Freelance Çalışmak İsteyenler İçin Başlangıç Kılavuzu

Freelance işler, hızlı para kazanmanın en kolay yollarından biridir. Klasik bir iş kurmak veya e-ticaret yapmaktan farklı olarak sermaye gerektirmez.

Ve en güzel yanı, 24 saatten kısa bir sürede bile freelance işlerden para kazanabilirsiniz. Çünkü bunu daha önce hiç deneyim sahibi olmadığım halde kendim yaptım. Eğer ben yapabildiysem, sizin de aynısını yaparak para kazanmanız kaçınılmaz.

Bugün sizlerle, freelance işler yapmak için kullandığım basit ama kanıtlanmış 5 adımlı bir sistemi anlatacağım. Benim için çok iyi çalıştı, umarım size de faydası dokunur.

1. Adım: Karlı Bir Freelance iş fikri bulun

İlk başladığımda freelance iş fikirleri hakkında pek bilgim yoktu. Ve bunun beni durdurmasına izin vermediğim için gerçekten mutluyum. Aksi takdirde, hala ofiste sıkışıp kalırdım ve şu anda sahip olduğum özgür düzene sahip olamazdım.

Hiçbir fikre sahip olmamak hayatınızı daha iyi ve daha zengin hale getirmenize engel değildir.

Karlı bir fikri nasıl bulacağınız hakkında hiç bir fikriniz yoksa, tek yapmanız gereken bunu nasıl yapacağınızı öğrenmektir. Evet, doğru yol budur.

İnsanlar her zaman para kazanmak için en parlak fikri veya daha önce hiç kimsenin düşünmediği bir fikri bulmaları gerektiğini düşünürler.

Hiç kimse bunu yapmayı düşünmediyse, aslında bunun için bir talep yok demektir. Bu tür bir hizmet sunan insanlar zaten varsa, bu iyi bir haberdir. Bu, bu tür bir hizmet için bir pazar olduğu anlamına gelir.

Aslında rekabetin olması kötü bir şey değil. Onlardan daha akıllıysanız; onlardan daha iyi bir hizmet sunun, onlardan daha iyi pazarlayın veya onlardan daha çok çalışın.

Böylece freelance işler yaparak onlardan daha fazla para kazandığınızı göreceksiniz. Freelance çalışanlar temel olarak becerilerini veya bilgilerini ücret karşılığında bir hizmet sunmak için kullanırlar.

Freelance işler yapmanın en güzel tarafı, bir ürünü piyasaya sürmeye kıyasla çok daha hızlı para kazanmaya başlayabilmektir.

Etrafınıza baktığınızda, freelance iş yapan birçok insanın her zaman becerilerini satarak geçimini sağladığını göreceksiniz.

Mesela freelance çalışan fotoğrafçı bir arkadaşım var.

Fotoğrafçılar projeye bağlı olarak yüz TL’den binlerce TL’ye kadar her şeyi yapabilirler. Her ay düğün fotoğrafçılığı için 2-3 projeyi düzenli olarak üstleniyor.

Ayrıca sürekli fotoğraf yüklediği stok fotoğraf siteleri üzerinden düzenli olarak para kazanıyor.

Sadece sevdiği şeyi yapmakla kalmıyor, aynı zamanda rahat bir şekilde geçimini sağlıyor. Ve en iyi yanı, onu iş olarak görmemesi. Tutkusu tam anlamıyla karlı bir freelance iş haline dönüştü.

Belki piyano veya gitar çalmakta iyisinizdir. Bir başlangıç yapmak için özel ders verebilir veya bunun için bir online kurs hazırlayıp Udemy‘de satabilirsiniz.

Online kurs vermek freelance gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir, çünkü kazanç tekrarlanacaktır.

Ya da belki tasarım konusunda iyisinizdir. Hizmetlerinizi düzenli olarak tasarım gerektiren şirketlere sunabilirsiniz.

Tasarım, şirketler için en çok ihtiyaç duyulan becerilerden biridir, çünkü pazarlama kampanyaları için her zaman tasarım çalışmalarına ihtiyaç duyarlar.

