Twitter’dan nasıl para kazanılır?

Zor olmasına rağmen çok popüler bir sosyal site olduğu için Twitter’dan para kazanma konusuna değinelim. Şuanda eğlence amacıyla kullanılan siteler arasında YouTube, internetten para kazanmak için kullanılacak en mantıklı yerdir. Eğer ünlü biri değilseniz Twitter’da popüler olmak ve takipçi toplamak pek kolay değildir. Twitter’dan para kazanmanın mantığı tüm diğer sosyal sitelerde olduğu gibi popüler olmaya dayandığı için yaratıcılık gerektirir. Saçma sapan fikirler ile milyonlarca insanı peşine takan Twitter kullanıcıları olduğunu bende biliyorum, ancak bu sitede milyonlarca takipçiniz bile olsa Facebook ve Youtube kadar kazançlı olması mümkün değildir. Atacağınız Twitler tıpkı Facebook sayfalarında yaptığınız paylaşımlar gibi sizi takip edenlerin profilinde görüntülenir, fakat burada çok ilginç bir durum yoksa, insanlar pek tepki vermezler. Bu yüzden takipçi sayısını kısa zamanda çoğaltma şansınız daha düşüktür ve yayımlayacağınız reklam linklerine tıklanma oranı Facebook ile kıyaslandığında çok azdır. Bu herkesin başarısız olacağını ve Twitter üzerinden para kazanmaya çalışmanın mantıksız olduğunu göstermiyor, çünkü bu alandan çok ciddi kazanç sağlayan girişimciler var. Özellikle yabancı webmaster forumları Twitter üzerinden para kazanan binlerce referans ile dolu olduğu için bu konuyu paylaşıyorum. Evet, diğer sosyal sitelere oranla daha zor ve daha fazla çaba gerektiren bir girişim olabilir ama sonuçta elimizde gerçekten para kazanan insanlar olduğuna göre en azından işin mantığını bilmenizi istiyorum.

Twitter, profilinizde Adsense gibi reklam ağlarını kullanmanıza izin vermez, fakat affilite linklerini veya blog ya da YouTube kanalınızın reklamını yaparak para kazanabilirsiniz. Kısaca amacımız buradaki insan kalabalığından faydalanıp onların bir şekilde paylaştığınız linklere tıklamalarını sağlamaktır. Yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla genelde Twitter ve Facebook sayfalarından para kazananlar, satış ortaklığı yapmayı tercih ediyor. Yabancılar bizim ülkemize oranla çok daha fazla ürüne, daha yüksek komisyonla satış ortaklığı yapma şansına sahip oldukları için bizden çok daha şanslılar. Ayrıca Youtube üzerinden para kazanmak ele alındığında yine İngilizce kelimelere tıklama başına ödenen miktar, Türkçe kelimelere oranla 5-10 kat daha fazladır. İngilizce evrensel bir dil olduğu için doğal olarak Google Adsense, tıklama başına rekabetin yüksek olduğu kelimelere daha fazla para ödüyor. Bilmeyenler için; Adsense, Google bünyesinde hizmet veren bir reklam ağıdır ve rekabet oranı yüksek olan kelimelerde daha fazla ödeme yapar. Bunu Twitter üzerinden Youtube kanalına ziyaretçi çekmeyi düşünenler için açıklama gereği duydum. Eğer ana diliniz gibi İngilizce biliyorsanız, Youtube kanalını kesinlikle İngilizce açmanızı tavsiye ederim. Şimdi Youtube kanalını bir kenara bırakırsak, bir Türk vatandaşı olarak satış ortağı olacağınız ürün yelpazesi son derece geniştir ve bunları Twitter’dan paylaşarak insanları bu ürünlerin satış sayfasına yönlendirmeniz gerekir.

Bu alanı kullanarak internetten para kazanmak için Facebook ile aynı yolu izliyoruz. Yapmanız gereken olabildiğince fazla takipçi toplamak ve bu insanları fazla reklama boğmadan, arada kendinize çıkar sağlayacak paylaşımlar yapmaktır. Çok fazla reklam linki paylaşmanız durumunda; bu özellikle affiliate linkleri için geçerlidir, sizi takip etmeyi bırakırlar. Eğer blog siteniz reklam yayınları yanında faydalı bilgiler veriyorsa, faydalı yazılarınızı sık aralıklarla paylaşsanız bile sakınca olmaz. Aynı şekilde Twitter’da açmış olduğunuz profil ile alakalı Youtube videoları paylaşmanız insanları sıkmaz, hatta daha fazla takipçi kazanabilirsiniz. Bu arada Twitter’dan para kazanmak için yürüteceğiniz tüm faaliyetler için resmi hesabınızdan farklı bir profil oluşturmanız gerekir. Resmi hesabınızla zaten fazla insana ulaşma şansınız yoktur. İlgi odağı olacak yeni bir Twitter profili işinizi görecektir. Artık ilgi odağı olacak konuyu bulmak sizin zekanıza ve yaratıcılığınıza kalmış. Zaten bu konuda iyi olanlar sosyal alanları kullanarak internetten para kazanan girişimcilerdir. Şunu unutmayın; eğer ilgi odağımız sosyal alanlar ise Twitter en son seçenekler arasında olmalıdır. Burada göstereceğiniz performans karşılığında Youtube veya Facebook size çok daha fazla para kazandırma potansiyeline sahiptir.

Güncelleme: İnternetten para kazanmaya yönelik harika projelerin paylaşıldığı pek çok yabancı forumda, sosyal siteler kazanç acısından karşılaştırılıyor. Kısa süre önce sosyal medya üzerinden satış ortaklığı yapan tecrübeli girişimciler ile anket yapmışlar. Verilere baktığımda,özellikle Twitter kazanç potansiyeli açısından oldukça rezil durumda. Bu yüzden, Twitter’a yönelik projeler oluşturmak yerine, daha olumlu sonuçlar veren diğer sosyal siteleri hedef almanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir