E-mail marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir?

E-mail marketing, potansiyel müşteriye doğrudan ulaşmanın en etkili yollarından biridir, ancak e-posta gönderilecek kişilerin rızası olmadan yapılması yasal değildir. Son yıllarda Türkiye dahil pek çok ülke, izinsiz yapılan (spam) e-mail marketing girişimlerini önlemek için çeşitli yasal düzenlemeler yapmıştır.

Yapılan bu düzenlemeler spam mail marketing girişimlerini ciddi oranda azaltmıştır. Geçmiş yıllarda internet ortamında mail listeleri satılırken, günümüzde bu tür girişimlere pek rağbet edilmediğini görüyoruz. Rızası olmadığı halde insanların mail adresine gönderilen spam mailler ile para kazanmak artık yasal olarak suçtur.

Yasal olarak e-mail marketing nasıl yapılır?

İzinli e-posta pazarlama yapabilmek için kendi mail listenizi oluşturmanız en mantıklı olanıdır. Popüler bir blog sahibi için mail listesi oluşturmak son derece basittir.

İzinli e-mail listesi nasıl oluşturulur?

Blog yazarak para kazanmak konulu bir web sitemiz olduğunu varsayalım. Bu durumda web sitemizi ziyaret edenlere yazarak para kazanmak için gerekli ayrıntıları anlatan bir broşür hazırlamak kesinlikle ilgilerini çekecektir.

Hazırladığımız bu broşüre bedava sahip olmak için mail adresleri ile web sitemize kayıt olmaları gerektiğini belirtirseniz, kısa sürede izinli e-posta listeniz oluşacaktır. Bu sayede hazırladığınız broşürü indirmek isteyen binlerce internet kullanıcısı, kendi rızası ile web sitenize kayıt olacağı için yasal e-mail marketing yapmış olacaksınız.

E-mail marketing ile nasıl para kazanılır?

Eğer elinizde e-posta göndereceğimiz güncel ve izinli bir e-mail listesi varsa, bunu kullanarak internetten para kazanmak son derece kolaydır. E-mail marketing daha çok firmalar tarafından kullanılan bir pazarlama stratejisi olsa bile, bireysel girişimciler veya blog yazarları bu teknikle internetten para kazanabilir.

Hepimiz üye olduğumuz büyük e-ticaret sitelerinden sık aralıklarla yeni kampanyalar veya ürünler hakkında mail alıyoruz. Bu şirketler tarafından kullanılan e-mail marketing için en basit örnektir. E-ticaret sitelerinin bir diğer avantajı ise müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını veri tabanlarında tutmalarıdır.

Böylece hangi müşterinin ne tür ürünlere daha fazla ilgi gösterdiğini belirliyor ve müşterilere ilgi duydukları ürünler için yaptıkları kampanyaları e-posta ile bildiriyorlar. Bu şekilde yapılan girişimler doğrudan hedef kitleye odaklı olduğu için geri dönüşüm ve kazanç çok daha fazla oluyor.

Eğer bireysel olarak e-posta pazarlama stratejisini kullanarak para kazanmak istiyorsanız, satış ortaklığı yapmanızı tavsiye ederim. Satış ortaklığı yapılacak binlerce kaliteli ürün var. Bunlar arasından iyi seçimler yaparsanız kesin para kazanırsınız. Seçtiğiniz ürünler için ufak tanıtım yazıları hazırlayıp belirli aralıklarla e-mail listenize göndermeniz yeterli.

Bu çalışmayı listenizde yer alan e-mail sahiplerini sıkmadan yaparsanız elinizdeki liste ile düzenli olarak para kazanma şansınız olur. Fakat çok abartmanız, yani sık aralıklarla reklam mailleri göndermeniz durumunda insanlar rahatsız olacağı için gönderdiğiniz e-postalar şikayet edilir ve spam filtresine takılır.

Bireysel girişimciler için satış ortaklığı ve e-mail marketing karması bir pazarlama stratejisi internetten para kazanmak için iyi bir seçimdir. Geri dönüşümleri arttırmanın en iyi yolu müşteri odaklı çalışma yapmaktır. Örneğin, teknoloji konulu bir blog yazdığınızı varsayalım.

Bu blog üzerinden izinli mail listesi oluşturduğunuzda, muhtemelen teknolojik ürünlere karşı ilgisi olan binlerce insana doğrudan ulaşma şansınız olacak. Elde ettiğiniz bu mail listesini, bilgisayar veya cep telefonu satışı yapan e-ticaret sitelerine satış ortaklığı yaparak değerlendirmek, geri dönüşleri ciddi oranda arttır.

Çünkü insanlara ilgi duydukları şeyleri tanıtmak her zaman daha fazla kazandırır. Teknoloji konulu blog sitesini ziyaret eden bir internet kullanıcısını ayakkabı satın almaya ikna etmek çok zordur, ancak teknolojik ürünler için cazip bir kampanya çok ilgilerini çekecektir.

Zaten satış ortaklığı yapmak isteyenler için potansiyel müşteri odaklı reklam çalışması yapmaları gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Satış ortaklığında geri dönüşümleri zirveye çıkarmak için kaliteli ürün ve odaklı reklam gerekiyor. Bunları başaran bir satış ortağı kolayca internetten para kazanabilir. E-mail marketing mantıklı yapıldığı sürece odaklı ve etkili bir pazarlama stratejisidir.

Son olarak e-mail marketing yapacak olanların dikkat etmesi gereken bazı noktalara değineyim. Gelişi güzel mail listeleri kullanmak verimsiz sonuçlar doğurur. Mail listenizde kaç kişinin olduğu önemlidir, fakat asıl olan neyle ilgilendikleri. Reklam çalışmaları, sadece hedef kitleye yönelik yapıldığı taktirde iyi sonuçlar verir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+