Freelance çalışmak için hangi becerilere sahipsiniz?

Kendi hayatınızı ve düzenli olarak yaptığınız şeyleri (örneğin, hobileriniz, sık okuduğunuz kitaplar, her zaman kullandığınız araçlar, sık ziyaret ettiğiniz web siteleri vb.) İncelemekten başlayabilirsiniz.

Ardından, iyi olduğunuz bir beceri veya uzman olduğunuz bir alan bulun.

Daha sonra, bunun sunabileceğiniz bir freelance hizmete nasıl çevrilebileceğini düşünün ve ardından her zaman bu tür freelance hizmetleri sağlayan kişilerin olup olmadığını görmek için hızlı bir Google araması yapın.

Cevabınız evet ise, muhtemelen aradığınız freelance işe talep var demektir.

Arama sonuçları sayfasının üstünde ve altında görüntülenen Google reklamları da varsa, bu daha da iyi bir haberdir.

Neden?

İnsanlar Google’da reklam vermek için ödeme yapmaya hazırsa, muhtemelen bu tür hizmetleri sunarak iyi para kazanıyor olabilirler.

Hala bir fikir bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, popüler freelance iş platformlarına gidip bazı fikirler edinebilirsiniz.

Sadeceon, Bionluk, Fiverr ve Upwork en popüler freelance hizmet pazarlarından bir kısmıdır. Zaten orada sunulan tüm hizmetlere bir göz atabilirsiniz.

Oradan, kendinize uygun herhangi bir hizmet olup olmadığını görürsünüz.

Freelance işiniz için bir fikir listesi bulduktan sonra yapmanız gereken fikrinizi onaylamaktır.

Fikrinizin sizin için para kazanıp kazanmayacağını öğrenmenin kolay ve hızlı bir yolu var.

Nasıl?

İlk olarak, Fiverr gibi serbest platformlardan birine gidersiniz. Sonra, sunmayı düşündüğünüz freelance hizmeti ararsınız. Diyelim ki freelance iş olarak logo tasarım hizmeti sunmak istiyorsunuz.

Bu nedenle, Fiverr’da logo tasarım hizmeti arayın. Daha sonra size orada sunulan tüm logo tasarım ilanlarını gösterecektir. Bundan sonra, hepsini müşteri incelemelerine göre sıralayın. Ardından, ilk birkaç ilana tıklayın.

İlk logo tasarım ilanına tıkladığımda, bu hizmet için şu ana kadar kaç sipariş verildiğini ve şu anda sırada kaç sipariş olduğunu görebiliyorum.

Yalnızca bu veriler bile bu tür bir hizmet için yüksek talep olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

İlk sıradaki ilana logo hizmeti için şimdiye kadar 45 bin civarında sipariş verildiğini görebilirsiniz. Dahası, şu anda sırada 150’den fazla bekleyen siparişi var.

Bu logo tasarımının karlı bir freelance iş olacağının kanıtıdır.

2. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin

Bir numaralı klasik pazarlama kuralı, ideal hedef müşterinizin kim olduğunu bilmektir . Sonra, özellikle onlara hitap etmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, pazarlama mesajı onlar için tasarlanmış gibi görünecektir.

Sana bir örnek vereyim. Birkaç hafta önce göz damlası almak istedim, çünkü bilgisayar ekranına çok uzun süre bakıyordum. Gözlerim kurudu ve gözlerimi biraz rahatlatmak için göz damlası almak istedim.

Sadece bu amaca hizmet eden en ucuz göz damlasını satın almak amacıyla en yakın eczaneye gittim, çünkü bildiğim kadarıyla bu amaca hizmet eden tüm göz damlaları aynı şeyi yapıyor.

Gözlerinizi rahatlatır ve yorgun gözleri yatıştırırlar. Benim izlenimim bu. Aslında göz damlası hakkında kesinlikle fazla bir şey bilmediğimi söyleyebilirim.

Eczanedeki göz damlası bölümüne göz atarken farklı markalardan bir dizi göz damlası gördüm.

Açıklamasında hepsi aynı şeyi söyledi – Yorgun gözleri yatıştırır ve rahatlatır. Fakat şunu duyana kadar o bölümdeki en ucuz olanı seçmek üzereydim:

Bil bakalım ne oldu? Satın aldım.

Neden? Çünkü eczacı, bir tanesinin özellikle bilgisayara saatlerce bakmaktan yorgun düşen gözlere karşı çok iyi geldiğini söyledi.

Pazarlama mesajı özellikle bana hitap etti.

Ve tam da böyle oldu. Bilgisayara uzun süre bakmaktan yorgun düşen gözlerimi rahatlatmak için göz damlası arıyordum. Yaşadığım problemimi tam olarak çözen bir ürün buldum.

Hatta mevcut olan diğer göz damlaları karşılaştırıldığında ekstra birkaç TL fazla ödedim.

Şimdi, o göz damlası ve diğer göz damlası arasında çok fazla fark var mıydı? Sonuçta pek çoğu aynı işi yapıyor.

Ama tek fark özel sorunuma özel bir çözüm arıyordum ve buldum. Kendinizi ve hizmetlerinizi bu şekilde pazarlamalısınız.

Bunu yapmak için, hedef pazarınızın tam olarak kim olduğunu bilmeniz, zihninin derinliklerine inmeniz ve sorunlarının ne olduğunu öğrenmeniz gerekir, böylece problemlerini çözmek için özel bir çözüm sunabilirsiniz.

3. Adım: Karşı konulmaz bir teklif hazırlayın

Karşı konulmaz bir teklif tasarlamak için hedef müşterilerinizin gerçekte hangi sorunları yaşadıklarını ve gerçekte hangi sonuçları istediklerini bilmelisiniz.

Varsayımsal bir örneğe bakalım.

İki freelance metin yazarı müşterilerinin hizmetleriyle hangi sonuçları istedikleri sorulduğunda şu iki cevabı verir:

Metin yazarı A: Web sitelerinde düzenli olarak yeni blog yayınları almak istiyorlar.

Metin yazarı B: Daha hedefli potansiyel müşteriler ve dolayısıyla daha fazla müşteri ve daha fazla gelir sağlamak için SEO için optimize edilmiş değerli, ilgi çekici ve viral / paylaşılabilir blog yayınlarına sahip olmak istiyorlar.

Açıkçası, metin yazarı B’nin ödevini yaptığını ve potansiyel müşterinin zihninin derinliklerine indiğini söyleyebilirim, çünkü bana müşterisinin aradığı özel faydalar sağlıyor.

Diğer yandan metin yazarı A, hedef müşterilerini çok iyi tanımıyor, çünkü cevabı çok belirsiz ve geneldi.

Peki, müşteri olsaydınız kiminle çalışmayı tercih ederdiniz?

Açıkçası, ikincisi.

Neden?

Müşterinin asıl probleminin ne olduğunu anlıyor ve işleri için tam olarak ne istediklerini tam olarak biliyor.

Sadece hangi problemlere sahip olduklarını ve istedikleri faydaları gerçekten anladığınızda, onlara reddedemeyecekleri bir teklif sunabilirsiniz.

4. Adım: Müşteri bulmak

Şimdi, hangi hizmeti sunmak istediğinize karar verdiniz. İşiniz için potansiyel müşteri edinme zamanı!

İzleyebileceğiniz 2 tip olası satış vardır – Sıcak ve Soğuk Adaylar.

Müşterilerinizi hemen bulmanın en hızlı yolu, çevrenizdeki potansiyel müşterilerinize yaklaşmaktır.

Yeni başlıyorsanız, sosyal çevrenizdeki herkesin freelance iş aradığınızı bilmesine izin vermek iyidir. Hizmetinize ihtiyaçları varsa, size gelebilirler. Veya hizmetinizi kullanabilecek birini tanıyorlarsa sizi yönlendirebilirler.

