Sosyal medyadan nasıl para kazanılır?

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal medya etkili bir şekilde kullanıldığında reklam ve pazarlama açısından çok güçlü bir silah haline gelir. Bunun farkında olan kurumsal şirketler sosyal medyada yürüttükleri viral reklam çalışmaları ile kısa sürede milyonlarca potansiyel müşteriye erişebiliyor. Yapılan bu çalışmalar bir yandan reklam maliyetini düşürürken diğer yandan şirketlerin kar payını büyük ölçüde arttırıyor. Kurumsal şirketler ekonomik açıdan kendilerine büyük fayda sağlayan bu çalışmaları yürütmek için kendi bünyesinde profesyonel sosyal medya editörleri çalıştırıyor.

Viral reklam, sosyal medya aracılığı ile hızla yayılan yeni nesil reklam metodudur. Daha çok video paylaşımı şeklince yapılıyor olmasına rağmen son zamanlarda İnstagram ve Facebook gibi alanlarda resim yada Twitter gibi alanlarda minik bir bildiri şeklinde karşımıza çıkıyor.

Bu konuda daha fazla açıklama yapmaya gerek yok, çünkü bizim amacımız bireysel olarak internetten para kazanmak isteyenler için fikirler üretmek. Burada vurgulamak istediğim şey ise, milyonlarca dolar reklam bütçesine sahip olan şirketlerin bile sosyal medyadan faydalanmak için büyük çaba harcadığını size göstermek.

Sosyal medya, bireysel internet kullanıcılarını bir araya toplayarak iletişim, paylaşım, eğlence gibi aktivitelere ev sahipliği yapan alanlardır. Burada amaç bireysel internet kullanıcılarına hizmet vermektir. Tabii ki bu siteler şirketler için ayrıca ücretli reklam seçenekleri sunuyor. Zaten burada asıl amaç tüketici sınıfında olan bireysel internet kullanıcıları ile şirketleri buluşturmaktır. Buna rağmen şirketler sadece ücretli reklam çalışmaları ile yetinmeyerek, tüketiciye doğrudan ulaşmak için viral reklam çalışmaları yapıyor. Eğer internet reklamcılığı konusuna henüz çok yabancı iseniz çoğu zaman bu viral reklam çalışmalarını anlamanız bile mümkün değildir.

Buradan şöyle bir sonuç çıkarmak gerekiyor; eğer şirketler sosyal medya çalışmalarına bu kadar büyük önem veriyorsa, kesinlikle bir bildikleri vardır. Bu durumda bütün gün zaten sosyal medya üzerinde aktif olan bireysel kullanıcılar için internetten para kazanmak aslında son derece kolaydır. Önemli olan bu fırsatları görmek ve ciddi bir girişim olarak değerlendirip üzerine düşmektir.

Çoğu insan zor olduğunu düşündüğü için yada reklam alanında bir tecrübesi olmadığı için sosyal medyadan para kazanmak için girişimde bulunmak yerine gidip tıkla kazan gibi boş işlerle uğraşıyor. Evet, bahsi geçen tıkla kazan gibi işler çok kolaydır ama asla size para kazandırmaz. Burada para kazanacak olan size bu işleri yaptıran web siteleridir.

Tıkladığınız her reklam onların cebine bir miktar para girmesine vesile olacak, ancak size hayal kırıklığı dışında bir fayda sağlamayacaktır. Kolay para kazanmak söz konusu olunca insanların aklına hemen internetten para kazanmak geliyor, ancak işler maalesef sizin sandığınız gibi yürümüyor. En basit yöntem olan anket doldurma işinde bile size gönderilen kamuoyu araştırmalarına cevap vermek için bazen yarım saat anket cevaplamanız gerekiyor. Üstelik harcadığınız bunca çaba ve zaman karşılığında size en fazla 12 lira ödül verilir.

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır?

Aslında burada tek kelimelik bir açıklama bile konuyu net bir şekilde özetliyor; fenomen olmanız gerekiyor. Sosyal medyadan para kazanmak için mutlaka insanlar ile bir şekilde iletişim kurmanız gerekiyor ve bunu sağlamanın tek yolu ilgilenecekleri veya eğlenecekleri hatta belki de öğrenmek için hevesli oldukları şeyleri onlara sunmak. Bu şekilde farklı bir fikir ile karşılarına çıktığınızda insanlar mutlaka sizi takip etmek isteyecektir. Böylece insanları bir araya getirip sosyal medya hesaplarınızda çeşitli reklam çalışmaları yaparak para kazanma fırsatınız olur.

Her sosyal site alt yapı olarak birbirinden farklıdır ve internetten para kazanmak için bu alanları kullanmaya karar verdiğinizde farklı stratejiler uygulamanız gerekiyor. Facebook, en kısa sürede en fazla internet kullanıcısına ulaşma fırsatı sunduğu için, ayrıca çok daha kullanışlı olduğu için özellikle acemi girişimcilere ilk tavsiyemiz oluyor. Youtube ise video çekmeye meraklı ve özgün videolar üretmek konusunda yetenekli olan girişimciler ilk tercih olmalıdır. Ayrıca İnstagram, asla göz ardı edilmemesi gereken ve ülkemizde bile binlerce girişimciye internetten para kazanma fırsatı sunan bir sitedir.

Burada genel olarak sosyal medyanın para kazanmak açısından değerli bir kaynak olduğunu vurgulamaya çalıştım. Her bir platform için zaten web sitemizde makale yayınladık. Ayrıca burada tekrar aynı konuları işmeye gerek yok.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir