1 Yorum

Katalogla Satış Yaparak Para Kazanmak

Katalogla satış yapmak, özellikle hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olan bayanlar tarafından tercih edilen bir ek iş fikridir. Doğrudan pazarlama olarak bilinen bu satış stratejisini en iyi uygulayan firma, Avon kozmetiktir.

Kendi alanında lider olan Avon, dünya genelinde milyonlarca temsilci ile katalogdan satış rekorları kırmaya devam ediyor. Bu tür girişimlerde firmaların en büyük avantajı, müşteri ile doğrudan iletişim halinde olmaları ve temsilci sınıfında yer alan kesimin de potansiyel müşteri oluşudur.

Katalog ile satış yaparak nasıl para kazanılır?

Temsilcilik görevini üstlenen girişimci bayanlar para kazanmak için firma ile müşteri arasındaki fiyat farkından faydalanıyor. Firma temsilciler için ayrı, katalog üzerinden ürün satın alan müşteriler için ayrı fiyat belirliyor. Arada oluşan fark ise emeğinin karşılığı olarak temsilciye ödeniyor. Aslında buradaki uygulama bir nevi satış ortaklığı örneğidir, ancak satış internet üzerinden değil doğrudan müşteri ile iletişim kurularak yapılıyor.

Bu işten para kazanmak için Avon kozmetik gibi alanında marka olmuş ve ürün satışına odaklanmış firmalardan birine temsilci olarak başvuru yapmanız yeterlidir. Burada önemli olan MLM adı verilen ve ürün satışı yerine insanların birbirinin sırtından para kazanmaya çalıştığı düzenlerden kaçınmaktır. Piramit düzen olarak bilinen bu tür faaliyetler, ürün satışı yerine üyelik satmayı amaçlar ve eninde sonunda batmaya mahkumdur.

Katalogtan satış yaparak para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konular:

1. Firma seçimi; çalıştığınız ortam veya sosyal hayatınız hedef kitleniz olacağı için firma seçimini buna göre yapmanız gerekiyor. 200 tane bayan ile aynı ortamda çalışan birinin katalogla satış yaparak para kazanması kaçınılmazdır. Burada yapmanız gereken, marka olmuş bir kozmetik firması seçmek ve insanlar ile sürekli iletişim halinde olmaktır.

Her ne kadar katalog üzerinden satış yapacak olsanız bile insanların sizi tercih etmesini sağlamak amacıyla onlara karşı sıcak davranmanız son derece önemlidir. Eğer işi bu boyuta getirmeyi başarırsanız bu ek iş olmaktan bile ileriye gidebilir.

2. Sektör seçimi; Çevrenizde aynı sektörde katalogtan satış yapan rakip temsilciler varsa zaten artık geç kalmış sayılırsınız. Tabii ki burada kimin daha sosyal olduğu veya insan ilişkileri çok önemli bir faktördür. Eğer siz rakiplerinizden daha aktif ve bir o kadar daha çok sevilen bir karakter iseniz rekabet güzeldir.

Fakat ortam zaten kozmetik satışı yapan temsilciler tarafından istila edildiyse, bu durumda farklı sektörlere yönelmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin; katalogtan satış yapan giyim firmaları kozmetik kadar ilgi görmese bile hedef kitleye hitap ediyorsa iyi para kazandırabilir.

Doğrudan satış günümüz pazarlama stratejileri arasında yer edinmiş etkili bir yöntemdir. Ayrıca firmalar acısından çok ciddi avantajları vardır. Burada bizi ilgilendiren kesim ofiste, fabrikada veya evde ek iş yapmak isteyen bayan girişimciler.

Doğru firma seçimi (kaliteli ürünler), hedef kitle ve insan ilişkileri katalogtan satış yapmak isteyenlerin para kazanma ihtimalini doğrudan etkileyen başlıca faktörlerdir. Bunları dikkate alarak bir düzen kurmaya çalışırsanız sonuç almanız kaçınılmaz.

Bu tür doğrudan satış odaklı ek işler, online satış ortaklığı kadar pratik olmasa bile çevresel faktörler uygunsa para kazanmak için iyi bir seçim olabilir. Hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olma hali sizi burada zorlayacak olan tek etkendir. Sonuç olarak, sosyal veya iş çevrenizi kullanarak para kazanmaya yönelik bir girişimdir. Ayrıca doğru yapıldığı takdirde iyi bir ek iş fırsatı olabilir.

Uyarı: Asla tek amaçları insanları bir araya toplayarak sömürmek olan düzenlerde yer almayın. Burada amacımız sisteme başka kurbanlar kazandırmak değil, katalog üzerinden satış yapmaktır. Asıl amacı üyelik satmak olan düzenlerden uzak durun.

1 Yorum

  1. Çalıştığım fabrikada katalog ile satış yapan 3 tane bayan var, ancak bunlardan bir tanesi çok daha fazla kazanıyor. Bu işin hakkını verdiğini söylemek yanlış olmaz. Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Aynen yazıda belirttiğiniz gibi önemli olan çevresi tarafından ne kadar seviliyor olduğu. Aslında onu sevmeyen yok, çünkü çok tatlı. Kalabalık iş yerinde çalışan bayanlar bu fırsatı geri çeviriyorsa gerçekten çok yazık. Bayan olsaydım kesin denerdim :))

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+