Aslında bu ilk yapmanız gereken şey olmalı. Freelance çalışmak bir ilişki işidir. Freelance iş fırsatları bulmak için çevrenize dokunmalısınız.

Yeni başlıyorsanız çevreniz başlamak için en iyi yerdir.

Neden?

Çünkü genel olarak, çevrenizdeki insanlar yabancılardan daha bağışlayıcı ve sabırlı olma eğilimindedir. Bu, öz güven oluşturmak için en iyi yerdir.

Birebir iletişim – Çevrenize şu anda freelance bir hizmet sunduğunuzu bildirin ve aslında kaç kişinin sizi desteklemeye istekli olduğuna şaşıracaksınız.

Facebook – Bu, arkadaşlarınıza ulaşmanın en hızlı yoludur. Öyleyse neden freelance hizmet sunduğunuzu söylemek için bir gönderi yapmıyorsunuz.

Artık daha fazla freelance  iş yapmaya hazırsınız ve köpek balıklarının istila ettiği soğuk denizlere yaklaşmanın zamanı geldi! Tamam, soğuk adaylar o kadar da korkutucu değil.

Bazen, soğuk adaylar sıcak adaylardan daha iyi olabilir, çünkü size profesyonel olarak davranacaklardır.

İşletmeniz için soğuk potansiyel müşteri oluşturmanın kanıtlanmış 3 yolu:

1. Balık Yemi Yöntemi

Daha önce balığa gittiyseniz, oltalarınıza bir kanca bağlamanız ve kancayı yemlemeniz gerektiğini biliyorsunuz, daha sonra tüm balıkların olduğu yere oltanızı atarsınız. Sonra, balığın yeminizi almasını beklersiniz.

Burada benzer bir şey yapacaksınız. Popüler ücretsiz seri ilan sitelerini, forumları ve freelance iş platformlarını bulabilirsiniz ve teklifinizi ilgili bölümde yayınlayabilirsiniz. Ardından hizmetinize ihtiyaç duyan kişilerin sizinle iletişim kurmasını beklersiniz.

Örneğin, grafik tasarım hizmeti sunuyorsunuz. Sadeceon, Bionluk, Forumlar, Fiverr ve diğer freelance iş platformları müşteri bulmak için elverişli yerlerdir.

2. Doğrudan Müşterilere Git

Doğrudan gitmek kelimenin tam anlamıyla freelance iş teklifinizi ihtiyacı olan kişilerin önüne koymak anlamına gelir.

Genellikle, belirli işletmelerin ihtiyaç duyacağı bir hizmet sunuyorsanız bu yöntemi kullanırsınız. Daha sonra tek yapmanız gereken, e-posta adreslerini bulmak ve onlara sunduğunuz hizmetle ilgilenmelerini sağlamak için bir e-posta atmaktır.

Bu en etkili yollardan biridir. Bu yöntemi yeni başladığımda kullandım.

Çalışmak istediğiniz belirli bir sektördeki şirketleri bulmaya çalışırken, her zaman Google’dan iletişim bilgilerini isteyebilirsiniz. Ayrıca eski güzel sarı sayfaları ve yerel iş dizinlerini de kullanabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinize yaklaşmadan önce bir portföyün hazır olması gerekir. Çalışmanızı sergileyen kendi web siteniz varsa yardımcı olur. Ama eğer yoksa, o da sorun değil. Çalışmalarınızın örneklerini her zaman e-postaya ekleyebilirsiniz.

Linkedin ayrıca potansiyel müşterilerinizle doğrudan iletişime geçebileceğiniz iyi bir yerdir. Örneğin, serbest grafik tasarımcıysanız, tüm pazarlama yöneticileriyle konuşmalısınız.

3. Stratejik Ortaklık Yöntemi

Freelance işlere yoğunluk verdiğim dönemde benim favorimdi. Stratejik bir ortak bulduktan sonra bundan çok uzun süre faydalanmaya devam edersiniz.

