bayanlara tıraş takımı pazarlama şansımız olmadığını zaten mantık olarak herkes biliyor olmalı!

Affiliate marketing ile internetten para kazanmanın mantığında potansiyel müşteriyi hedef almak vardır. Bayanlar zaten alışveriş konusunda daha aktif oldukları için ortaklık yapacak yüzlerce, hatta zorlarsanız binlerce ürün bulursunuz. Parfüm, makyaj malzemeleri, ayakkabı, çanta veya elbise gibi her türlü ürün sizin Facebook sayfanız için idealdir.

Satış ortaklığı veren firmalar nasıl bulunur?

Ortaklık yapabileceğiniz ürünleri nasıl bulacağınızı burada açıklamıştım. Popüler affliate ağlarını ve en cazip komisyon oranlarını sunan markaları verdiğim linkte bulabilirsiniz. Bu affiliate ağlarından birine kayıt olmanız durumunda, tüm ürünlere ulaşma şansınız vardır.

Her ürünün kendine özel bir satış sayfası vardır ve satış başına ne kadar komisyon alacağınız bellidir. Bunlar arasında satılma ihtimali yüksek olanlara ortak olduktan sonra, Facebook sayfanızda size verilen tanıtım linklerini paylaşmanız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece bundan ibarettir.

Tabii ki reklam için tek seçenek Facebook değil. Diğer sosyal siteler, bloglar, forumlar veya Adwords gibi ücretli reklam servisleri üzerinden reklam yaparak satışları zirveye çıkarmanız mümkün.

Paylaştığınız reklam linklerine tıklayan insanlar doğrudan ürünün satış sayfasına yönlendirilir ve eğer ürünü satın alan olursa komisyon sizin hesabınıza işlenir. Böylece yapılan her satıştan kazandığınız komisyonlar hesabınızda birikir ve 15 günde bir sizin belirleyeceğiniz banka hesabınıza havale edilir.

Ürünlere ortak olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez ve dilediğiniz sayıda ürüne ortaklık şansınız olduğu için, deneme yanılma yoluyla en çok satılan ürünleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın sırrı; hedef kitleye ulaşmaktır.

Affiliate marketing sisteminde potansiyel müşteriye ulaşmayı başaran girişimciler deli gibi para kazanıyor. Önemli olan doğru ürünleri seçmek ve bunları satın alma ihtimali olan insanlara ulaşmaktır.

Süs bitkileri ile ilgilenen birine çorap satamazsınız. Bu durum blog siteleri içinde aynıdır. Saksı çiçekleri veya süs bitkileri konulu bir blog siteniz varsa, burada yine bayanlara hitap eden bir konuya sahipsiniz demektir, ancak burada durum biraz daha farklıdır.

Evet, blog içeriğiniz tamamen bayanlara hitap ediyor ama sizin bloğunuzu ziyaret etme amaçları farklı. Muhtemelen böyle bir blog sitesine ulaşan ziyaretçinin amacı, saksı çiçekleri hakkında bilgi almak, hatta hoşuna giden bir çiçek çeşidi varsa satın almaktır. Burada yapmanız gereken şey, Ciceksepeti.com gibi bünyesinde saksı çekekleri dahil, yüzlerce süs bitkisi barındıran bir firmaya satış ortağı olmaktır.

Ciceksepeti.com, satış ortağı kabul eden ve sizin linkiniz aracılığı ile yapılacak her satıştan %25 komisyon alabileceğiniz online ticaret yapan bir şirkettir. Blog veya Facebook sayfanızın içeriğine uygun bir satış ortağı bulmak çok kolaydır. İnternet üzerinden ticaret yapan firmaların yerleşik işletmelere oranla masrafları çok daha düşüktür. Bu yüzden satış ortaklarına yüksek komisyonlar ödemek kar paylarını fazla azaltmıyor.

Affiliate marketing ne kadar kazandırır?

Satış ortaklığı yapanlara ödenen komisyon oranları fiziksel ürünlerde %25, dijital ürünlerde ise %75 seviyesine çıkabiliyor. Dijital ürünler; İngilizce veya farklı dillerde eğitim setleri, çeşitli bilgisayar programları veya kursları, web sitesi kurma eğitimleri, e-kitaplar gibi doğrudan bilgisayara indirilebilen ürünlerdir. Bunlar bir kere üretildikten sonra masraf çıkarmadıkları için ortaklara çok yüksek komisyon ödeyebiliyorlar.

İnternetten para kazanma terimine şekil veren, hatta bence dünyanın en değerli bireysel girişim fırsatlarından biri olan affiliate marketing, kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir kazanç tekniğidir. Bu sistemi uygulayarak para kazanan biri olarak sizlerle paylaşacağım daha çok bilgi var.

