YouTube’dan Para Kazanma

youtube-ile-para-kazanmakHer gün defalarca ziyaret ettiğimiz Youtube online video alanında zaten yıllardır liderdi, ancak Google tarafından ele geçirildikten sonra reklam tarlasından bir farkı kalmadı. Bu kadar fazla reklam yayınlanması sizi ne kadar rahatsız ediyor bilmiyorum, fakat ben artık Dailymotion gibi en az Youtube kadar kaliteli ama reklam konusunda daha elit olan alternatifleri kullanıyorum. Aslında benim şu anda şikayetçi olduğum aşırı reklam yayınından faydalanarak Youtube üzerinden para kazanan milyonlarca girişimci var. Youtube, Google bünyesine dahil edildikten sonra bildiğiniz gibi yine kendi grubunda olan Adsense reklamlarını Youtube kanallarına entegre ederek, tüm kullanıcılara yayınladıkları videoların izlenme oranına göre internetten para kazanma fırsatı sunduğunu ilan etti. İşte bu noktadan sonra ciddi olarak bu işe kafa patlatıp insanları kendi kanallarına çekmeye çalışan girişimciler farklı projeler ile karşımıza çıkmaya başladı. Son yıllarda Youtube kanalları arasında en popüler olanlar genelde enleri ve enteresan bilgileri derleyip yayınlayanlardan oluşuyor. Ben böyle projeleri düşünüp hayata geçiren insanları gerçekten zeki buluyorum. Çünkü elde edecekleri kazanç hiç hafife alınır cinsten bir miktar olmayacaktır.

İnsanların genelde sürü mantığı ile hareket ettiği sosyal siteleri kullanarak para kazanmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken şey; sürüyü kendinize doğru çekecek olan fikri bulmaktır. Youtube, Facebook, Twitter veya İnstagram gibi daha adını burada sayamadığım onlarca sosyal siteye her gün milyarlarca ziyaret gerçekleştiriliyor. İnsanların bol olduğu alanlarda para kazanmanın ne kadar kolay olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada önemli olan ilgi odağı olmayı başarmak ve bir şekilde insanlara ulaşmaktır. YouTube üzerinden para kazanmanın temelini reklamlar oluşturuyor ve ödemeyi Google gibi bir teknoloji devi üstlendiği için hiç tereddütsüz güvenebilirsiniz. Temelden başlayacak olursak; yapılacak ilk iş güzel, hatta çekici belki de sempatik bir kanal adı belirlemeniz gerekiyor. Oluşturacağınız kanalın adına karar verdikten sonra Gmail hesabınız ile Youtube üzerinden kanalı oluşturabilir ve Google Adsense reklam servisine başvuru yapabilirsiniz. Bunları yapmak zaten 13 yaş grubu için bile son derece basit olduğu için anlatmayı düşünmüyorum. Bundan sonra yapılacak şey; özgün videolar hazırlayıp onları kanala yüklemek ve tabi ki insanların ilgi göstermesini umut etmektir. İnsanların en fazla hangi tür videoları izlemeye yatkın olduğunu diğer yayıncıların kanalları ziyaret ederek belirleyebilirsiniz. Video yükleyerek internetten para kazanmak için gerçekten biraz yaratıcılık gerekiyor. Bu bana oldukça ters bir durum olduğu için zaten bu güne kadar hiç bulaşmadım. Özgün ve ilgi odağı olacak fikirleriniz yoksa yani sağdan solda çaldığınız videoları yayınlamakla bu işin olmayacağına emin olabilirsiniz. Bazen aklınıza gelen fikirler size son derece basit hatta saçma gelebilir ama insanların neye ilgi duyacağını tahmin etmek gerçekten güçtür. İnternet garip bir ortam ve hiç ummadığınız proje size hayatınızın şokunu yaşatabilir. Youtube enteresan fikirler ile para kazanmak için ideal bir platformdur. Satın aldığı oyuncakları video karşısına geçip evire çevire kutusundan çıkartarak, aynı zamanda yorumlayan 13 yaşında bir ufaklığın altı ayda 100 bin dolar kazanması sizce ne kadar mantıklı? Biri bana böyle bir fikirle gelse kesinlikle o oyuncakları kafasında kırmayı düşünürdüm. Fakat ufaklık projesine güvenmiş ve şimdiden internet zenginleri arasına girmeye aday gibi gözüküyor. Bunu yanılmıyorsam güvenilir bir haber sitesinde okumuştum.

Youtube iki çeşit reklam yayınlıyor; birincisi video reklam, diğeri ise videoların alt kısmında yayınlanan banner reklamlardır. Banner reklamlara tıklama başına, video reklamlara ise görüntülenme başına ödeme yapılır. Popüler olan bir videonun yüz milyonlar tarafından izlendiği gerçeği var olduğuna göre, iyi bir proje çok ciddi para kazandırabilir. Yüklediğiniz her video ilgi görmese bile düzenli olarak video yüklemeye devam ederseniz, Youtube üzerinden video paylaşımı yaparak internetten para kazanabilirsiniz. Bu işi ciddiye alan ve emek veren insanların örnek kazançlarını forum sitelerinde daha önce gördüğüm için bu makaleyi sizinle paylaşmak istedim. Hiç gereksiz olan, internetten para kazanma kavramına leke düşüren, hatta tamamen saçmalık olan tıkla kazan gibi işlerle vakit kaybetmek yerine, güzel bir fikriniz varsa Youtube’dan para kazanmayı denemek çok daha mantıklıdır. En azından bu işi daha önce yapan insanların neler kazandığını gözlerinizle gördüğümüz için somut bir yöntemle yola çıkmış olursunuz. İnternetten para kazanma yolları içinde eğer basit veya çok kolay gibi sözler sarf ediliyorsa oradan hızla uzaklaşmanın vakti geldi demektir. Rekabet ortamının bu denli dengesiz ve güçlü rakiplerin yoğun olduğu bu sektörde, kolay para diye bir kavram zaten olamaz. Önce bunu kabullenmeli sonra yola çıkmalısınız. Bol şanslar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir