Satış Ortaklığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır?

İngilizce kaynaklarda affiliate marketing, Türkçe kaynaklarda ise satış ortaklığı olarak biliniyor. Her ikisi de aynı şey.

Satış Ortaklığı Nedir?

Size ait olmayan ürünlerin internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon veriliyor. Burada yaptığınız eyleme, satış ortaklığı adı veriliyor.

Konuyu daha iyi idrak etmeniz için biraz daha açayım:

1. Firmalar (ürün sahipleri)

Firmalar, aracı siteye için ürün veya hizmet ekliyor. İsteyen her şirket satış ortakları ile çalışabilir, hatta böylece pazar payını ciddi ölçüde büyütebilir. Her firma kendi kar marjına göre satış ortakları için belli bir komisyon belirler.

2. Aracı siteler

Ürün sahipleri ve satış ortaklarını aynı çatı altında toplayan sitelere satış ortaklığı ağı adı veriliyor. Bu aracı siteler, finansal işlemleri ve sitemi oluşturan teknik alt yapıyı sağlamakla görevlidir. Ürün sahipleri, aracı siteye ürünlerini ekler. Satış ortakları ise bu ürünler arasından istediklerine aracılık yapmakta özgürdür.

Satış ortakları tarafından yapılan satışları takip etmek için aracı site özel bir yazılım kullanır. Satış ortaklarına seçtikleri ürünleri tanıtmaları için özel reklam linkleri verilir. Bu özel reklam linkleri sayesinde yapılan satışlar kolayca takip edilir.  Aracı sitelere üye olmak ücretsizdir. Satış ortaklarının ödemeleri düzenli olarak aracı siteler tarafından yapılır.

3. Satış ortakları

Satış ortakları, aracı siteler üzerinde her ürünün ne kadar komisyon verdiğini görebilir ve buna göre kendi çıkarlarını gözeterek ürün seçebilir. Blog yazarak, sosyal medya üzerinden veya Adwords gibi reklam kanalları ile ürünlerin reklamını yaparlar.

Satılan her bir ürün için kendilerine önceden teklif edilen komisyon oranında para kazanırlar. Satış ortakları, ürünler ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Tek görevleri, reklam yapmaktır.

Sitem tam olarak yukarıda saydığım üçlü arasında işliyor.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Sistem son derece basit. Burada yapmanız gereken şey ürünleri satın alacak müşterileri bulmak. Bunun için reklam şart. Şimdi, satış ortaklığı nasıl yapılır, maddeler halinde açıklayalım.

1. Reklam için gerekli alt yapıyı hazırlamak

Aşağıda en fazla tercih edilen 3 reklam stratejisine yer verdim, fakat en verimli olanın blog açmak olduğunu bilmenizde yarar var.  Ayrıca, bunların dışında farklı stratejiler kullanmak mümkün.

1.1. Blog açmak

Reklam için en uygun alt yapı, niş (hedef kitle odaklı) blog açmaktır. Tamamen müşteri odaklı kurulan blog siteleri satış ortaklığı ile olağanüstü sonuçlar verebiliyor. Gündem, haber veya genel konuları içeren bloglar satış ortaklığı için uygun değildir.

Eğer satış ortaklığı yapmak için blog açmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey; müşteri gibi düşünmektir. Şöyle düşünün; ayakkabı satın almak için ne tür bir arama yapardınız? Burada arama yapmak için kullandığınız anahtar kelimeler, size blog konusu hakkında kesin fikir verir.

Blog açtıktan sonra ürünler için tanıtım yazıları hazırlamanız gerekiyor. Bu tanıtım yazıları içine satış ortaklığı yaptığınız ürünlerin reklam linklerini ekleyerek potansiyel müşteriyi hiçbir sorumluk almadan satış sayfasına yönlendirmiş oluyorsunuz.

Reklam linkleri sizin İD numaranızı içerdiği için, her satış, hatta anlık olarak her tıklama takip ediliyor. Tüm bunları istediğiniz zaman aracı site tarafından size tahsis edilen panelden takip edebilirsiniz.

1.2. Sosyal medya

Başta Facebook olmak üzere insanlara kolayca ulaşmaya elverişli olan tüm sosyal medya platformları satış ortaklığı için uygundur. Biz burada Facebook fan sayfalarını örnek gösterelim.

Satış ortaklığı yapılacak fan sayfası açarken tıpkı blog mantığı ile hareket etmek oldukça önemli, ancak sektörel fan sayfalarına beğeni toplamak çok zor. Siz, Facebook sayfalarını para kazanmak için kullanmayı düşünüyor olsanız bile, insanların sadece biraz eğlenmek amacıyla kullandığını unutmayın.

Bu yüzden burada daha çok takipçi odaklı düşünmek lazım. Biraz mizah, futbol falan. Ben işin üstesinden gelirim diyorsanız, tabii ki ilk tercih satış odaklı fan sayfası açmak olmalı.

Açmış olduğunuz fan sayfası takipçi bakımından tatminkar rakamlara ulaştığında belli aralıklar ile ürünlerin reklam linklerini paylaşmanız satış yapmanızı sağlayacaktır. Sıradan bir fan sayfası ile satış ortaklığı yapmak için en azından 50 bin aktif takipçi gerekiyor.

1.3. Ücretli reklam servisleri

Google Adwords sayesinde potansiyel müşteriye nokta atışı yapmak mümkün. Tabii ki bunun bir bedeli var. Ücret karşılığında reklam yayınlayan bu tür platformlar üzerinden yürütülecek projeler çok titiz bir şekilde analiz edilmeli.

Eğer kazanç, reklam giderlerini karşılıyor, bir de üzerine iyi para kalıyorsa, değmeyin keyfinize. Fakat kazanç, reklam giderleri karşısında eriyip gidiyor, hatta birde zayıf kalıyorsa, gemi su alıyor demektir. Açıkçası ücretli reklam servisleri ile satış ortaklığı yapmak tecrübe gerektiriyor.

Adwords gibi alanlara doğrudan bize tahsis edilen reklam linki ve bir kaç kelimelik açıklama ile reklam vermek mümkün. Bilinçsiz yapıldığı zaman ekonomik olarak zarar etmeniz kaçınılmaz. Çünkü burada reklam vermek için cebinizden para ödemeniz lazım. Ayrıca reklam için belli bir sermaye şart.

2. Potansiyel müşteriye ulaşmak

Elinizde potansiyel müşteriye ulaşmak için yeterli reklam hacmi varsa satış ortaklığı darphane gibi çalışır. Burada özellikle vurguladığım potansiyel müşteri (hedef kitle) kelimesini asla göz ardı etmeyin.

Bu sistemde para kazandıran ana faktör bundan ibarettir. Ne aradığını bilmeyen, sadece eğlence için bilgisayar başında takılan insanlar size beş para kazandırmaz. Peki, karşımızdaki kişiyi görmediğimiz halde, alışveriş yapmak istediğini veya potansiyel müşteri olduğunu nasıl anlarız?

Aslında bu çok basit. Yukarıda belirttiğim gibi potansiyel müşteriyi yakalamak için en iyi taktik, tıpkı bir müşteri gibi düşünmekten ibarettir.

Pek çok insan, blog sitesi çok popüler olmasına rağmen kazanç konusunda komik rakamlar ile yetinmek zorunda kalıyor. Aslında daha en başta hata yaptıkları nokta, sadece ziyaretçi çekmek amacıyla blog açmaktır. Satış ortaklığı gibi odaklı projelerde boş ziyaretçi hiçbir anlam ifade etmez. Bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum;

Benim, her konuya burnunu sokan, sıradan bir blog sitem olsun. Bu blog, 500 tane makale ve günlük 20 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Sizin, ayakkabı modası konulu bir blog siteniz olsun. Bu blog sadece 50 tane makale ve günlük sadece 2 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Böyle bir durumda siz, benden her türlü çok daha fazla para kazanma şansına sahipsiniz. Sebebi ise, sadece 2 bin ziyaretçiniz olsa bile, bunların her biri potansiyel müşteridir. Amaçları ayakkabı satın almak olduğu için sizin blog sitenizi ziyaret etmişlerdir.