Kendi freelance işim için çok iyi çalıştı. Stratejik ortaklarım bana sürekli müşteri gönderdiğinden, gelirim oldukça istikrarlı ve tutarlı oldu. Kendi freelance iş ağınızı kurmak için kesinlikle bunu kullanmalısınız.

Size stratejik ortaklığın nasıl işlediğine dair bazı örnekler göstereyim:

Örneğin, bir makyaj uzmanı olduğunuzu düşünelim, düğün fotoğrafçılığı stüdyolarıyla birlikte çalışabilir ve müşterilerine freelance hizmet sunabilirsiniz.

Stüdyoların evet demesi mantıklı çünkü tam zamanlı makyaj sanatçıları kiralamak zorunda değiller. Bu bir kazan-kazan durumudur.

5. Adım: Satışı kapatın

Şimdi son adımımıza geldik. Bu aslında serbest çalışanların çoğunun mücadele ettiği bir şey.

Herkes iyi satış becerileri ile doğmaz.

Hepinizin, gerçekten ihtiyacınız olsun ya da olmasın, sizi belirli ürün veya hizmetleri almaya zorlamaya çalışan saldırgan bir satış elemanının rahatsız edici deneyimine sahip olduğuna inanıyorum.

Sert satış konusunda rahat değilim. Birçoğunuzun aynı şekilde hissettiğini biliyorum.

İşte size iyi haber.

Doğal benliğinizle satışta iyi olabilirsiniz.

Bunu nasıl yaptım?

Tek yapmanız gereken zihniyet değişimi.

Satıştan ziyade gerçekten yardım etmeye ve hizmet etmeye odaklanın. Bu şekilde, freelance çalışmak sizin için iş olmaktan öte keyif aldığınız bir eylem olur.

Dahası?

Ayrıca siz ve müşteriniz üzerindeki baskıyı da ortadan kaldırır.

Müşterilerinize gerçekten yardımcı olduğunuzda bunu hissedebilir ve söyleyebilirler. Onları umursadığınızı ve dürüst olduğunuzu bileceklerdir.

Şimdi, doğru zihniyete sahipsiniz.

Ardından, müşterinizle konuşurken ne yapmanız gerektiği hakkında konuşacağız.

Sadece iki şeyi hatırlamanız gerekir:

1- İnsanlar yalnızca sorununu çözebileceğine inandıkları birinden satın alır ve istedikleri sonuçları elde eder.

2- İnsanlar sadece güvendikleri ve beğendikleri birinden satın alırlar.

İlki, araştırmanızı müşteriniz üzerinde yaptıysanız çok kolaydır. Freelance İş için doğru kişi olduğunuzu göstermek için tam olarak ne söyleyeceğinizi bileceksiniz.

İkincisi de zor değil.

Nasıl güven oluşturabilirsiniz.

Sonunda hizmetinizi satın alıp almayacaklarına bakılmaksızın, müşterinize gerçekten yardım etmeye çalıştığınızı ve çıkarlarına en iyi şekilde sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Bu iki noktayı içselleştirdiğinizde, bir satışın kapanmasının hayal edebileceğiniz kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Artık 5 adımlı sistemin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Kullanmanız ve freelance çalışarak para kazanmaya başlamanızın zamanı geldi.

Daha Fazla Müşteri Edinmenin 3 Yolu

Eğer freelance çalışan olarak işe yeni başlıyorsanız, şu anda karşılaştığınız en büyük zorluklardan biri müşteri bulmak olabilir. Müşteriler, büyük ya da küçük herhangi bir işletmenin can damarıdır. Müşteriler olmadan freelance işinizi sürdürmek zordur. Bu yüzden onları akıllı bir şekilde nerede bulacağınızı bilmek önemlidir.

Birçoğunuz, freelance iş bulabileceğiniz birçok web sitesi olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bunlara kayıt olmak ve bir ilan bırakmak.

Bu yöntemle ilgili sorun, profilinizin, özellikle yeni başlıyorsanız, aynı alandaki binlerce freelance çalışan profili arasında kolayca kaybolmasıdır.

İşte nedeni.

Genellikle, Sadeceon, Bionluk, Fiverr ve Upwork gibi web siteleri freelance çalışanları sıralar ve ilk sayfalarında yalnızca en yüksek puan alan serbest çalışanlar yer alır.

Böylece rakipleriniz potansiyel müşterilere en fazla maruz kalmış olur. Bu, yeni gelenlerin görülme ve freelance iş alma şansını önemli ölçüde azaltır.

Bu yüzden, yeni başlayan freelance çalışanlar için en sevdiğim 3 farklı müşteri bulma yöntemini sizinle paylaşacağım.

Facebook ve Linkedin Grubu

Katılmanız gereken temelde iki grup türü vardır. Biri, alanınızdaki diğer freelance çalışanlarla tanışabileceğiniz ve onlarla ağ kurabileceğiniz yerdir. Diğeri, hizmetlerinize ihtiyaç duyabilecek hedef müşterilerinizi bulabileceğiniz yerdir.

İlki hakkında konuşalım. Diğer freelance çalışanlarla arkadaş olmak, aksi takdirde üzerinde çalışma şansı bulamayacağınız projelere kapı açabilir.

Örneğin, bir projeleri varsa ancak uzmanlık alanları olmadığını düşünürlerse, sizin yetenek grubunuz için iyi bir eşleşme olursa yolunuzu açabilirler. Ya da çok fazla projeleri varsa ve yardım eli gerekiyorsa, size gelirler.

İkinci grup ağ oluşturmak potansiyel müşterilerle ilişki kurma konusunda iyidir. Hedef müşterileriniz küçük işletme sahipleri ise, üyesi oldukları grupları bulabilirsiniz.

Teklifinizle insanları taciz etmek için gruba katılmadığınızı unutmayın. Kimse saldırgan bir satış elemanını sevmez. Değer vermek ve tavsiyelerinizi sunmak için orada olmalısınız. Bu şekilde, kendinizi bölgenizdeki uzman olarak konumlandırır ve onların mantıklı servis sağlayıcısı haline gelirsiniz.

Sosyal Medyadan Bağlanma

Bugün neredeyse herkes sosyal medyada. Doğru kullanılırsa, freelance işiniz için çok güçlü bir pazarlama aracı olabilir. Gelin makyajında uzmanlaşmış freelance bir makyaj sanatçısı olan bir arkadaşım var. Sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesi var ve çok sayıda tavsiye müşterisi alıyor.

İşte böyle yapıyor: İlk olarak, gelinin makyajını yaparak harika bir iş çıkarıyor, sonra güzel gelinin fotoğrafını kendi Facebook sayfasında paylaşıyor ve gelini etiketliyor, son olarak geline onunla çalışma fırsatı için teşekkür ediyor.

Bunu yapmak mantıklı mı? Bunu yaparak gelinin arkadaşları ve ailesi onu görecek. Arkadaşımın yaptığı işi beğendiyse ve hizmetlerini almak istiyorlarsa, artık ona nasıl ulaşacaklarını bilecekler.

Sosyal Medya Profillerinizi Yenileyin

Tüm sosyal ağ sitelerinde profilinizi güncelleme zamanı. Daha spesifik, daha iyi. İki ana amaca hizmet eder. Birincisi, insanların sizi ve ne tür bir freelance iş sunduğunuzu bilmelerini sağlar. İkincisi, bu potansiyel müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştırır.

Örneğin, Facebook Ads konusunda uzmanlaşmış freelance bir dijital pazarlama danışmanıysanız, Linkedin profilinize “dijital pazarlama” ve “Facebook Reklamları” anahtar kelimelerini koymalısınız. Freelance pazarlama danışmanı arayan şirketler her zaman Linkedin’de anahtar kelimelerle arama yaparlar.

Bu 3 yöntem, freelance işinize daha fazla potansiyel müşteri bulmanıza yardımcı olmak için test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Şimdi devam edin ve kendiniz deneyin.

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Devamını Oku
+