Clickbank Nedir, Nasıl Kullanılır?

Clickbank, geçmişte internetten para kazanan Türk girişimciler için çok değerli bir platformdu. Yaklaşık 5 sene öncesine kadar satış ortaklığı yapanların aktif olarak kullandığı Clickbank, günümüzde eski değerini yitirmiştir. Bunun nedeni ise bu platform üzerinden satışı yapılan ürünlerin kalite açısından berbat duruma gelmesidir.

Geçmişte ben dahil Clickbank’tan para kazanan herkes Google Adword aracılığı ile reklam kampanyaları yürütüyordu. Fakat Google, Clickbank aracılığı ile satılan ürünlerin reklamlarını kalite acısından yetersiz bulduğu için artık kesinlikle kabul etmiyor.

Clickbank nedir?

Clickbank, affiliate ağı dediğimiz on binlerce ürünü bünyesinde toplayan ve satış ortakları aracılığı ile pazarlanmasına aracılık eden şirketlerden biridir. Bir tarafta ürün sahipleri, ortada Clickbank, diğer tarafta ise internetten para kazanmak isteyen satış ortakları döngüyü tamamlayarak sistemin çalışmasını sağlar.

Ürün sahipleri platforma ürün ekleyerek satış ortaklarına komisyon teklifinde bulunur. Satış ortakları ise işlerine gelen ürünü seçmekte özgürdür. Clickbank ise ödemeleri alır, ürün sahipleri ve satış ortaklarının finansal işlemlerini yapar.

Bu platform üzerinden pazarlanan ürünlerin tümü dijital ürünlerdir ve neredeyse her kategoriden ürünler bulabilirsiniz. Ayrıca dijital ürünler yüksek komisyon verdikleri için geçmişte Clickbank üzerinden satış ortaklığı yaparak aylık 100 bin dolar kazanç elde eden girişimciler vardı.

Geçmiş yıllarda internetten para kazanma kavramı resmen Clinkbank ile bütünleşmişken günümüzde adını bile nadir duymaya başladığımız bu platforma en büyük darbeyi Google vurmuştur. Google tarafından yasaklandığından bu yana Clickbank’tan para kazanmak isteyenler artık sadece ücretsiz reklam yöntemleri kullanmak zorunda kalıyor.

Clickbank nasıl kullanılır?

Bu platform üzerinden e-kitaplar, çeşitli yazılımlar, eğitim setleri, dil kursları gibi her türlü dijital ürüne satış ortaklığı yapabilirsiniz, ancak kaliteli ürün bulmak gerçekten son derece zor. Her ne kadar bazı ürünlerin satışı çok iyi gibi gözükse bile iade oranları çok fazladır.

Bu platform üzerinden satılan her 100 üründen yaklaşık olarak 70 tanesi iade ediliyor. Bu satış ortakları acısından ciddi bir sorun olduğu için Clickbank artık eskisi kadar değer verilen bir affiliate ağı değildir. Zaten Google bile Clickbank reklamlarına yasak getirdiği için artık sadece blog yazarak veya sosyal medya üzerinden ürünleri tanıtma şansınız var.

İngilizce bilmeyen birinin bu ürünlere tanıtım yazısı hazırlaması imkansız olduğuna göre artık Türk satış ortakları için Clickbank bitti diyebiliriz. Eğer İngilizce konusunda sıkıntınız yoksa, tabii ki bu platform üzerinden satış ortaklığı yapmaya devam edebilirsiniz, ancak İngilizce global bir dil olduğu için Türkçe blog yazmak kadar kolay eğildir. Aslında zor olan blog yazmak değil yazdığınız blog için ziyaretçi çekmektir.

Clickbank’tan nasıl para kazanılır?

Clickbank’tan para kazanmak için diğer tüm affiliate ağlarında olduğu gibi kaliteli ürünler seçmek ve hedef kitleyi yakalamak için odaklı reklam kampanyaları yürütmek gerekiyor. Ayrıca bu platform üzerinden satış ortaklığı yapacağınız ürünler için Google Adword üzerinde reklam çalışmaları yapma şansınız olmadığı için İngilizce blog yazmanız gerekecek.

Bu ciddi rakipler ile savaş anlamına geldiği için gerçekten reklam ve pazarlama alanında profesyonel olmanızı gerektiriyor. Ayrıca İngilizce bilmeniz gerektiğini söylemeye zaten gerek yok.

Eğer rekabet gözünüzü korkutmuyorsa nitelikli ürünler seçerek clickbank’tan para kazanma şansınız var, ancak verdiğiniz emeğin karşılığını almanız uzun sürebilir. Bu yüzden satış ortaklığı yapacak onca Türk markası varken riske girmenin manasız olduğunu düşünüyorum.

Clickbank üzerinden para kazanmanın avantajları nelerdir?

Burada size sağlanan en büyük avantaj dijital ürünlere verilen %70 oranında yüksek komisyonlardır. Aslında bu çok büyük bir avantaj ve bu platform dijital ürünler acısından çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Burada sizi zorlayacak olan tek şey, bunların arasından kaliteli olanları seçmek olacak.

Ayrıca gelişmiş bir yazılım kullandığı için yapılan her satışı ölçme ve geri dönüşümü yükseltmek için analiz yapma şansına sahipsiniz. Aslında bu her affiliate ağı tarafından satış ortaklarına sunulan bir imkandır. Yani bu özellik sadece Clickbank için geçerli değildir.

Dezavantajları nelerdir?

Ürünlerin kalitesi her geçen gün daha kötüye gidiyor. Sisteme eklenen ürünler konusunda pek seçici bir platform olmadığı için Clickbank üzerinde kaliteli ürün bulmak saatlerce analiz yapmanıza sebep olabilir.

%100 müşteri odaklı reklam sağlayan Google Adwords üzerinden Clickbank ürünlerine reklam vermeniz yasak. Bu gerçekten çok büyük bir kayıp ve satış ortaklarını büyük ölçüde bu platformdan soğutuyor. İnternetten hızlı para kazanmak isteyen bir satış ortağı ilk olarak Google Adwords reklam platformunu tercih eder.

Çünkü bu platform hızlı ve odaklı reklam konusunda dünyanın en kaliteli reklam hizmetini veriyor. Sonuçta bu reklamları yayımlamak için tabii ki bir bedel ödemeniz gerekiyor, ancak reklamlar doğrudan anahtar kelime odaklı olduğu için geri dönüşüm oranı harika oluyor.

Performansı ölçme şansınız her zaman var olduğu için size para kazandıran anahtar kelimelere yoğunlaşmanıza imkan tanıyor. Böylece reklam bütçenizi en etkili şekilde kullanarak, reklam giderlerini azaltarak, kazancı zirveye çıkarma şansına sahip oluyorsunuz.

Sonuç

Eğer Clickbank ürün seçim politikasında bir değişiklik yapmayacaksa bu platform her geçen yıl daha fazla kan kaybetmeye devam edecektir. Sonuçta bu tür platformları kullanarak internetten para kazanmak isteyenler için onlarca alternatif seçenek var.

Bu alternatifler ürün kalitesi açısından Clickbank ile kesinlikle kıyaslanamayacak kadar üst seviyedeler. Tüm bunlar göz önüne alındığında, özellikle Türk satış ortakları acısından Clickbank en son seçenek olarak değerlendirilebilir.

İnternet ortamında, halen Clickbank üzerinden para kazanmanın sırlarını bildiğini, elinde çok geçerli teknikler olduğunu, hatta sahte belgeler ile kazandığını öne sürerek eğitim setleri satmaya çalışanlar var. Bunlara kanarak satın almayı düşünenler varsa, bir daha düşünsün lütfen. Kendileri artık Clickbank gibi mecralardan para kazanmayı beceremeyen insanlar, genelde böyle girişimler ile para kazanmaya çalışıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Yazıyı Oku
+