23 Yorum

Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenler İçin Adım Adım Yol Haritası

Biraz uzun bir yazı olacak. Ancak her satırını iyi anlamanız, makale yazarak para kazanmak için hayati önem taşıyor. Öncelikle makale nedir, nasıl yazılır gibi konulara açıklık getirmek istiyorum.

İlk başta kafa yormanız gereken kısım, kaliteli makale yazmayı öğrenmek olmalı. Bunu becerdikten sonra, makale yazarak para kazanmak kaçınılmaz. Siz yeter ki kaliteli içerik üretin. Satın alacak müşteri bol.

Makale yazarak para kazananlar genelde sipariş üzerine çalışır. Bunun için çok iyi bir araştırmacı olmak şart. Yok, ben kendi seçmiş olduğum konu üzerine yazmaktan yanayım diyorsanız, en azından daha fazla ilgi çeken konular seçmeye özen gösterin. Böylece müşteri bulmanız kolaylaşır.

Makale nedir?

Wikipedi şöyle tanımlıyor: Makale, herhangi bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazılara denir. Gazete ve dergilerde yayımlanır. Bir gerçeği açıklamak, bir konuda görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek için yazılan yazılara da “makale” denir.

Köşe yazarlarının çoğuna bakın. Aslında öyle ahım şahım içerikler yazmıyorlar. Birçoğunda bir sürü imla yanlışı, devrik cümleler var. Paragraf kullanmazlar. Ama en büyük avantajları, birçoğu iyi bir araştırmacı. İşin özü de aslında bu. Makale yazmak istiyorsanız, siz de iyi bir araştırmacı olmalısınız.

Makale yazarak para kazanmak: Makale yazarak nasıl para kazanılır?

Şimdi gelelim asıl konu olan, evde makale yazarak nasıl para kazanılır sorusunun cevabına. Öncelikle makale nasıl yazılır, dikkat etmemiz gereken ayrıntılar nelerdir, bunları öğrenmeniz lazım.

Yazarak Para Kazanmak - makale yazarak nasıl para kazanılır
Yazarak Para Kazanmak

Makale nasıl yazılır?

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, uymanız gereken bazı kurallar var. Aşağıya maddeler halinde yazacağım ki, anlaşılması daha kolay olsun.

1. Türkçe imla kurallarına olabildiğince sadık olmalısınız

İmla hatası yapmaktan kaçınmanız şart. Özellikle virgül kullanımı çok önemli. Cümleye anlam yüklemek için virgül kullanın. Yaşı 30 ve yukarıda olanlar bilir. Eskiden Türkçe derslerinde şu örnek verilirdi: ”Oku, baban gibi eşek olma.”, ”Oku baban gibi, eşek olma.” Birincisinde; senin baban bir eşek. Eğer okumazsan sen de onun gibi olursun diyor. İkincisinde; eşek olmak istemiyorsan, sen de baban gibi oku diyor. Aynı kelimeler, aynı cümle, ama tek virgülün yeri nasıl değiştiriyor anlamı.

2. İçerik yazılacak konu hakkında iyi araştırma yapmalısınız

Özellikle hayal ürünü ve roman tadında olan kitaplar bana hep yapmacık gelmiştir. Sanırım hayata bilimsel açıdan bakıyorum. Bu nedenle bilim veya araştırma içermeyen kitaplar ilgimi çekmiyor. Fakat bu güne kadar yüz binlerce makale okudum. Çünkü araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Yazacağınız konu hakkında bir fikriniz yoksa, bolca makale okumanızı tavsiye ederim. Tabii ki kaynak seçimi çok önemli.

3. Cümleleri çok uzun tutmayın, okuyucuyu sıkmayın

İnsanlar özellikle internet ortamında aşırı sabırsızdır. Uzun cümleler, vermek istediğiniz mesajı almalarını zorlaştırır. Ayrıca, aşırı uzun makaleler ziyaretçinin gözünü korkutur. Doğrudan konuya girmek her zaman iyidir. Konuya tam anlamıyla açıklık getirmek için uzun uzun yazmak gerekiyor olsa bile, ziyaretçiye çile çektirmeyin. Her zaman kısa ama anlaşılır cümleler kurmaya çalışın.

4. Ara başlıklar kullanarak önemli noktaları vurgulayın

Ara başlıklar sayesinde ziyaretçi ile daha iyi etkili iletişim kurmanız mümkün. Zamanı olmayan ziyaretçiler sadece vurgu yaptığınız noktalara göz atmak isteyebilir. Ayrıca ara başlıklar, ziyaretçiler ve dolayısıyla arama motorları tarafından sevilen hareketlerdir. Pek çok insan, yazının tamamını okumak yerine sadece aradığını bulmak için ara başlıkları takip eder. Böylece insanlara aradıkları bilgiyi daha kolay bulmaları için fırsat vermiş olursunuz.

5. Kopya olmasın (özgün olmalı)

Makale yazarak para kazanmak için özgün olmak şart. Yazdığınız makalenin, daha önce asla internet ortamında yayınlanmamış olması gerekmektedir. Kopya olmayacak, yani özgün olacak derken kastımız budur. ”Ben 5-6 cümle kopya alsam ne olur” diye düşünmeyin. Titiz bir müşteriye denk gelirseniz, vay halinize. O yüzden yazdığınız her makalenin, her satırı size ait olsun.

6. Doğru bilgiler vermelisiniz

Aslında bu konu iyi araştırma yapmak ile alakalı. Zaten iyi bir araştırma sonucunda doğru bilgiye ulaşırsınız. Daha sonra bunu özetleyerek en iyi şekilde yorumlamalı ve kendi tarzınız ile ziyaretçiye aktarmalısınız.

7. Yalın (sade) bir dil kullanmalısınız

İnternet kullanmak için diploma şart değil. Yazdıklarınız herkesin kolayca anlayabileceği bir dilde olmalı. Özellikle teknik terimlerden uzak durun. Eğer sizden talep edilen akademik bir makale değilse, insanları yormanın bir anlamı yok. Unutmayın, internet ortamında sadece lisans yapmış insanlar dolaşmıyor. Herkesin kendi çapında bir şeyler öğrenmeye hakkı var.

8. Makale içinde düzen olmalı

Giriş, gelişme ve sonuç etapları içeren, düzenli içerik üretmeye çalışın. Her ayrıntı tam olarak olması gereken etapta yer almalı. Ayrıca, uzun ve bir o kadar karışık olan konuları kaleme alırken, maddeler halinde açıklamak iyidir.

9. Arama motorlarına uyumlu içerik hazırlayın

Google’ın sevdiği türde içerikler yazmak için bilmeniz gereken birkaç şey var. Aslında çok kapsamlı bir konu. Fakat bu işe yeni girdiğinizi düşünerek yüzeysel geçeceğim.

İlk olarak, yazdığınız makalenin okuyanı sıkmaması lazım. Ziyaretçiyi ne kadar memnun ederseniz, aslında Google’ı da aynı şekilde memnun etmiş olursunuz.

Mesela şöyle bir örnek vereyim. Makalenizi bitirdikten sonra bir kere okuyun. Okurken kronometreyi çalıştırın ve kaç saniye yada dakika sürdüğünü tespit edin. 5 dakika sürdüğünü varsayalım. Eğer yazdığınız makalenin okunma süresi ortalama 2 dakika ise, ziyaretçiler yazınızın yarısında siteden çıkıyorlar demektir.

Yazdığınız konu ile ilgili, Google’da en fazla aranan anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın. Makale hakkında bir yazı yazıyorsanız ”makale nedir, nasıl yazılır” gibi kelimeleri kullanın.

10. Bitirdikten sonra kontrol edin

Yazdığınız makaleyi bitirdikten sonra, mutlaka 1-2 kez okuyun. Yazarken fark etmediğiniz hataları, okurken çok daha iyi tespit edeceksiniz.

makale yazarak para kazanmak
Makale yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazandıran siteler

Müşteriyi nasıl bulacağız, şimdi onu anlatıyorum. Bu işler için çeşitli platformlar var. Yani makaleleri satmak için üye olacağınız çeşitli internet siteleri mevcut. İşte, makale yazarak para kazandıran sitelerden bazıları.

R10, İyinet, Wmaraci gibi çeşitli webmaster forumlarına üye olabilirsiniz. Burada açacağınız iş ilanlarıyla, müşteri bekleyebilir ya da makale yazarı arayan kişilere ulaşıp, anlaşabilirsiniz.

Facebook gruplarına üye olabilir, burada ilan veren kişilere ulaşabilirsiniz. Bunun için ”makale yazarları”, ”içerik editörleri”, ”metin yazarları‘ gibi arama tabirlerini kullanabilirsiniz.

Kariyer.net, yenibiris.com, bionluk.com, sadeceon.com, sahibinden.com gibi sitelere üye olup ilan açarak ya da kendilerine yazar arayan şirketlere ulaşarak, şansınızı deneyebilirsiniz.

Seo şirketlerine ulaşarak da, içerik editörlüğü yada metin yazarlığı başvuruları yapabilirsiniz.

Makale yazarak ne kadar para kazanılır?

Bu soruyu soran binlerce insandan birisiniz. Makale yazmak için lisans yapmış olmanıza gerek yok. Kazanacağınız para için bir alt yada üst limit maalesef yok. Size ”ayda 2 bin TL kesin” diyemiyorum. Bu makalelerin kalitesine ve biraz da şansınıza kalmış bir durum. Ama bu işlerden ayda binlerce lira kazanan insanları biliyorum.

Madem ki çok merak ettiniz, ne kadar kazanabileceğiniz konusunda ufak bir hesap yapalım. Şuanda benim takip ettiğim forum ve makale pazarlama sitelerinde 100 kelime ortalama olarak 1,5-5 TL arasında alıcı buluyor.

Bu fiyat bazı konularda 100 kelime başına 10 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunun sebebi ise; talep edilen makalenin konusunun oldukça ağır olması, yani araştırma gerektiren teknik terimler içermesidir.

Ayrıca ne kadar nitelikli içerik ürettiğiniz fiyatı doğrudan etkiler. Bu sebeple her zaman daha iyisini ortaya çıkarmak için çaba harcamalısınız. Böylece profesyonel editör sıfatına sahip olabilir ve daha fazla para kazanma fırsatı yakalarsınız.

Makale yazarak para kazanmayı amaçlayan birinin günde 2.000 kelime yazma potansiyeli taşıdığını var sayarsak, ortalama olarak günlük 50-100 TL kazanma şansının olduğunu söyleyebiliriz.

Makale pazarı nasıl oluştu?

Özellikle blog siteleri acısından çok önemli olan makaleler, forum siteleri başta olmak üzere pek çok alanda pazarlanmakta veya sipariş üzerine yazılmaktadır. Google ve diğer arama motorları geçmiş yıllarda olduğu gibi her türlü içeriğe değer vermiyor. Özellikle daha önce başka alanlarda yayınlanmış olan içeriği kopya içerik olarak değerlendiriyor ve bu tür yayınlar yapan siteleri sıralamada çok geride bırakıyor.

Bir blog veya web sitesi hazırlayan kişinin amacı para kazanmak olduğu için, doğal olarak Google aramalarında üst sırları zorlaması gerekiyor. Ancak bu sayede daha fazla doğal ziyaretçi çekebilen blog yazarları, içerik üretme sıkıntısı yaşadıklarında bunu dışarıdan temin etmeyi tercih ediyor.

Böyle bir talep söz konusu olduğu için son yıllarda belli bir makale pazarı oluşmuş durumda. Bu alışveriş, forum siteleri veya sadece makale satışı yapan bir takım web siteleri üzerinden yürütülüyor.

Herkes makale yazarak para kazanabilir mi?

Yazacağınız ilk makaleler tabii ki sizi zorlayacak, hatta biraz strese sokacaktır, ancak bir kere alıştıktan sonra inanın kelimeler birbiri ardına sökülüp geliyor. Acemilik sürecini atlatan bir makale yazarı, 500 kelime içeren dört makaleyi gün içerisinde ayıracağı 3-4 saat içerisinde rahatlıkla yazabilir.

Ben bu örneği kendime göre veriyorum, çünkü ortalama olarak 500 kelime yazmak benim için 45-60 dakika arasında bir süreye denk geliyor. Çok iyi olduğumu zaten iddia etmiyorum, kesinlikle benden çok daha iyi yazanlar vardır ve sizde bunlardan biri olabilirsiniz.

Makale satışları özellikle webmaster forumları üzerinden yapılıyor. Ayrıca son zamanlarda gözüme takılan 4-5 tane kadar sadece makale alışverişi amacıyla hazırlanmış web sitesi var.

Bunlara üye olduğunuzda kendinize bir profil oluşturuyorsunuz ve sipariş veren kişilerin taleplerine teklif vererek iş alabiliyorsunuz. Ayrıca elinizde olan veya daha önce boş zamanlarda hazırladığınız yazılar varsa, bu alanlarda ve forumlarda bunları satabilirsiniz.

makale yazarak nasıl para kazanılır - yazarak para kazanmak
Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Sürekli deneme yazıları yazarak kendinizi geliştirin

Sıfırdan makale yazarlığı yapmayı planlayan biri, öncelikle kendi seçmiş olduğu bir konu üzerinde yazmayı deneyerek kendini rahatlıkla test edebilir. Doğal olarak ilk yazılarınız biraz saçma olabileceği gibi, oldukça fazla hata içeriyor olabilir. Fakat bu sizin makale konusunda beceriksiz olduğunuzu ya da başarısız olacağınızı göstermez. Yaptığınız ilk denemede kötü sonuçlar elde etmeniz son derece doğaldır.

Yılmadan deneme yazıları yazmaya devam edersiniz, bir süre sonra sonuçların değiştiğini fark edeceksiniz. Sonraki süreçte makale yazmak sizin için artık çok sıradan bir eylem haline gelecek. Anlatmak istediğim, hemen vazgeçmek yerine biraz çaba göstermeniz gerektiğidir. Sonuçta makale yazarak para kazanmayı düşünüyorsanız, tıpkı sıradan bir işte olduğu gibi ortaya koymanız gereken bir emek olmak zorundadır.

Herkes kaliteli makale yazabilir mi?

Yazdıkları vasat olduğu halde kaliteli içerik editörü olduğunu iddia eden yüzlerce makale yazarı ile karşılaştım. Yıllardır internetten para kazanan biri olarak projelerim için binlerce makale yazdırdım. Sıradan makale yazarları genelde yetersiz olduklarını kabul ederek kendilerini geliştirmek yerine, çeşitli bahaneler üreterek yaptıkları hataları kabul etmiyorlar.

Kaliteli içerik, birçok faktörün bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkan bir çalışmadır. İmla veya dil bilgisi alanında master yapmış olsanız bile, eğer yorumlama kabiliyetiniz zayıf ise veya iyi bir araştırmacı değilseniz, ortaya çıkacak olan içerik yetersiz kalır. Tüm bunlara dikkat ederek içerik hazırlayan editörler kaliteli içerik üretebilir.

Amaç yazarak para kazanmak olduğunda kalite her zaman önceliğiniz olmalıdır. Nitelikli içerik, sıradan içeriğe oranla çok daha fazla talep görüyor ve tabii ki daha fazla para ediyor. Kısacası binlerce kelime özensiz makale yazmak yerine, sadece 500 kelime kaliteli makale yazarak aynı parayı kazanmak mümkün. Eğer kaliteyi alışkanlık haline getirirseniz, o zaman siparişler peşinizi bırakmaz.

Evet, makale yazarak para kazanma konusunda bilgi vermeye çalıştım. Yine de aklınıza takılan olursa, alt tarafa yorum bırakın. Yazmak, ek kazanç için iyi bir seçimdir. Ayrıca diğer internetten para kazanma yolları size bu kadar kısa sürede kazanç fırsatı vermez. Tabii ki tecrübe edinene kadar bir süre alıştırma yapmanız lazım. İlk yazdığınız makale harika olacak diye bir kural yok. Eğer kafaya koyarsanız, zaten bir şekilde üstesinden gelirsiniz.

23 Yorum

  1. Öncelikle bu konuda ne kadar iyi olduğunuzu ispatlamanız lazım. Sizden makale talep edecek olan herkes ilk olarak referans isteyecektir. Makale yazarak para kazanmak isteyenlerin yapması gerekenler;

   1. Maalesef herkes profesyonel makale yazacak yeteneğe sahip değildir. Öncelikle bu konuda ne seviyede olduğunuzu belirlemeniz lazım. Bir konu veya başlık seçerek makale yazmaya çalışın. İyi yazdığınıza ikna olana kadar sürekli denemeye devam edin.

   2. Artık iyi olduğunuza karar verdikten sonra yazdığınız makaleleri birilerine okutarak ne seviyede olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, webmaster forumlarına kayıt olarak ”makale yazarlığı” konu başlığı altına bir ilan bırakmaktır. Burada referans olarak yazdığınız yazıları beğeniye sunabilirsiniz. Böylece forum üyeleri makale yazarlığı konusunda ne seviyede olduğunuz konusunda size fikir vereceklerdir.

   3. Eğer forum üyeleri tarafından olumlu yorumlar alırsanız, artık yazarak para kazanmaya hazırsınız demektir. Tüm webmaster forumlarına üye olarak ”makale yazarlığı” konu başlığı altına ilanlar bırakırsanız kısa sürede sipariş almaya başlarsınız.

   Eğer iyi makale yazacak yeteneğe sahipseniz, kendinizi her zaman daha iyi yazmak için geliştirmeye çalışmalısınız. Çünkü iyi yazarlar 100 kelime için 5-10 TL para kazanıyorken, sıradan yazarlar sadece 2 TL kazanıyor.

  1. Makale yazarlığı yapmak için mutlaka aracı sitelere üye olmak zorunda değilsiniz. Eğer bu konuda gerçekten iyi olduğunuza inanıyorsanız, en iyi çözüm webmaster forumları yardımıyla doğrudan müşteri bulmaktır. Böylece aracı sitelere komisyon vermek zorunda kalmazsınız. Ayrıca forumlar üzerinden iş alırsanız çok kısa sürece yüzlerce referans sahibi olacağınız için güvenilir bir yazar olursunuz. Böylece daha fazla iş almanız mümkün olur.

  2. Özgün makale arama motorlarında iyi bir yer edinmek isteyen blog yazarları için çok önemlidir. Bu talep internetten makale yazarak para kazanma isteyenler için buyuk bir Pazar oluşmasına vesile oldu. Makale ücretleri ilk bakışta çok fazla kazandırmıyor gibi gözüküyor, ancak uzun makaleler yazabilen biri için durum hiçte gözüktüğü gibi değildir.

 1. Makale veya blog yazmak internetten para kazanmak için kalıcı bir çözüm olabilir. Hatta blog yazmak biraz beklemeniz gerekse bile daha çok kazandırır ve sürdürülebilir olması nedeniyle sürekli çalışma gerektirmez. Son zamanlarda Youtube kanalı açarak para kazanmak daha moda olsa da bu iş biraz daha fazla yetenek istiyor.

 2. Merhaba, bende makale yazarlığı konusunda bir adım atmak istiyorum, ancak şimdiye kadar hiçbir denemem olmadı. Bu konuda en azından bana ödev verseniz, benden iyi bir makale yazarı olur mu olmaz mı? Görüşünüzü belirtseniz yeterli. Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Yaptığım araştırmalar şunu gösterdi ki, bana göre makale yazarak para kazanmaya çalışmak çokta mantıklı bir yöntem değil. Her işte olduğu gibi bu iştede köşe başları tutulmuş durumda ve çok düşük fiyatlara bu işi yapan çok fazla insan var. Bu hengamenin içinden sıyrılmak tabii ki kaliteden geçiyor. Yani birincisi kaleminiz güçlü olmak zorunda. Bence akıcı bir dille makale yazmanın temel gereği, doğuştan gelen yazma kabiliyetidir. Eğer böyle bir yeteneğiniz yoksa boşuna kendinizi yormayın derim.

  İş bununla da bitmiyor tabii ki. İş almak için belkide uzunca bir süre komik ücretlere içerik hazırlamanız gerekebilir. Yani sizden istenen tamamen özgün bir yazı için önerilen 2 TL’ye razı olmalısınız. Buna değer mi? Karar sizin.