Şimdilik umarın sistemin mantığını anlamışsınızdır. Yorum kısmından her türlü desteğe hazır olduğumu belirtmekte yarar var. Eğer sistem henüz kafanızda şekil almadı ise daha ayrıntılı bir inceleme yapmadan girişimde bulunmayın. Ayrıca para karşılığı reklam vermek suretiyle satış ortaklığı yapmak tecrübe gerektirir.

Eğer gelir-gider dengesini sağlayacak tecrübeniz yoksa, zarar etmeniz mümkün. Bu yüzden ortaklık yapacağınız ürünler için önce minik bütçeler ile deneme reklamları organize ederek, fizibilite raporu çıkartın. Böylece hangi ürünlerin ne kadar kazanç potansiyeli sunduğunu tespit ederek karlı ürünleri belirlemiş olursunuz.

20 Yorum

 1. Selam, internette gezerken para nasıl para kazanılır diye baktım sizin sayfanızı buldum. Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Ben işimden dolayı 8 saatini bilgisayar başında geçiren biriyim. Bu sitelere kayıt olmak için bir blog veya bir firma sahibi olmak gerekiyor mu? Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, affiliate marketing ile para kazanmak için kesinlikle firma sahibi olmanız gerekmiyor. Zaten ortaklık yaptığınız markalar sizin adınıza devlete gelir vergisi ödüyor. Ayrıca blog sahibi olmasanız bile sosyal paylaşım siteleri veya forumları kullanarak satış ortaklığı yapmak mümkün, ancak biz kazancın devamlı olmasını sağlamak açısından bir blog açmanızı tavsiye ediyoruz.

 2. Bu ortaklık ile ilgilenen özel siteler ve sizin varsa kullandığınız site önerebilir misiniz? Birazda bu konuyu daha açıklayıcı bir şekilde devam ettirir misiniz lütfen? En son nisan ayında yazmışsınız, acaba güncelleme imkanınız var mı? Biraz daha ek bilgi ve ayrıntı lütfen.

 3. Merhaba, satış ortaklığı yapmak için ne tür reklam yöntemleri kullanmak daha verimli oluyor? Ben forumlarda biraz araştırma yaptığımda karşıma genelde İnstagram veya Adwords kullanan satış ortakları çıktı.

  1. Merhaba, İnstagram satış ortakları için çok uygun bir yapıya sahip. Ayrıca etiket alt yapısı olduğu için hedef kitleye ulaşmak kolay oluyor. Ayrıca bol takipçisi olan Facebook sayfaları da oldukça verimli. Adwords ücret karşılığı reklam yayınlayan bir mecra olduğu için çok iyi analiz yapmanız lazım. Yoksa zarar etme riskiniz var. Aslında işin sırrı; düşük rekabet, yüksek talep olan niş ürünler bulmakta gizli.

   En verimli reklam yöntemine gelecek olursak, ben niş ürünler için blog açmaktan yanayım. Uzun vadeli ve sürekli kazanç açısından blog açmak kesin çözümdür.

  1. Merhaba Hatice hanım, satış ortaklığı oldukça esnek bir yapıya sahip olduğu için ilk zamanlar son derece karmaşık gelebilir, fakat tecrübe kazandıkça para kazandıran bir girişimdir. Fırsat bulduğumda sistemin en azından temel taşlarını ayrıntılı olarak anlatmak adına eğitim videoları çekmeyi planlıyorum.

 4. Selam, paylaştığınız bilgiler çok faydalı. Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Affiliate marketing ile ilgili bir süredir araştırma yapmaktayım. Aklımda belli fikirler var yalnız teknik konulardaki bilgi eksikliğimden dolayı olayı somutlaştırmakta sıkıntı yaşıyorum. Bu anlamda sizin önerilerinize ihtiyacım var.

  Bu işe bir miktar sermaye koyarak da yapabilirim. Şöyle ki bir web sitesi kurdursam ve daha sonra belli markalarla (örneğin tesettür giyim üzerine olan firmalarla anlaşsam) ve bunları kendi web sitemden pazarlamaya çalışsam sonuç alabilir miyim? Tabi bunun için sağlam bir web sitesi kurdurmam lazım.

  Bunun için sizce ne gibi bir bütçe ayırmalıyım? ve tabi bu sitenin Google’da üst sıralarda yer alması ve tanınırlığı için de bir reklam harcaması yapmam gerekli. Bunları düşündüğümüzde sizce ne kadar bir bütçe ayırmalıyım ve sizce bu yolla orta vadede başarılı olabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Merhaba, mantıksal olarak doğru yoldasınız, fakat sektör yanlış. Neden yanlış? Henüz yeterli tecrübeniz olmadığı halde rekabetin yüksek olduğu bir sektör tercih etmişsiniz. Tesettür giyimi online ticarete dökmek bundan 5-6 yıl öncesine kadar mantıklı olabilirdi ama artık değil. Pazarı daraltın veya farklı bir sektör bularak aynı mantıkla bir proje oluşturun.

 5. Merhaba, benim 80 bin kişilik gurubum var, günlük bin üye ekliyorum ve henüz guruba reklam almadım. Kendi çabamız ile kimseyi zorla üye yapmadık diye aktif sayımız tavanlarda. Ben de para kazanmak istiyorum gurup alarak ne yapabiliriz.

  1. Merhaba, SadeceON ve forumlara reklam için ilan bırakabilir veya satış ortaklığı yapabilirsiniz. Eğer grubun içeriği uygunsa satış ortaklığını tavsiye ederim.

 6. Merhaba, benim Facebookta ve İnstagramda bayan ve çocuk giyim üzerine butiğim var, vergi mükellefiyim ve evden internet üzerinden satış yapıyorum. Bir kaç toptan butik %26 oranında komisyonla ürünlerini paylaşmamı teklif ettiler, sizin bütün yazılarınızı okudum bu konuda ama kafam karıştı. Çünkü ürünlerle ilgili sorumluluk onlarda olacak, fakat benim şehrimdeki müşterilerim, çevremdekiler gelip ürünlere bakarak satın alıyorlar. Ürün bende olmayacak, direk kargo ile gönderecekleri için zor durumda kalır mıyım, ya da müşteri kaybım olur mu? Anlattıklarınız gayet güzel aslında, bende 1.5 sene oldu ve çok hızlı gitmiyor işler internet üzerinden. Sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, özellikle sosyal medya üzerinden satış yaparken güven kazanmak kolay olmuyor. Eğer ortaklık yapacağınız ürünler müşteriyi mağdur ederse tüm projeyi riske atmış olursunuz. Bu durumda en mantıklı olan numune talep ederek ürünleri test ettikten sonra satışına aracılık etmektir.

 7. Merhaba efendim, öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Ben de satış ortaklığı yapmak istiyorum. Yaklaşık 1 haftadır da konu ile alakalı yoğun bir şekilde araştırma yapıyorum. Bundan 2 yıl kadar önce web sitesi kurdum ve dijital bir ürüne satış ortağı oldum, fakat maalesef sonuç alamadım. Ama o günden beri belirli siteler için makale yazıyorum. Yani kendimi içerik üretme konusunda geliştirdim sayılır.

  Ancak benim şu anki düşüncem; ilk olarak Web sitesi ya da blog işine hiç girmeden direkt satış ortaklığı yapmak. Sosyal medya üzerinden ya da forumlar aracılığı ile satış ortağı olduğum ürünü tanıtmak istiyorum. Eğer bu şekilde başarılı olursam blog açmayı düşünüyorum. Benim sorunum, ürün seçimi konusunda karar vermekte zorlanmak. Ürün seçerken nasıl bir yol izlemeliyim?.

 8. Merhaba öncelikle açıklayıcı ve detaylı içeriğiniz için teşekkürler. Bir süredir dijital pazarlama ile ilgileniyorum belli eğitimler aldım ve bunun yanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bir bankanın dijital pazarlama departmanına başvurdum ve kriterlerinde affiliate marketing bilgisine sahip olmak var. Bankanın bu departmanında affiliate marketing sisteminin ne tarafında yer alırım, benden beklenen tam olarak nedir, bir fikriniz var mıdır? Bu konuyla ilgili bir açıklamanız olursa çok sevinirim.

  1. Merhaba, bankalar ürün değil de hizmet aldığımız kuruluşlar oldukları için CPA marketing tercih ediyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla daha çok kredi ve kredi kartı satmak için CPA marketing sistemine başvuruyorlar. Fakat burada size nasıl bir görev vereceklerini tahmin etmek mümkün değil.

 9. Bilgi için çok teşekkürler
  1 Ufak bir sorum var örneğin tozlu.com un 1 ürününün reklamını yapıyorum müşteri benim linkim ile siteye gitti fakat benim paylaştığım o ürünü değil başka bir ürünü satın aldı ben bundan kazanç sağlarmıyım?

  2 örneğin gittigidiyor.com un bir ürününün reklamını yapıyorum vatandaş benim linkim ile siteye gitti fakat 2 hafta sonra satın aldı kazancım olurmu?

  teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+