CPA Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

CPA marketing nedir?

Eylem başına kazanç getiren CPA marketing, blog yazarları (yayıncılar) arasında çok popüler bir internetten para kazanma yöntemidir. Burada bahsi geçen eylem kelimesi; herhangi bir alışveriş sitesine kayıt, mobil uygulama veya oyun indirme tarzında işlemleri ifade ediyor.

Bu pazarlama modelini benimsemiş her sektörden marka olduğu için mutlaka web sitenize uygun reklam verenler bulabilirsiniz. Cpa marketing ile para kazanmak istiyorsanız tıpkı diğer reklam odaklı kazanç fikirlerinde olduğu gibi hedef kitleye erişmek gerekiyor. Aslında CPA ve affiliate marketing çoğu zaman aynı çatı altında yürütülüyor.

Affiliate network adı verilen siteler reklam verenler ile yayıncıları aynı çatı altında toplayarak işin finans tarafını yürütürler. Bunların pek çoğu Cpa ve affiliate marketing ile çalışan şirketlere aynı anda hizmet veriyor. Ayrıca pek çok firma bu iki pazarlama yöntemini aynı anda kullanmaktadır.

CPA marketing ile nasıl para kazanılır?

Cpa ve affiliate marketing arasındaki tek fark birinin eylem başına, diğerinin ise satış başına kazanç getirmesidir. Aslında tamamen birbirini tamamlayan bir yapıya sahipler ve her ikisi de performans marketing çatısı altında yer alıyor. İnternetten para kazanmak için bunlardan herhangi birini tercih eden yayıncılar, aslında diğerini de aynı reklam yöntemleri ile uygulayabilir. Hatta bazen ikisini aynı anda uygulamanız gerekiyor.

Kafa karışıklığına sebep vermemek adına CPA marketing nasıl yapılır bir örnekle açıklamak istiyorum. Modayı takip eden biri olarak internetten para kazanmak amacıyla trend olan kıyafetleri kaleme aldığınız güzel bir blog sitesi açtığınızı düşünün. Bu durumda sizi ziyaret edenler kesinlikle alışveriş yapmaya bayılan, modayı takip eden veya bir şeyler satın almaya hevesli insanlardır. Hedef kitlemiz belli oldu.

Elimizin altında kıyafet satın almak için can atan bir kitle var. Bu durumda zaman kaybetmeden onlara istediklerini vermeniz gerekiyor. Tek istekleri alışveriş yapmak olduğuna göre, modaya ayak uyduran ve nitelikli ürünleri ile ön plana çıkan bir alışveriş sitesini tavsiye etmeniz yeterli. Böylede bağlantı verdiğiniz alışveriş sitesine kayıt olanlar sayesinden para kazanmış olursunuz.

Sırasıyla CPA markting ile para kazanmak için yapmanız gerekenler;

1. Popüler affiliate ağlarından birine veya bir kaçına üye olmanız gerekiyor. Zaten kaliteli bir blog sahibi olduğunuz için sizi asla geri çevirmezler. Daha önce burada satış ortaklığı veren Türk şirketleri ile çalışan popüler affiliate ağlarının listesini paylaştım. Bu sitelere üye olurken yayıncı başvurusu yapmanız gerekiyor.

Üyelik işlemini onaylanması için bazen 2-3 gün beklemeniz gerekiyor. Başvurunuz önce bir ekip tarafından inceleniyor. Eğer yeterli koşulları sağlıyorsanız, üyeliğiniz en kısa zamanda onaylanacaktır. Her bir affiliate ağında yüzlerce marka var. Bunlardan hangisi sizin hedef müşteri kitlenize uygunsa onları seçmeniz gerekiyor.

2. Üyelik işleminiz onaylandıktan sonra özellikle modaya uygun olan ürünler pazarlayan bir kaç marka seçiyoruz. En kaliteli giyim şirketleri bile artık online satış yaptıkları için bu affiliate ağlarında onlarca marka bulabilirsiniz. Burada amacımız Cpa marketing ile para kazanmak olduğu için size kayıt başına para ödemeyi teklif eden şirketleri seçmeniz gerekiyor.

Örneğin bir markanın online satış sitesine üye toplamaya karar verdiniz. Bunların genelde kendilerine kazandırdığınız üye başına size teklif ettikleri para 2-5 TL arasındadır. Eğer alanında lider olan bir blog sahibiyseniz, muhtemelen ziyaretçi açısından sıkıntınız yoktur. Bu durumda her gün bu seçtiğiniz marka için 200 tane üye bulabilirsiniz. Bu 200 kişi sadece basit bir kayıt formu doldurarak size günlük 500 TL para kazandırabilir.

3. Tavsiye yazıları hazırlamak. Zaten moda konusunda uzman bir yazar olduğunuz için bu sizin için hiç zor olmayacaktır. Bu yazının içine size verilen reklam linklerini yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bu işi sadece banner reklam yayınlayarak yapabilirsiniz. Zaten her reklam veren şirket kendine özgün onlarca banner hazırlayıp isteyen yayıncılar kullansın diye affiliate ağlarına yüklüyor.

Hedef kitleyi yakalamak için elinde imkan olan herkes CPA marketing ile internetten para kazanma şansına sahiptir. Üstelik burada satış odaklı bir kazanç söz konusu bile olmadığı için, CPA marketing ile para kazanmak diğer tüm girişimlere oranla çok daha kolaydır.

Ayrıca bu tür alışveriş sitelerine kayıt tamamen ücretsiz olduğu için tıklama başına geri dönüşüm oranları çok yüksek oluyor. Satış ortaklığı yapmak için mutlaka satış yapmak zorunda olmadığınızı burada anlamış olmalısınız.

Tüm marketing faaliyetleri reklam odaklıdır ve bu konuyu en ince detayına kadar kavramak için bir süre eğitim almanız gerekebilir. Ayrıca ilk girişimler her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Bu tür girişimler çok kazançlı oldukları için sonuç almak bazen zaman alıyor.

Zaten herkes bu tür projelerde başarılı olsaydı, şimdi işverenler çalıştıracak eleman bulamazdı. İnternetten para kazanmanın verdiği o büyük heyecan ve başarı ile birlikte gelen öz güven bir gün sizi profesyonel bir internet reklamcısı yapabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+