Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak: Resimli Anlatım (2020)

Blog açmak istiyorum ama ”blog nasıl açılır” bilmiyorum diyenler için adım adım resimli anlatım (2020 güncel).

Buraya kadar geldiğinize göre hangi konuda blog açmak istediğinize çoktan karar vermiş olmanız lazım. Bu yüzden fazla uzatmadan ”blog nasıl açılır” açıklamak istiyorum.

Eğer blogdan nasıl para kazanılır? sorusuna yanıt arıyorsanız ayrıntılı olarak burada anlattım.

2020’de blog açmanın maliyeti nedir?

 • Yazılım (CMS): Ücretsiz.
 • Domain (alan adı): Yıllık maliyet 45 TL.
 • Hosting: Yıllık maliyet 190 TL + KDV. Neden bu kadar pahalı? Aşağıda açıkladım.

Blog açmak için yazılım olarak WordPress kullanacağız. Neden? Çünkü teknik olarak hiçbir şey bilmiyor olsanız bile WordPress ile blog açmak ve yönetmek aşırı basittir.

Dünyanın en popüler blog yazılımıdır. Ayrıca, WordPress blog kurmak SEO açısından büyük avantaj sağlıyor. Şuanda bulunduğunuz parakazan724.com ve daha milyonlarca blog WordPress alt yapısı ile çalışıyor.

Not: Seo, Google’dan ziyaretçi kapmak için yapmak zorunda olduğunuz çalışmaların tümüdür.

Blog Açmak İçin Neye İhtiyacımız Var?

Blog açmak isteyenleri daha fazla bekletmeden uygulamaya geçelim. WordPress blog açmak için önce domain ve hosting satın almanız gerekiyor.

1- Domain:

Domain, blog sitenize vereceğiniz isimdir. Örnek, parakazan724.com benim blog siteme verdiğim isim.

2- Hosting:

Blog sitemizin datalarını barındıracak, hızlı, güvenli, kaliteli ve hesaplı bir hosting satın almak için Türkiye’nin en hızlı hosting firmasını tercih ediyoruz. Güzel Hosting, saydığımız tüm bu kriterleri fazlası ile karşılıyor.

Hızlı bir hosting çok ama çok önemli. Bu yüzden bu şirketi seçtik. Neden önemli? Google’dan ziyaretçi kapmak için hızlı olmak şart. Google, yavaş açılan siteleri değersiz sayıyor. 

Eğer blogdan para kazanma yarışına bir adım önce başlamak istiyorsanız son derece hızlı açılan bir blog açmak zorundasınız.

Kendinizden pay biçin; yavaş blog siteleri sizi tatmin ediyor mu? Hayır, hemen terk etmeyi tercih ediyorsunuz.

Hızlı bir host ziyaretçi sayınızı ciddi oranda yükseltir. Bu yüzden hosting alırken asla ucuza kaçmayın.

Yaklaşık 10 senedir blog yazıyorum ve şuanda aktif pek çok projem var. 10 yıl içinde çeşitli nedenler ile defalarca hosting şirketi değiştirdim. Son iki yıldır Güzel hosting ile çalışıyorum ve her açıdan beni tatmin ediyor. Özellikle performans harika!

Eğer Türkçe blog açmak istiyorsanız, mutlaka sunucu lokasyonu Türkiye olan hosting tercih edin. Lokasyon sitenin hızını doğrudan etkiler.

Birileri blog sitenizi ziyaret etmek istediğinde görüntü host aldığınız sunucudan gelir. Eğer host hizmeti aldığınız şirketin sunucuları yurt dışında ise mesafe sorunu nedeniyle verilerin ekrana yansıması uzun sürer. Bu durumda sitenin hızı düşer.

Güzel hosting firmasının çok hızlı olduğunu size hemen kanıtlamak istiyorum. Buraya tıklayın ve açılan sayfaya https://www.parakazan724.com/ adresini yazın. Daha sonra ”ANALİZ ET” sekmesine tıklayarak hız skorunu ölçün. Google tarafından yapılan bu hız testinde hız skoru %97 çıkacaktır.

Gördüğünüz gibi sitenin hızlı sayılabilmesi için ”scale 90-100” bandında olması lazım. Bunu da size tavsiye ettiğim, aynı zamanda kullandığım hosting paketi ile elde edebilirsiniz.

Ayrıca, size hosting tavsiyesi veren siteleri hız testine sokmayı ihmal etmeyin. Böylece size nasıl bir host önerdiklerini görmüş olursunuz.

Blog nasıl açılır? Adım adım resimli anlatım 2020:

Başlıyoruz; hosting ve domain almak için buraya tıklayın lütfen. Aşağıdaki görüntü ile devam ediyoruz. ”Web Hosting” yazan alana tıklayın.

blog nasıl açılır 2019-hosting kayıt

Kutu içine aldığım ”Premium Hosting” yazan alanı seçiyoruz.

blog nasıl açılır 2019-paket seçimi

1 numara ile gösterdiğim yerden yıllık seçim yaparsanız indirim alırsınız, fakat aylık ödeme de yapabilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra 2 numara ile gösterdiğim ”sipariş” sekmesine tıklayın.

blog nasıl açılır 2019-yıllık plan

Burada alan adını (domain) belirlemeniz gerekiyor. 1 numara ile gösterdiğim yere alan adını yazın, 2 numaralı alandan uzantıyı seçin ve son olarak 3 ile gösterdiğim ”Uygunluğu Kontrol Et” sekmesine tıklayın.

Domain seçerken (ö, ı, ü, ç, ş, ğ gibi) Türkçe karakter kullanmayın. Sadece İngilizce alfabesi geçerli.

blog nasıl açılır 2019-domain seçimi

Seçtiğimiz alan adının müsait olduğunu görüyoruz. Eğer uygun değilse (başkası tarafından alınmış ise) net veya org uzantıları tercih edilebilir. Ya da farklı bir alan adı deneyebilirsiniz.

Sonraki sayfada hiçbir şeye dokunmadan ”devam” diyoruz.

Aynı şekilde hiçbir değişiklik yapmadan ”devam” diyoruz.

Artık ödeme sayfasına geçmek üzereyiz. Alt sağ köşede ”ödeme” yazan alana tıklayın.

Kişisel bilgilerimizi gireceğimiz sayfaya geldik. Kesinlikle her birini doğru girmeye özen gösterin. Sonra en altta yer alan ”hizmet sözleşmesini kabul” edin ve ”siparişi tamamla” butonuna tıklayın.

Sipariş tamamlandı. Mail adresinize hosting ve domain bilgileriniz gelecek.

Buradan Güzel Hosting web sitesini açıyoruz. Ve müşteri girişi yapıyoruz.

E-mail ve şifrenizi girin.

Açılan sayfayı aşağı kaydırın ve sol alt köşede yer alan ”Ürün ve Hizmetlerim” yazan alana tıklayın.

blog nasıl açılır 14. adım

”Yönet” yazan mavi kutuya tıklayın.

Açılan sayfayı en aşağı kaydırın ve sol alt tarafta ”Cpanel” yazan yeri bulun.

Açılan sayfayı tekrar en aşağı kaydırın ve işaretlediğim ”WordPress” sekmesini bulun.

Dikdörtgen içine aldığım ”İnstall Now” ile devam ediyoruz.

Güzel hosting SSL sertifikası hediye ediyor. 1 ile gösterdiğim alanı ”https://www.” olarak seçin. 2. alanda alan adınız yazacak. 3. bölge boş kalsın.

Sayfayı biraz aşağı kaydırınca aşağıdaki görüntü gelecek.

 • 1. alana blog adınızı yazın.
 • 2. alana blog açıklaması girin.
 • 3. alana blog siteniz için bir kullanıcı adı girin.
 • 4. alanda blog için bir şifre belirleyin.
 • 5. alana ise e-mail adresinizi girin.

Sayfayı aşağı kaydırın, ”Turkish” seçili kalsın.

Son olarak sayfanın en altında ”Yükle” butonuna tıklayın. Yaklaşık 30 saniye içinde blog açılmış olacak ve ekranda giriş bilgileri çıkacak.

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler

Uyarı: Maliyet konusuna biraz açıklık getirmek istiyorum. Birincisi, 275 TL sadece blog açmak için gerekli olan miktar. Kısacası bu parayı ödeyen herkes blog açabilir. Asıl meziyet açtığınız blogdan para kazanmak. Bunu başarmak için de daha çok harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz.

 • Kaliteli bir tema: 45 Dolar
 • Cache Eklentisi: 45 Dolar
 • Seo çalışmaları: Rekabete göre 5.000 ile 30.000 bin TL arasında değişir.

İnternet ortamında rekabet olmayan bir sektör (niş) bulana nakit 10.000 TL ödemeye hazırım. Tabii ki bu sektör önü açık (kazançlı) bir niş olmalı.

Açıkçası, dijital ortamda rekabet olmayan iğne deliği kadar boşluk kalmadı. Zaten rekabet yoksa para kazanma ihtimaliniz de yok. Peki, rakipleri alt etmenin bir yolu yok mu? Elbette var. Seo için etrafa bol miktarda para saçmanız lazım.

Seo, Google’dan ziyaretçi kapmak için yapmak zorunda olduğumuz çalışmaların bütünüdür. Seo yoksa, ziyaretçi yoktur. Ziyaretçi yoksa, para yoktur.

Özellikle kaliteli tanıtım yazıları için ufak bir servet ödemeniz şart. Nitelikli bir siteden tanıtım yazısı almak için 750 TL ödemek gerekiyor. Üstelik sadece bir tane yetmiyor.

Kısacası, 2020’de blog açmak ve en azından asgari ücret kadar para kazanmak için minimum 5-10 bin TL’yi gözden çıkarmanız lazım.

Şöyle özetlemek uygun olur sanırım; düşük rekabet için minimum 5.000 TL, orta seviye için 15.000 TL, üst seviye rekabet için ortalama 30.000 TL harcama yapmanız gerekir. Bu fiyatlar blog siteleri için geçerli. E-ticaret vb. Janjanlı projeler için 200.000 TL’ye kadar yolu var.

Bunları morelinizi bozmak için değil, daha en baştan hazırlıklı olun diye yazıyorum. Blog açmak masrafsız bir girişim olarak lanse ediliyor. Bu çok yanlış bir kanı. Aslında amaç belli, siz blog açarsınız, birileri para kazanır.

Mesela, şimdi blog açmak için benim tavsiye ettiğim hosting şirketini tercih ederseniz, ki etmenizi öneriyorum, çünkü bu fiyata daha hızlı bir hosting bulmanız imkansız, ben her birinizden 30 TL kazanmış oluyorum. Bu eyleme satış ortaklığı diyoruz.

HAYAT ZOR. Aslında ben dahil kimse size bog açmak için kıyak olsun diye yardımcı olmaya çalışmıyor. Zaten ucunda para olmasa kimse böyle bir yazı için 6 saat uğraşmaz. Herkesin bir çıkarı var.

Peki, bunun size bir zararı var mı? Hayır, kesinlikle yok. Şirketler daha çok müşteri kapmak için böyle bir yol izliyorlar. Zaten bizzat kullandığım ve kesinlikle memnun olduğum bir hizmeti size tavsiye ediyorum.

Son güncelleme: 21 Ocak 2020

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler>>>Devamını Oku
+