Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnternet girişimcilerinin mercek altına aldığı bir internetten para kazanma fikri olan video paylaşımı son zamanların gözdesi olmuş durumda. Gün içinde en azından bir defa ziyaret ettiğimiz video paylaşım alanı olan Youtube üzerinde çok sayıda yerli girişimci tarafından kanal açıldığını mutlaka görmüş olmalısınız. Genel olarak ilginç konular ya da mizah temalı özgün videolar paylaşan bu internet girişimcileri, hiçte sandığınız kadar küçük rakamlar kazanmıyor. Her gün tek bir video yüklemiş olsalar bile, zamanla bu yüklenen videolar yüzlerce hatta binlerce sayıya ulaşacak ve izlenme oranları bu doğrultuda sürekli artış göstereceği için elde edilen kazanç miktarı artacaktır.

Eğer sizde Youtube üzerinden para kazanmayı düşünüyorsanız öncelikle özgün videolar çekeceğiniz ilginç bir fikre ihtiyacınız var demektir. Aslında böyle bir girişim ile internetten para kazanmak isteyenlerin hayal gücüne ihtiyacı olacaktır. Diğer girişimcilerden daha farklı bir proje ile yola çıkarsanız ve paylaştığınız videolar insanlar tarafından ilgi görürse, muhtemelen kısa sürede hedefe ulaşırsınız.

Youtube’dan para kazanmak yurt dışında uzun süredir daha aktif kullanılan bir girişim olduğu için aslında biraz şanslısınız. En azından yabancı girişimcilerin açtıkları İngilizce Youtube kanalları size hangi konuların daha fazla izlendiği hakkında fikir verecektir. Ayrıca Youtube gibi alanlarda daha çok gençlerin aktif olduğunu göze alırsanız, konu seçimi biraz daha hedef kitleye yönelik olacaktır.

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Youtube üzerinden video izlemeye çalıştığınızda çoğu zaman size bir video reklam izletildiğini ve her videonun alt kısmında bir banner reklam olduğunu, hatta bunların bazen can sıktığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. İşte Youtube, sizin yüklediğiniz videolarda bu yayınlanan reklamlar sayesinde elde ettiği kazancın bir kısmını sizinle paylaşıyor. Aslında burada yaptığınız girişim dünyanın en büyük video paylaşım sitesi ile bir iş ortaklığıdır. Her iki tarafında kazanç elde etiği bir ortaklık modeli olduğu için bu girişim Youtube tarafından desteklenmektedir. Ayrıca Youtube ile birlikte yürüttüğünüz bu proje Google Adsense servisi tarafından desteklenmektedir. Bu durumda hak ettiğiniz kazançlar Google güvencesinde olduğu için tahsilat konusunda asla sıkıntı çekmeyeceğiniz anlamına gelir.

Çok basit olduğu için burada Youtube kanalı nasıl açılır gibi konulara yer vermeye gerek olduğunu hiç sanmıyorum, ancak bu konuya tamamen yabancı olanlar için kısaca özetlemekte fayda var. Youtube üyeliği için kendinize bir Gmail hesabı açmanız yeterlidir. Bu hesap ile doğrudan Youtube’a giriş hakkına sahip olacaksınız. Sonrasında ise kendinize ait bir Youtube kanalı açmanız ve bu kanaldan para kazanmak için Adesense reklam ağına başvuru yapmanız gerekiyor. Youtube kullanıcı paneli sizi zaten bu konuda son derece güzel bir şekilde yönlendirdiği için daha fazla ayrıntıya girmeye hiç gerek yok.

Sonuçta herkes bir Youtube kanalı açabilir ve burada dilediği kadar video yayınlama şansına sahiptir. Burada önemli olan yüklediğiniz videoların telif kurallarını ihlal etmeyen, özgün ve ilginç yayınlar olmasıdır. Farklı platformlardan topladığınız gereksiz binlerce videoyu bu kanalda yayınlamak size bir kazanç getirmez. Youtube’dan para kazanmak aslında tam anlamıyla yaratıcı insanlar için uygundur. Eğer farklı projeler üretmek konusunda pek yetenekli bir yapıya sahip değilseniz, muhtemelen bu alanda yapacağınız girişimler başarısız olacaktır.

Video paylaşımı yaparak internetten para kazanma fikrine cazip bakanların aslında bir ekip çalışması yapması daha iyi sonuç verebilir. Sonuç olarak birlikte yapılacak olan fikir alış-verişi farklı projelerin doğmasına vesile olacaktır. Böyle girişimler, uzun vadede çok iyi para kazanma imkanı tanıdığı için ekip olarak çalışsanız bile, elinize geçen miktar sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir