Kolay Para Kazanmak İsteyenler Potansiyel Birer Avdır

Daha önce çok defa internetten kolay para kazanmanın imkansız olduğunu vurgulamış olsam bile ısrarla bunun hayalini kuranlar var. Kolay kazanç peşinde koşanlar eninde sonunda uyanıkların tuzağına düşüyor. Son çiftlik bank vakası da bunu adeta kanıtlıyor.

İnternet üzerinden kazanç söz konusu olunca insanların zihninde hemen kolay para algısı oluşuyor. En büyük sorun insanların bilinç altına böyle yerleştirilmiş olması. Aslında uyanıklar sırf sizi daha kolay avlamak için böyle bir algı yaratmaya çalışıyor.

Sakin kafayla sadece iki dakika hesap yaparsanız çiftlik bank gibi yapıların eninde sonunda batmaya mahkum olduğunu zaten anlarsınız. Piramit düzen adı verilen bu tür projelerin ortak özelliği kolay para ve yüksek kazanç vurgusu yapmalarıdır. Aslında size üyelik satarak paranızı almaktan başka gayeleri yoktur.

Temelinde ticaret olmayan, tek geliri üyelik satışları olan bu tür sistemlerin verdikleri yüksek kazanç ile hayatta kalması imkansızdır. 1.000 TL yatırım yapan bir üyeye sistem 3 ay sonra 5.000 TL para ödeyemez. Çünkü arada oluşan 4.000 TL açık yeni üye kayıtları kesildiği anda projeyi batırır.

Piramit sistemler nasıl İşliyor?

Bu tür sistemler ilk üyelerine düzenli ödeme yaparak güven duygusu empoze etmeye çalışır. Böylece yeni avlar bulmak ve bunları ikna etmek çok daha kolay olur. Yeni avlar sisteme kayıt olduğu sürece çark dönmeye devam eder. Bir süre sonra tüm üyeler kolay para kazanma hırsına yenik düşerek daha fazla yatırım yapmaya başlar. İşte bu noktadan sonra tüm kontrol avcıların eline geçer ve cepleri yeterince dolduktan sonra hayalet olurlar.

Aslında çiftlik bank benzeri yüzlerce piramit sistem var. Örneğin, SEO kavramını kullanarak 600 TL satış bedeli olan bilgisayarları 3.000 TL karşılığında satanlar bile var. İnsanlar SEO’nun nasıl bir şey olduğunu bilmediği için bunu fırsata çevirmek istiyorlar. Bilgisayara basit bir program kurarak SEO yapılsaydı herkes zengin olurdu. Gerçek SEO’nun ne kadar karmaşık, pahalı ve kazançlı bir yatırım olduğunu bilmiyorsanız araştırın lütfen.

Eğer biri size kolay para kazanma garantisi veriyor, bir de bunun için ödeme yapmanız veya üyelik satın almanız gerektiğini söylüyorsa başınız belada demektir. Nasıl bu kadar emin olabilirsin, belki para kazandıran bir program yazdılar da sen bilmiyorsun demeyin lütfen. Para kazanmak hiçbir zaman bu kadar basit olamaz.

Peki neden?

İnternet ortamında kolay para kazanmanın neden imkansız olduğunu anlamak aslında zor değil. Çarşıda bir butik açtığınızı düşünün. Kaç tane rakibiniz olur? Sınırlı sayıda olacağı kesin. Fakat aynı butiği dijital ortamda açarsanız binlerce rakibiniz olur. Evet, internet global bir pazar, daha fazla müşteri var ve bu pazarda kariyer yapan işletmeler çok daha fazla kazanıyor ama bunca rakip arasından sıyrılmak çok zor.

Şimdi bazı arkadaşlar biz e-ticaret yapmak istemiyoruz, blog yazarız, satış ortaklığı yaparız, bilemedin Youtuber oluruz, kolay kazanırız diyecekler. Peki, bunlar kolay kazanç için bir çıkış yolu mu? Hayır kesinlikle değil.

Hangi konuda yazarsanız yazın çok ziyaret edilen bir blog sahibi olmak için binlerce rakibe karşı mücadele vermeniz lazım. Aynı şekilde satış ortaklığı iyi gelir getirir ama bunun bir bedeli vardır. Sizinle aynı ürünleri satmaya çalışan binlerce rakibi göz ardı edemezsiniz.

Youtuber’lar kolay mı kazanıyor sanıyorsunuz? Hayır, aylık 3.500 TL kazanan bir arkadaşım günde 12 saat çalışıyor. Bütün gün araştırıyor; hangi konuda video çeksem, ne kadar izlenir acaba, takipçilerim neden beni terk ediyor? Sorunlar bitmez ama yılmıyor,  fena da kazanmıyor ve daha iyisini yapmak için çırpınıyor.

Tamam bunların hiçbiri sırtında taş taşımıyor ama çalışmak sadece fiziksel bir faaliyet değildir. Sadece beynini kullanarak kazanıyorlar diye kolay kazandıklarını söylemek çok yanlış.  Peki, hiç mi şansınız yok, internetten para kazanmak çok mu zor?

Evet, aslında oldukça zor ama kazananlar sizden daha zeki oldukları için değil, sadece kolay kazanç peşinde koşmak yerine gerçekleri kabul ederek çok çalıştıkları için başarılı oluyor.

Sadece ülkemizde her gün yüzlerce blog açılıyor. Peki, bunların kaç tanesi para kazanıyor? Açılan her bin blogdan sadece 10 tanesi adam gibi para kazanıyor. Geri kalanı bir süre sonra yenilgiyi kabul ediyor. Çünkü kolay kazanç hevesi ile açılıyor.

Başarılı olanlar mazeret üretmiyor, çözüm odaklı düşünüyor, yılmıyor, kolay para peşinde koşmuyor, araştırıyor, kafa yoruyor, gerekirse uykusundan çalıyor ve 6-8 ay sonra hayat boyu para kazandıracak bir projeye sahip oluyor.

Ortalıkta o kadar saçma fikirler dolaşıyor ki bazen hayret ediyorum. Neymiş efendim, bilgisayarına program kuracaksın, her gün 8 saat açık kalacak, bitcoin üretecek, ne bileyim SEO yapacak ve para kazandıracak. Böyle aptalca bir fikri ortaya atan da savunan da dolandırıcının önde gidenidir. Böyle bir şey olsa yer yüzünde çalışan insan mı kalır? Demek ki insanları sömürmek bu kadar kolay.

Bu tür boş işlere 100.000 TL para bağlayan insanlar olmasa uyanıklar nasıl zengin olacak. Kredi çekerek, evini, arabasını satarak çiftlik bank gibi işlere yatıran insanlar var. Kolay para hırsı öylesine pis bir hastalık ki görmezden gelmek mümkün değil.

Bunlara av olmak istemiyorsanız mantıklı girişimlere kafa patlatın ve kolay kazanç sevdasından vazgeçin. Yoksa çiftlik bank mağdurları gibi çırpınsanız dahi karşınızda muhatap bulamazsınız.

Sonuç: Klasik bir işletme de açsanız, internet üzerinden kazanmaya da çalışsanız kolay kazanç söz konusu bile olmaz. Cebinizi boşaltmak için can atanların pusuda beklediğini unutmayın. Özellikle dijital ortamda çok daha temkinli hareket etmeye çalışın.

İşin içinde kesin para, çok para, kolay kazanç gibi vaatler varsa o projede mutlaka bir sıkıntı vardır. Hiçbir proje size para kazanma garantisi veremez, hele ki kolay kazanç garantisi hiç veremez. Madem ki  kazanmak bu kadar basit neden size ihtiyaçları var? Çünkü sizi sömürmeden kazanmanın bir yolu olmadığını çok iyi biliyorlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+