E-Kitap Yazarak Para Kazanmak – Nasıl Yazılır, Kime Satılır?

İnternet, hevesli yazarların ve blog yazarlarının e-Kitaplar satarak online para kazanmalarını gerçekten kolaylaştırdı.

E-Kitap hakkında en iyi şey, kitabınızı yayınlamak için bir yayıncıya gitmenize gerek yoktur. Her şey online, bir dijital kitap (PDF dosyası) oluşturuyor ve bir web sitesinde kendiniz satıyorsunuz.

Evet, bu kadar basit. Bir gezgin, bir müzisyen, bir eğitmen, bir tüccar veya bir terapist vb. Kendi e-Kitaplarını yazabilir, online satabilir ve para kazanabilir.

Bu nedenle bir hobiniz veya uzmanlığınız varsa, bunu bir eKitap üzerinde bir araya getirebilir ve bir fiyat karşılığında paylaşabilirsiniz.

e-Kitap Nasıl Yazılır  – Satılır – Para Kazanılır?

Bu makalede, bir e-Kitabı nasıl sıfırdan yazabileceğinizi ve online satabileceğinizi tam olarak anlatacağız.

İşte başlıyoruz.

40 ila 50 sayfalık eksiksiz bir e-Kitap yazmak için sabır ve biraz yazma yeteneği gerekir. O kadar zor değil, eminim ki belirli bir şey için bir tutkunuz varsa bunu yapabilirsiniz.

Bu yazıda bunu tam olarak nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Bu yüzden biraz sabır ve azim toplayın.

1. e-Kitabınız için bir Konu seçin

Konu seçimi çok önemlidir. İki şeye karar verecek, ne yazacaksınız ve kimin için? Bu nedenle konuyla ilgili spesifik olun, kesin ve mümkün olduğunca hedef alın.

Örneğin, e-Kitabınız dijital pazarlama ile ilgili ise spesifik olun, yani yan kollara saldırın, Facebook ads, Google ads, seo, içerik pazarlama veya diğerleri alt kollar hakkında olabilir.

Bu örnekte olduğu gibi, dijital pazarlama türlerini tek bir e-kitap içine sığdırmaya çalışmanın bir anlamı yok. O yüzden konu seçerken pazarı elimizden geldiğince daraltmaya çalışıyoruz.  Yan kolları hedef alıyoruz.

Böylece genel kitleye hitap etmek yerine, sadece belli bir kesime hitap etmiş oluyoruz. ”Google ads” içerikli bir e-Kitap yazarsanız elbette sadece bununla ilgilenen daha küçük bir kitleye hitap etmiş olursunuz.

Evet, dijital pazarlama ile ilgilenen herkesi hedef almak daha kazançlı gibi gözükebilir, fakat bu yanlış. Çünkü dijital pazarlama gibi çok talep edilen bir alanı seçmek, dişli rakipler ile boğuşmak anlamına gelir ve biz bunu istemiyoruz.

Ayrıca sadece ”Google ads” ile ilgilenen kitleye satış yapmak çok kolay olacak. Çünkü öğrenmeyi arzu ettikleri şeyi direkt önlerine koyuyorsunuz.

Herkes dijital pazarlamanın her dalını öğrenmek zorunda değil. Sadece kendini geliştirmek istediği belli bir alt alana odaklanabilir. Ve genelde bu böyledir.

2. e-Kitabınızın Tasarımı ve İçeriği

E-Kitabınızın genel konusunu belirledikten sonra, yazmaya başlamanın zamanı geldi. Bu bölümde, e-Kitabınızı nasıl tasarlayabileceğiniz ve bunun için benzersiz içerikler yazabileceğinizi ele alıyoruz.

E-Kitap yazma konusunda yeniyseniz, bir eKitap tasarlamak biraz zaman alabilir, ancak iyi içerik yazmak daha kolaydır. Hem tasarım hem de içerik önemlidir.

3. e-Kitabın Başlığı

E-Kitap için başlık oluşturmak satışlarınızı artırabilir veya bozabilir. Çekici olmalı ve e-Kitap için mükemmel bir başlık oluşturmadan önce çok fazla araştırma yapmanız gerekir. “Ücretsiz” gibi kelimeler kullanmaktan kaçının.

4. Kapak ve Grafik Tasarımı

E-Kitabınız için kapak tasarımı zor olacaktır. Dürüstçe konuşursam, eğer deneyiminiz yoksa çekici bir kapak tasarlamanız mümkün değil. Bu yüzden profesyonel bir freelance tasarımcı ile çalışmak en iyisidir.

Böylece diğer ayrıntılar ile ilgilenebilir ve zamanınızı belirli bir alanda boşa harcamazsınız.

5. e-Kitap için Açıklama

Kitabın başlığı ile işiniz bittiğinde, bir sonraki şey e-Kitabınız için mükemmel bir açıklama yazmaktır. İnsanların e-Kitabınızı satın alıp almayacaklarına karar verecek başlık ve açıklamadır.

Kitabınızın tüm özünü sadece birkaç kelimeyle yakalayan bir açıklama yazın. Tür, kelime sayısı, biyografi vb. Gibi her şeyi ekleyin. Lütfen kendiniz yazmadan önce diğer popüler e-Kitapların açıklamasını kontrol edin.

6. Ana hattı Oluşturma

Grafik, başlık ve açıklama ile işiniz bittikten sonra artık içerik oluşturmaya odaklanmalısınız. Ve bunun için bir taslak oluşturmalısınız.

Önemli noktalarınızı belirlemek ve fikirlerinizi ortaya koymak için Evernote gibi yazılımları kullanabilirsiniz . Burada madde işaretli noktalarla tüm içeriğin iskeletini çizeceksiniz.

Yayınlanmış diğer e-Kitapları incelemenizi ve onlardan fikir almanızı öneririm.

7. Ön Bölüm

Ön kısma iyi odaklanmanız gerekiyor. Giriş bölümünde yapacağınız açıklama ile okuyucuları yakalamaya çalışın. İkinci olarak içerik hakkında bilgi vermeniz (sayfa yapısı vb.) gerekir. Son olarak etkileyici bir önsöz ile giriş yapabilirsiniz.

8. e-Kitap gövdesi

Burada bölümler ve içindeki tüm içerik hakkında karar vereceksiniz. İlk önce nasıl bölümler oluşturacağınıza karar vermelisiniz.

Bundan sonra bu bölümlerin her biri üzerinde durmak zorundasınız. Alt bölümler için kaç paragraf yazılacağı üzerinde çalışmalısınız.

İçeriğinizi mümkün olduğunca ayrıntılı sunun. İçeriğe resimler, grafikler, videolar vb. Eklemeniz gerekir.

9. Son Bölüm

Kitabın tüm içeriğini yazdıktan sonra, son bölümle ilgilenmeniz gerekir. Bunu ihmal etmeyin, çünkü gerçekten önemlidir.

Son sözü veya sonucu çok dikkatli yazmanız gerekir. Sonunda tüm kaynakları vermeyi unutmayın. E-Kitaplarınızda bir Kaynakça veya Referans bölümü bulunmalıdır.

Son olarak, daha önce yayınlanmış olan diğer e-Kitaplara danışın.

10. Biçimlendirme ve Düzenleme

Şimdi e-kitap yazmanın büyük kısmı bitti. Kapak tasarımı, grafikler,  içerik ve diğerleri ile işiniz bittiğinde biçimlendirme ve düzenleme zamanı.

Genellikle biçimlendirme, düzenleme, düzeltme ve okuma işlemleri yazarlar tarafından yapılmaz. Ancak, burada kendiniz yapmak zorundasınız.

E-Kitaplarınızın içeriği paragraflara uygun şekilde bölünmeli ve girintili olmalıdır. Yazılı tutarsızlıklar giderilmelidir.

11. Düzeltme ve Son Değişiklikleri Yapma

Dediğim gibi kendiniz düzeltme yazmanız gerekiyor. Yazım hataları, dil bilgisi hataları, bozuk bağlantılar, hatalı görseller gibi şeyler. Yanlış sunulan alt yazılı görüntüler okuyucuları yanıltabilir.