Burada tek yapmanız gereken nitelikli ürünler sunan bir ayakkabı üreticisine satış ortaklığı yapmaktır. Eğer ürünler nitelikli ise ve reklam konusunda tecrübeniz varsa, her 100 ziyaretçiden biri ayakkabı satın alır. Burada reklam tecrübesi derken, iyi tanıtım yazıları yazmaktan bahsediyorum.

Bu şartlarda tanesi 150 TL olan, 20 tane satışa aracılık yapmış olursunuz. En kötü ihtimal reklam veren firma her satış için %10 komisyon ödemiş olsa, günlük kazanç 300 TL olur. Bunu günde sadece 2 bin tekil ziyaret alan basit bir blog ile başarmak mümkün.

3. Ürün seçimi

Kazanç, her ne kadar güçlü reklam ve potansiyel müşteriyi hedef almaya odaklı olsa bile, ortaklık yapılacak ürünlerin kalitesi bir diğer belirleyici faktördür. Ürün seçimi yapılırken iki faktör göz önüne alınmalı;

3.1. Komisyon oranı

Her şirket kendi maliyet ve çıkarlarını göz önüne alarak belli bir komisyon teklif eder. Burada belirleyici etken, daha çok ürün kalitesi ile alakalıdır. Sonuçta, nitelikli ürün üretmenin elbette maliyeti daha fazla. Maliyet arttıkça doğal olarak kaliteli ürünler, sıradan ürünlere göre biraz daha düşük komisyon veriyor.

3.2. Kalite

Ürünlerin kalitesi, seçim yaparken komisyon oranına göre daha fazla ön planda tutmanız gereken belirleyici etkendir. Bunun sebebi ise marka ürünlerin insanlara güven vermesidir. Sıradan bir ürün %30 komisyon verse bile, marka bir ürün %10 komisyon ile daha fazla kar bırakabilir. Çünkü satış oranları arasında bariz bir fark olacaktır.

Ürün seçerken bu ikisi belirleyici rol oynar ve aradaki farkı ölçmek zor değildir. Bunu ölçmek için her ürüne ayrı reklam kampanyası düzenlenir ve daha az kazanç getirenler sınıfta kalır.

Satış ortaklığı, kazançlı ve bir o kadar esnek olması nedeniyle, yıllardır online kazanç fikirleri arasında popüler olmuştur. Temelinde ticaret, reklam ve biraz teknik olması, sistemi güvenilir yapıyor. Ayrıca her ne kadar temelinde ticaret olsa bile, yayıncıya herhangi bir sorumluluk yüklemediği için özgür bir internetten para kazanma yöntemidir.

Satış ortaklığı siteminin mantığı nedir?

Satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını arttırmak amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir.

Satış ortakları, ürünlerini bu sistemle pazarlamak isteyen firmaların web sitelerine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabilecekleri satış ortaklığı ağlarına üye oluyorlar ve kendilerine verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yapıyorlar. Bu özel linkler, ortakları tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır.

Satış ortaklığı günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir. Bu sistemde firmaların çıkarları; daha fazla satış ve tabii ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir. Bireysel girişimciler açısından ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması, çok ilgi görmesine sebep oluyor.

Şimdi sistemin işleyişini size bir örmekle açıklamaya çalışayım. Sizin popüler bir Facebook sayfanız olduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha çok bayanlara hitap eden bir konuya sahip olduğunu düşünelim. Sayfanız bayanların ilgilendiği bir içeriğe sahip olduğuna göre, burada hedef kitle bayanlardır. Bayanlara tıraş takımı pazarlama şansımız olmadığını zaten mantık olarak herkes biliyor olmalı.

Bayanlar zaten alışveriş konusunda daha aktif oldukları için ortaklık yapacak yüzlerce, hatta zorlarsanız binlerce ürün bulursunuz. Parfüm, makyaj malzemeleri, ayakkabı, çanta veya elbise gibi her türlü ürün sizin Facebook sayfanız için idealdir.

