Domain/Web Sitesi Alış/Satışı Yaparak Para Kazanmak

Domain alıp satarak para kazanmak

İnternetten para kazanma yöntemleri içerisinde biraz daha profesyonellik gerektiren bir konudan bahsedeceğim. Domain, yani alan adı ya da web sitesi satışı yaparak nasıl para kazanılır?

Domain Alış/satışı yaparak para kazanmak

Domain ve web sitesi satışı yaparak para kazanmak için yapmanız gerekenleri elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bilmeyenler için bazı terimlerin açıklamasını yapalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan ip adreslerinin, akılda kalıcı olması için kelimelerle ifade edilen halidir. Kısacası, internet sitelerinin isimleridir.

Domain (Alan adı) Nasıl Satın Alınır?

Eğer sizden önce bir başkası tarafından tescil edilmesi ise istediğiniz alan adını bireysel olarak veya şirket adına satın alabilirsiniz. Domain satın almak için, yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Sırasıyla bunlardan bahsedelim.

İlk olarak bir domain kayıt firmasına üye olmak gerekiyor. Bunun için bir mail adresi lazım. Girdiğiniz isim soyisim önemli değildir. Ancak şüpheli durumlarda sizden kimlik istenebilir. Bu yüzden en azından ailenizden biri adına üyelik almanız önemlidir. En popüler domain kayıt siteleri arasında; Godaddy.com, Name.com, Register.it, Namesilo.com, Ihs.com, İsimtescil.net bulunur.

Almak istediğiniz domain’in daha önce kayıt edilip edilmediğini öğrenmek için, domain sorgulama (Whois) sitelerinden kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer belirlediğiniz domain boştaysa, üçüncü adıma geçebilirsiniz.

Domain’i almak için kayıt olduğunuz firmada sorgulayın. Ardından “Sepete at“ düğmesine tıklayın. Daha sonra sepetinize gidin. “Satın al“ butonuna basın ve sizden istenen kredi kartı bilgilerini girin. Eğer internette alışveriş yapmak konusunda tereddütleriniz varsa ve kredi kartı bilgilerinizi girmeye korkuyorsanız, sanal kredi kartı kullanabilirsiniz.

Açık Arttırma İle Domain Nasıl Alınır?

Açık arttırma (ihale) ile domain (alan adı) alabileceğiniz bazı firmalar var. Bunlardan bazıları şunlardır;

Godaddy (Auctions)
Snapnames
Sedo
Flippa
Namejet

firmalarına kayıt olarak, ihalelere katılabilirsiniz.

Bunların içerisinde en popüler olan servis Godaddy.com’dur. Bu sebeple konuyu anlatırken, Godaddy örneğini vereceğim.

Godaddy.com’a girdikten sonra https://tr.auctions.godaddy.com/ adresine girerek, açık arttırmalar için kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra, aynı sayfa içerisinde yer alan domain’ler için teklif verebilirsiniz. Eğer sizden daha yüksek bir fiyat başkası tarafından verilirse, teklifinizin geçildiğine dair bir mail alacaksınız.

İsterseniz tekrar teklif verebilirsiniz. Eğer süre sonunda açık arttırmayı siz kazanırsanız, teklif verdiğiniz fiyatın üzerine domain yenileme ücretini ödeyerek, istediğiniz domain’e sahip olabilirsiniz. Ödeme yaptıktan 1 hafta sonra, sizin hesabınıza geçecektir.

Buraya kadar yazdıklarımızı kısaca özet geçelim. İlk olarak yeni bir domain kaydetmek için ne yapmamız gerektiğini öğrendik. Ardından açık arttırma ile domain satın almayı öğrendik. Şimdi de 2. el domain satın almaya bir göz atalım.

İkinci El Domain (Alan adı) Nasıl Satın Alınır?

2. el bir domain’i nasıl satın alacağınızı yazacağım. Bu aynı zamanda sahip olduğunuz domain’i nasıl satabileceğinizi de gösterecek.

2. el domain’leri satın alabileceğiniz siteleri aşağıya yazacağım. Bu sitelere kayıt olarak, istediğiniz ya da beğendiniz domain’lere sahip olabilirsiniz.

R10.net
Wmaraci.com
İyinet.com
Donanimhaber.com
Frmtr.com
Shiftdelete.net
Godaddy.com
Sedo.com

Belli başlı domain alış-veriş siteleri bunlardır.

Domain (Alan adı) Nasıl Satılır?