E-Kitabınızı yayınlamadan önce tüm bu hatalardan kurtulmanız gerekir. İçeriğin kalitesinden ödün vermeyin ve gerekli tüm değişiklikleri yapın.

E-Kitabı Tanıtma ve Satış

Bir eKitap oluşturmak hikayenin sadece yarısıdır, ikinci yarısı ise tüm bunları online olarak ziyaretçilerinize tanıtmak ve satmakla ilgilidir .

E-Kitabınızı İnternet üzerinden farklı ortamlarda ücretsiz olarak tanıtabilir ve mümkün olduğunca satabilirsiniz. Örneğin, forumlar, sosyal medya, blog vb.

1. Kitlenizi belirleyin

Yapmanız gereken ilk şey, hedef kitlenizi tanımlamaktır. Okuyucularınız tam olarak kim?

Nerede bulunurlar?

Yaş, cinsiyet, konuştukları dil, aylık gelir vb. demografik bilgileri nedir?

2. Bir Fiyat Belirleyin

Burada açgözlülüğünü kontrol etmelisin. E-Kitabınızı satmak istiyorsanız hedef fiyatınızın düşük olması gerekir.

30 ila 50 sayfalık bir e-Kitap için hedef fiyatınız 45 ila 50 TL civarında olmalıdır, bundan daha fazla olmamalıdır. Daha fazla ziyaretçinin satın alabilmesi için fiyat daha az olmalıdır.

3. Çekici Bir Satış Sayfası Oluşturun

Yoğun bir trafiği olan bir web sitesi veya blog oluşturmanız gerekir.

Bir e-Kitabı veya online herhangi bir ürünü satmak için, ürünü ziyaretçilere sunabileceğiniz bir satış sayfasına sahip olmanız gerekir.

Satış sayfanızı ziyaret eden her kişinin potansiyel bir müşteriye dönüştürülmesi gerekir.

4. Mevcut Tüm Online Platformu Keşfedin

Online şeyler satmak kolay bir iş değildir, deneyimli satış ortakları bile bazen zorlanır. Daha geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız tüm platformları keşfetmeniz gerekir.

Google Ads, sosyal medya, forumlar, İian siteleri gibi her platformu trafik çekmek için kullanmanız gerekebilir.

Trafik oluşturmak, e-Kitabınızı satmak için en büyük zorluk olacaktır. Mükemmel bir satış sayfası oluşturun.

5. e-Kitap ile ücretsiz şeyler teklif

Okuyucularınızı ikna etmenin en iyi yolu, e-Kitabınızla onlara ücretsiz şeyler sunmaktır. Başka bir e-Kitap veya e-Kitabınızla ilgili küçük bir rapor gibi.

E-Kitabınızla birlikte ücretsiz şeyler sunmak satışları artırmanıza yardımcı olabilir.

6. Özel Teklifler Verin

Peki bu satışlarınızı artırmak için başka bir ipucu. E-Kitabınızı satmak için özel teklifler vermeniz gerekir.

7. Satış Ortağı Pazarlaması

Eğer çok satmak istiyorsanız, başarılı satış ortaklığı pazarlamacılarının püf noktalarını öğrenmeniz gerekir.

Sonuç

Bir e-Kitap oluşturmak onu satmaktan daha kolay olabilir. Bunun nedeni, online satışın geniş bir alan olması ve ürünleri satmadan önce deneyime ihtiyacınız olmasıdır.

Bu nedenle, harika tavsiye yazıları yazma, verimli satış sayfaları oluşturma, mükemmel bir reklam stratejisi vb. Gibi satış ortaklığı pazarlaması hakkında her şeyi öğrenmenizi öneririm.

Bu makaleyi iki kısma ayırabileceğinizi söyleyerek sonuçlandırıyorum. Birincisi bir eKitap yazmak, ikincisi ise onu satmak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Devamını Oku
+