Satış ortaklığı veren firmalar nasıl bulunur?

Ortaklık yapabileceğiniz ürünleri nasıl bulacağınızı burada açıkladım. Popüler satış ortaklığı ağlarını ve en cazip komisyon oranlarını sunan markaları verdiğim linkte bulabilirsiniz. Bu ağlarından birine kayıt olmanız durumunda,tüm ürünlere ulaşma şansınız vardır.

Her ürünün kendine özel bir satış sayfası vardır ve satış başına ne kadar komisyon alacağınız bellidir. Bunlar arasında satılma ihtimali yüksek olanlara ortak olduktan sonra, Facebook sayfanızda size verilen tanıtım linklerini paylaşmanız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece bundan ibarettir.

Tabii ki reklam için tek seçenek Facebook değil. Diğer sosyal siteler, bloglar, forumlar veya Adwords gibi ücretli reklam servisleri üzerinden reklam yaparak satışları zirveye çıkarmanız mümkün.

Paylaştığınız reklam linklerine tıklayan insanlar doğrudan ürünün satış sayfasına yönlendirilir ve eğer ürünü satın alan olursa komisyon sizin hesabınıza işlenir. Böylece yapılan her satıştan kazandığınız komisyonlar hesabınızda birikir ve 15 günde bir sizin belirleyeceğiniz banka hesabınıza havale edilir.

Ürünlere ortak olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez ve dilediğiniz sayıda ürüne ortaklık şansınız olduğu için, deneme yanılma yoluyla en çok satılan ürünleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın sırrı hedef kitleye ulaşmaktır.

Satış ortaklığı sisteminde potansiyel müşteriye ulaşmayı başaran girişimciler deli gibi para kazanıyor. Önemli olan doğru ürünleri seçmek ve bunları satın alma ihtimali olan insanlara ulaşmaktır.

Süs bitkileri ile ilgilenen birine çorap satamazsınız. Bu durum blog siteleri içinde aynıdır. Süs bitkileri konulu bir blog siteniz varsa, burada yine bayanlara hitap eden bir konuya sahipsiniz demektir, ancak burada durum biraz daha farklıdır.

Evet, blog içeriğiniz tamamen bayanlara hitap ediyor ama sizin bloğunuzu ziyaret etme amaçları farklı. Muhtemelen böyle bir blog sitesine ulaşan ziyaretçinin amacı, süs bitkileri hakkında bilgi almaktır. Burada yapmanız gereken şey, süs bitkileri, bitki besinleri ve ekipmanları satan bir firmaya ortak olmaktır.

Blog veya Facebook sayfanızın içeriğine uygun bir satış ortağı bulmak çok kolaydır. İnternet üzerinden ticaret yapan firmaların yerleşik işletmelere oranla masrafları çok daha düşüktür. Bu yüzden satış ortaklarına yüksek komisyonlar ödemek kar paylarını fazla azaltmıyor.

Satış ortaklığı ne kadar kazandırır?

Satış ortaklığı yapanlara ödenen komisyon oranları fiziksel ürünlerde %25, dijital ürünlerde ise %75 seviyesine çıkabiliyor. Dijital ürünler; dil eğitim kursları, bilgisayar programları, çeşitli kurslar veya e-kitaplar gibi doğrudan bilgisayara indirilebilen ürünlerdir. Bunlar bir kere üretildikten sonra masraf çıkarmadıkları için ortaklara çok yüksek komisyon ödeyebiliyorlar.

Sonuç

İnternetten para kazanma terimine şekil veren, hatta bence dünyanın en değerli bireysel girişim fırsatlarından biri olan satış ortaklığı, kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir kazanç tekniğidir.

Şimdilik umarın sistemin mantığını anlamışsınızdır. Yorum kısmından her türlü desteğe hazır olduğumu belirtmekte yarar var. Eğer sistem henüz kafanızda şekil almadı ise daha ayrıntılı bir inceleme yapmadan girişimde bulunmayın.

Son güncelleme: 20 Ocak 2020

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Devamını Oku
+