Az önce yukarıda verdiğim sitelere kayıt olarak, domain alabilir ya da satabilirsiniz. Alış yada satış ilanı açabilir, müşterilerle direk temasa geçebilirsiniz.

Domain (Alan adı) Fiyatları Ne Kadar?

Domain’i kaça alırız, kaça satarız? Bunlar da oldukça önemli konular. Domain fiyatları uzantılarına göre değişir. Az önce verdiğimiz sitelere girerek, yeni kayıt fiyatlarını öğrenebilirsiniz. En çok tercih edilen domain uzantıları, .com, .net, .org ‘tur. Diğer uzantılar, jenerik (Ek almamış) olması durumunda tercih edilebilir.

2. el domain’lerin fiyatları ise değişkenlik gösterir. Jenerik domain’leri 100-500 bin TL arasında, keyword (Anahtar kelime) domain’ler 50-50 bin TL arasında, isim domain’leri 50-10 bin TL arasında fiyatlara satılmaktadır.

Domain konusunda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. O halde şimdi web sitesi konusunda sizi biraz bilgilendireyim.

Web sitesi satışı yaparak para kazanmak

Web sitesi Nedir?

İnternet üzerinde yer alan, ziyaretçilerine bilgi aktaran sayfalara web sitesi denilmektedir.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir web sitesinin oluşturulması, birkaç aşamadan oluşur. Bu aşamaları şöyle özetleyebiliriz:

İlk adım, domain’in kayıt edilmesidir.

İkinci adım, bütçenize uygun, kaliteli bir hosting (site barındırma) almaktır. Google’a “Hosting“ yazdığınızda, site barındırma hizmeti veren firmaları bulabilir ve satın alabilirsiniz. Hosting firmanız, size domain’lerinizi yönlendirmeniz için Nameserver (NS) adresi verecektir.

Üçüncü adım, domain panelinize girerek domain’inizi, size verilen NS adreslerine yönlendirmeniz gerekecektir. İsim tescil firmanızda oturum açarak, DNS yönlendirme bölümüne girip, size verilen NS adresini (ns1.domain.com , ns2.domain.com) şeklinde kaydedin.

Domain’nin hosting adresine yönlenmesi en geç 48 saat içerisinde tamamlanır. Bu aşamadan sonra sıra geldi web sitemizi oluşturmaya. Bu konuda çok detay vermiyorum. Yoksa bu konuyu bitiremeyiz. Hosting firmanıza söyleyerek, sitenize WordPress kurmasını talep edebilirsiniz.

Google’a “Wordpress site nasıl kurulur, nasıl konu eklenir?“ yazarsanız, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örnek altyapı olarak WordPress önerme sebebim, şu an çok tercih edilen, en zengin tema ve eklenti çeşitlerine sahip olan yazılım olmasından dolayıdır. Ayrıca ücretsiz bir CMS olması diğer bir artı yanıdır.

# Web sitenize WordPress kurdurduktan sonra, size panel şifreleri verilecektir. Bu şifrelerle admin panelinize giriş yaparak, içerik eklemeye başlayabilirsiniz.

# İçerikleri özgün, imla kurallarına uygun, aranan ve tercih edilen konulardan oluşmasına özen gösterin.

# Web sitenizin sosyal medya hesaplarını oluşturun. Sürekli ve kaliteli paylaşımlar yaparak üye toplayın.

# Web sitenizi güncel tutun. Günlük en kötü bir makale ekleyin.

Web sitemizi oluşturduk, içerik ekledik. Artık sosyal medya etkileşimlerinden ve Google üzerinden arama sonuçlarıyla sitemize gelecek ziyaretçileri bekleme vakti geldi.

Ne Tür Web Siteleri Para Eder?

Her web sitesi maalesef çok para kazandırmıyor. Bir internet sitesinin maliyeti, en iyi ihtimalle yıllık 75-100 TL civarıdır. Aya böldüğünüzde aylık 1 paket sigara parası bile etmiyor. Ama web sitesine gösterdiğiniz ilgi, emek, sabır var ya, işte ona da paha biçilemez. Ancak bir internet sitesi satışı yapılırken, önem verilen bazı konular vardır.

Bunlar;

Web sitesinin yaşı. Yani internet sitesi kaç yıldır yayın yapıyor. Bu oldukça önemli.
Web sitesinin özgün içeriklerle oluşturulup oluşturulmadığı. Kopya yada spam tabir edilen, anlamsız, saçma, sadece Google’ı kandırmak için oluşturulmuş içeriklerden oluşup oluşmadığı.

Web sitesinin günlük tekil ziyaretçi sayısı.

Web sitesinin aylık geliri.

Web sitesinin sektörü. Kurduğunuz yada sahip olduğunuz internet sitesinin hangi alanda faaliyet gösterdiği.

Web sitesinin anahtar kelimesindeki sıralaması. Örneğin, ”internetten para kazanma yolları” üzerine bir siteniz var. Bu durumda anahtar kelimeniz “internetten para kazanmak“ oluyor. Google’a “internetten para kazanmak“ yazdığında kaçıncı sırada çıktığınız da, bir web sitesinin değerinin belirlenmesine etken unsurlardan biridir.

Web siteniz haber sitesiyse, Google News yada DMOZ kaydının olup olmadığı, Alexa sıralamaları gibi etkenler de göz önüne alınabiliyor.

Web Sitelerinin Değeri Nasıl Belirlenir?

Aslında bu konu, bir üstte yazılanla benzer özellikler taşıyor. Yukarıda web sitelerinin fiyatı belirlenirken dikkat edilen noktalardan kısaca bahsettim. Ama bir web sitesinin fiyatı, geliriyle doğru orantılıdır. Piyasada ortalama olarak bir internet sitesinin fiyatı, ”aylık gelir çarpı 12”dir. Yani aylık 500 TL gelirli bir siteniz varsa, bunun fiyatı yaklaşık 6 bin TL’dir. Tabi yine de bu fiyat standart değildir.

Hangi Alanda Web Sitesi Açmalıyım?

Sanırım en can alıcı kısmı da burası. Sizi sıkmayacak, ilginizin ve bilginizin olduğu bir alan belirlemeniz, bana göre en doğrusu. Çünkü bu işler dışarıdan göründüğü gibi değildir. Sitenize uzun bir müddet ziyaretçi gelmeyebilir ve gelir elde edemeyebilirsiniz. Bir müddet sonra sıkılabilir ve soğuyabilirsiniz. Özellikle Google Adsense getirilerine göre, aşağıdaki sektörler sizi memnun edebilir.

Ekonomi, krediler
Sağlık
Medikal ürünler
Güzellik ve cilt bakımı
Moda
Otomotiv
Teknoloji
Hukuk

Bu siteler gerek Google Adsense reklam gelirleri, gerek diğer reklam firmaları tarafından daha cömert karşılanır. Hal böyle olunca rekabet de üst düzeyde oluyor ve eğer çok profesyonel değilseniz, bu sektörlere hiç bulaşmayın derim. Benzer konular olduğu için blog yazarak para kazanmak isteyenler için yazdığım makaleye göz atmanızı tavsiye ederim.

Web Sitesi Nerede Satılır?

Aslında ikinci el domain satışı yapılan yerlerin birçoğunda, web sitesi satışı da yapılıyor. Makale içerisinde bunları zaten paylaşmıştım. Tabii ki bunlardan çok daha fazla siteler mevcut, internet sitesi satışı yapmak için. Ama belli başlı olanları yazmıştım.

Google’a “Web sitesi satışı“ yada “İnternet sitesi satışı“ yazarak, daha farklı platformlara ulaşabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki, her sektörde olduğu gibi bu sektörde de dolandırıcılar oldukça fazladır. O yüzden ticaret yapmadan önce, gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.

Sonuç

İnternetten kazanç için domain satışı yapmaya karar vermeden önce sektöre ne kadar hakim olduğunuzu gözden geçirmeniz gerekiyor. Eğer yanlış seçimler yaparsanız ciddi zarar etmeniz kaçınılmaz olur. Bu yüzden sektöre yabancı olanların daha basit para kazanma fikirleri üzerine yatırım yapmasını öneriyorum.

Bir diğer uyarım ise yukarıda isimlerini verdiğim forumlar üzerinden alışveriş yapacak arkadaşlara olacak. İnternet yapısı gereği pek tekin bir ortam değildir. Eğer karşınızda sağlam bir şirket yoksa her zaman temkinli davranmakta yarar var.

Milyonlarca insanı bir araya toplayan forumlar, aynı zamanda binlerce dolandırıcı barındırıyor. Özellikle büyük alışverişler yaparken yüz yüze iş bitirmeye özen gösterin. Yoksa telafisi olmayan sonuçlar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Sanal ortamın sahtekarlar için harika bir yuva olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Son güncelleme: 21 Ocak 2020

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Devamını Oku
+