  Bu işten yüksek miktarlı paralar kazanmak için yetenek, sabır, araştırma ve uzun bir uğraşı süresi gerektirmek gerek. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki: harcayacağınız bunca efor, maalesef para kazanacağınızı garanti etmiyor.

  Sonuç olarak fazla beklentiye girmeden yetenekleriniz doğrultusunda deneyebilirsiniz. Ama bu işi bir para kaynağı olarak görüyorsanız, çok fazla emek ve sabır göstermeniz gerekebilir.

 4. Selamlar, ben de internetten para kazanayım diye site kurdum. (Tam zamanlı bir işim var, ek gelir olsun diye yapıyorum) Siteden günlük 10-15 TL kazanıyorum. Sitede araba, kombi ve telefon arızaları hakkında yazılar paylaşıyorum. Fakat konular derya deniz gibi, benim de bilgim sınırlı. Siteye girenler sorular soruyorlar, benim cevap mahiyetinde yazı yazmam lazım ama bazı konuları bilmiyorum ki ne yazayım? (Bazı soruları cevaplayabiliyorum)
  Otomobilden anlayan bir arkadaş vardı biraz ona yazdırdım. Telefon teknik servisinde 4 yıl çalışmış biri vardı, biraz da ona yazdırdım. Ama devamlılık sağlayamadım, ya onlar da kendi sitelerini kurdular, ya ücreti beğenmediler, ya da diğer işleri ağır bastı, şimdi kendi başımayım.

  Araba, kombi ve telefon arızaları konusunda bilgisi olup da yazı yazarak para kazanmak isteyen bana ulaşabilir. alyssnolan35@gmail.com‘a mail atabilirsiniz.

  Vereceğim ücret 400 kelimelik bir yazı için 5 TL’dir. 5 TL sakız parası, bu işi bu paraya yapmam diyenler mail atmasın. Günlük 10-15 TL kazanıyorum ve ben ancak bu kadar verebilirim. Genelde bir kişi kendini kasmadan, hayatın gidişatını aksatmadan günde 4-5 makale yazabiliyor. (Eğer bilgisi varsa) Bu da günlük 20-25 TL demek. Bazıları için iyi para.

  Makale yazarak para kazanmak isteyenler, makale sitelerine başvurunca genellikle tatlı su kurnazlarının eline düşüyorlar. Paran şu miktara ulaşınca ödeme alırsın diyor, bir ay iki ay yazı yazdırıyorlar, daha sonra da ödeme yapmıyorlar. Bende öyle bir şey yok. Yazarsın 4 tane makale gönderirsin, yazılarda bir sorun yok ise aynı gün veya ertesi gün 20 TL’ni EFT olarak alırsın. Ben bu şekilde çalışıyorum. 3-5 ay önce sitemden günlük 2-3 TL geliyordu. Azımsamadan devam ettim, şimdi 10-15 TL kazanıyorum. Belki seneye 20-30 TL kazanacağım, beş sene sonra günlük 200-300 TL kazanacağım. Aza razı olmayan çoğu bulamaz.

  NOT:Başka bir siteden yazıyı aynen alıp veya ufak değiştirip bana yutturmaya kalkanlar olmuştu zamanında. Özgünlük test etme siteleri ve programları hangi yazının nereden alındığını, ne kadar değiştirildiğini direk belirliyor. Ayrıca yazıyı yazanın sallama bilgiler mi verdiğini yoksa gerçek bilgi mi yazdığını anlayabiliyorum. (Konuları az çok ben de biliyorum) Bu nedenle dürüst ve araba, kombi, telefon konularına cidden hakim kişilerin mail atmasını istiyorum.

  İKİNCİ NOT: Araba, kombi ve telefon değil de başka konularda makale yazabilirim diyenler varsa 400 kelimesi 3,5 TL şeklinde makale alabilirim. Bazı webmaster forumlarında üyeliklerim var, sizden 3,5 TL’ye aldığımı buralarda 4 TL’ye satabilirim.

 5. Ben yaklaşık 1 yıldır makale yazarak para kazanıyorum. Yazacağınız her makale ayrı ücretlere tabi. Ne kadar yazarsanız ay sonunda o kadar kazanç elde edersiniz. Ek gelir olarak en iyi yöntemlerden biri.

  http://yazkazan.net/?aff=12851
  adresine tıklayarak, sizde ücretsiz üye olabilir ve ek kazançlar elde edebilirsiniz. Ödeme ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

  1. Merhaba, ben de makale yazarak para kazanmak istiyorum . Fakat sitelere güvenemiyorum. Siz ilk olarak nasıl başladınız? Yazdığınız site güvenli mi? Bana da yardımcı olabilir misiniz?

 6. Bende bir kaç aydır içerik yazarak para kazanıyorum. Makale deyince insanların gözü korkuyor. Aslında makale yazmıyoruz, içerik yazıyoruz. Bir iki denemeden sonra oldukça kolaylaşıyor ve ek gelirden ana gelir kaynağı haline dönüşüyor. http://yazkazan.net/?aff=39377 belirttiğim siteden kendinizi deneyebilirsiniz.

 7. İşte böyle,
  Uzun yıllardan bu tarafa dini, siyasi konularda yazı yazmaktayım.
  Türk dünyasında çok yazısmıştık.
  Sonra atistforum’da da çok yazıştık.
  Dana önceleri eski alternatiforum’da da çok yazılar yazmıştım.
  Zamanla özelliklerini kaybedince birçok arkadaş gibi bende bunlardan uzaklaştım.
  Ateistforum’a gene bazen uğrarım. Ufak tefek yazılar bırakırım.
  19.org’da da değerli çok arkadaşlar vardı. Onlarla çok fikir alışverişinde bulunduk. Zamanla 19.org’da da Edip hocayla bir hayat üstünde tartıştık, oda forumdan attı bizi. Sonra yasağı kaldırdı, ama gördüm ki eski değerler forumu terk etmiş, bende daha uğramadım..
  Edip, bir ara ateist.org’a gelmeye yazı yazmaya başladı ama uzun sürmedi. Mevlana gibi düşüncelerini kabul ettiremeyince daha uğramadı bize. Şimdi çoğunlukla rehberkuran, hedefturan’da dini ve siyasi konularda yazı yazmaktayım.
  Sanırım diğer konularda da başarılı olabilirim. Yeter ki o konularda yazılmış bazı örnek yazılar göreyim.
  İyi akşamlar.
  Kalın sağlıcakla.

 8. Merhaba arkadaşlar bugüne kadar internetten para kazanmanın bir çok yolunu aradınız biliyorum. Sizlere whaff adında bir uygulamayı tavsiye ediyorum. Oyun oynadıkça para kazanıyorsunuz. Ben uygulamanın 3 yıldır üyesi olduğum için kayıt olurken ”EG47703” bu kodu girerseniz 3 $ bir parayla başlarsınız.

 9. Admin kardeş sektörde 100 kelimeyi 2 TL’ye yazdıran müşteri bulursan bana da haber ver 🙂 Çünkü 100 kelimeye 50 kuruş ile 1 TL arasında para veriyor çoğu aracı.

  Ancak benim gibi günün en az 16 saatini çalışarak geçireceksin ki 100 kelimeye 2 TL ve üzeri veren bir alıcı bulasın. İnternet içeriği talep eden birçok kişi neredeyse işi bedava getirmek istediği için kaliteli içerikten çok en ucuz içeriği tercih ediyor. Bu da ucuza spam içerikler yazan kişilerin işine geliyor.

  Zaten bir lise öğrencisinin ya da ek iş olarak yazan kişinin genel kültürüyle, bu işi ana meslek olarak yapan, sürekli okuyan ve kültür sanat etkinleriyle iç içe olan gerçek bir yazarın işi arasındaki farkı görmemek için kör olmak gerekir.

  İyi bir içeriği editör kontrol ettiğinde genelde hata bulmaz. Saçma sapan cümleler yerine konuyla ilgili ve akıcı cümleler vardır. Sadece anahtar kelime geçsin diye yazılan saçmalıklarla, doğru düzgün içerikler arasındaki farkı ne yazık ki sürekli makale yazdıran ve Adsense gelirlerine odaklı içerik yazdıran kişiler de anlamaz.

  Gerçek yazarlara sürekli bu ucuz işler gibi bir iş akışı gelmediği için, 300 kelimeye ortalama 10 TL ve üzeri veren firmalar direkt olarak iletişim kurarak iş verir. Yani aracı olmadan, doğrudan iletişim kurabilmeniz için ne yazdığınızın farkında olmanız gerekir. Zaten firmalar, tanıtım yazısı ya da web sitesi içeriği için yazarın hak ettiği ücreti verecektir. (Gerçek markalardan bahsediyorum.)

  Ne yazık ki içerik arayanlar da farkında değil, indirim ve pazarlık istemek yerine bütçelerine göre 100 içerik almaktansa 1-2 uzun ve kaliteli içerik almanın önemli olduğunu!

  Herkese kolay gelsin

  1. Merhaba, ziyaretçiye aradığını vermek yerine sadece anahtar kelimeler ile süslenmiş, anlam bütünlüğü dahi olmayan olmayan içerik ile karşılamak ahmaklıktır. Bu yüzden başarılı olmak isteyen siteler, ziyaretçi odaklı içerik ile kullanıcı deneyimini zirveye çıkarmayı hedefler. Günümüzde arama motorları, sitelere eskiden olduğu gibi backlink sayısına göre değer biçmek yerine, kullanıcı deneyimine göre değer vermektedir. Fakat insanlar, her zaman olduğu gibi kolay ve ucuz olanı tercih ettikleri için bunu gözden kaçırıyor.

   100 tane ucuz ve vasat makale yerine, sadece 10 tane profesyonel makale barındıran siteler çok daha başarılı oluyor. Çünkü kaliteli makale, ziyaretçiye istediğini sunarak kullanıcı deneyimi dediğimiz kavramı koşulsuz yerine getiriyor. Arama motorları gelişmiş analiz yetenekleri sayesinde kısa sürede kullanıcı deneyimi yüksek siteleri tespit ederek gereken değeri bunlara veriyor. Böylece daha fazla doğal ziyaretçi almaya başlayan kaliteli içeriğe sahip siteler zirveye çıkıyor.

 10. Selam, uzun zamandır araştırıyorum, gerçekten dolandırılmadan bende internet kullanarak aileme destek olmak için para kazanabilir miyim? Araştırmalarım sonucunda bunun olabileceğini fark ettim. Benim gerçekten boşa harcanacak ne zamanım, nede bütçem var. Bu sebepten ötürü de sizden yardım almak istedim, nereden nasıl başlaya bilirim, bana yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olacağım.

 11. Merhaba, ben emekliyim bilgisayar ve teknoloji ile uğraşmayı seviyorum. Bazı emekliler gibi serbest kaldım, sabah kahveye gideyim de akşama kadar oyun oynayayım diye bir tutkum yok. Daha önceleri internetten indirdiğim videolardan kendimi geliştirmeye gayret ettim ama anladım ki bir bilenle beraber çalışıp öğrenmek daha iyi olacak. Bu nedenle halk eğitimin kurslarına katılıp 150 saatlik kursla mükemmel olmasa da baya yol aldım.

  Sonraları internetten para kazanma fikrine kapıldım, hatta birinin sohbet odasına katılıp üye oldum ama bazı hususlar kafamı karıştırdığı için vazgeçtim. Kısacası bu işlerin öyle kolay olmadığını anlamam uzun sürmedi. Aslında paraya ihtiyacım bile yok ama hobi amaçlı olarak yapmak istiyorum. Makale yazmak aklıma yattı ve oldukça güzel denemeler hazırladım. Bunları kontrol ederek bana fikir vermenizi rica ediyorum.

 12. Merhaba, ben şu anda Türkiye’de yaşamıyorum ama Türküm ve makale yazarak bir ek gelir kazanmak istiyorum. Yukarıdaki makalenizi de yorum kısmındaki cevapları da okudum. Kafama takılan şey Türkiye’de yaşamıyor oluşumun benim için bir engel oluşturup oluşturmayacağı. Bu konudaki fikrinizi öğrenebilir miyim?

  1. Merhaba, kesinlikle engel değil, hatta İngilizce biliyorsanız büyük avantaj. Çünkü İngilizce makaleler daha fazla para ediyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+