Sadece çalışmak internetten para kazanmak için yeterli mi?

Pek çoğumuz Google ve Facebook çok zor şartlarda kurulmuş olmasına rağmen bugün geldikleri noktayı taktir ediyoruz. Bunlar gerçekten büyük girişimler ve çoğu zaman çalışmak zirveye çıkmak için yeterli olmaz. Fakat çok daha mütevazı olan satış ortaklığı veya blog yazarlığı gibi alanlarda kariyer yapmak sadece bilgi ve emek gerektirir. Bu tür klasik internetten para kazanma yolları her zaman savunduğum gibi sizin enerjiniz ile besleniyor. Yabancı olduğunuz konuları anlamak için araştırma yapmanız kaçınılmaz ve her işin kendi içinde sırları vardır. Zaten olay bunları çözmek değil mi?

Eğer vakit geçirmek için sosyal siteler yerine forumları tercih ederseniz mutlaka diğer üyelerden bir şeyler öğrenirsiniz. Başta webmaster forumları, internetten para kazanmak adına her türlü tartışmanın hiç bitmediği harika alanlardır. Kazananlar zaten çalışmaktan başını alamadığı için bu tür tartışmalara pek dahil olamıyor, ancak sitem eden binlerce insan var. Benim ilgimi çeken her zaman sitem edenler oluyor. Genelde sitemler hep aynı noktaya çıkıyor; ne yaptıysam olmadı, bu işler bize göre değil, bende deniyorum ama elde var sıfır. Fakat sitem edenlerin büyük bir kısmı internetten para kazanmak için nasıl bir girişim içinde olduklarının farkında bile değiller. Yaptıkları tek şey, karşılarına çıkan her türlü yöntemi hiç araştırma gereği bile duymadan uygulamaya çalışmak. Ayrıca her zaman olduğu gibi en kolayını seçmeyi kesinlikle ihmal etmiyorlar.

Tüm bu olanları izlerken her zaman internetten para kazanmak için yaptığım ilk girişimler aklıma geliyor. Israrla nasıl aynı hataları yaptığıma hala şaşıyorum. Yapılan en büyük hatalar;

1. Kolay olanı seçmek; aslına bakarsanız çok basit olan tüm internetten para kazanma yolları beş para etmez fikirlerdir. Bu kesinlikle inkar edilemez ve yıllardır aksini ispatlayacak bir mucize ortaya çıkmadı. Yaklaşık sekiz senedir bu tür girişimler içinde yer aldım, ancak henüz bu alanda kolay para kazanan birine rastlamadım. Global bir pazar, rekabet var, üstelik işin sonunda ciddi para kazanma fırsatı var. Böyle bir ortamda kolay para kazanmayı hayal etmek bile saçma. Aslında kolay olan gidip klasik bir işletmede çalışmaktır. Daha önce aynı hataları yapmış biri olarak özellikle bu konuda çok seçici olmanızı öneriyorum. Para kazanmak için kolay olanı değil, gerekirse en zor olanı seçmekten asla çekinmeyin. Bilgiye bir şekilde erişilebilir. Çok çalışmanız gerektiğini zaten söylemeye bile gerek yok.

2. Bilinçsiz çalışmak; özellikle blog yazarak para kazanmak bu konuda çok titiz davranmanızı gerektiriyor. Zamanla olgunlaşan ve titiz çalışma isteyen bir yatırım olduğu için buna çok dikkat etmek lazım. Aynı şey diğer interetten para kazanma yöntemleri için de geçerli olmasına rağmen blog yazarlığı farklıdır. Asla acele etmeden plana sadık ilerlemek başarının anahtarıdır. Daha hiç bir girişim yapmadan oturup tüm ayrıntıları not alarak çalışma planı hazırlamak, ileride başınıza gelebilecek kargaşayı bertaraf edecektir. Ayrıca atılacak her adımı önceden bu plana yazarak, sabırlı ilerlemek için önlem almış olursunuz.

3. Çok para kazanma hırsı; bu gerçekten çok etkili bir zehir ve insanın elinde olanı bile alabiliyor. Önce parayı düşünmek yerine daha çok kendinizi işinize vermeniz gerekiyor. Başarı zaten bir süre sonra parayı peşine takıp sizin cebinize kadar getiriyor. Asla bir işi sonuca bağlamadan daha fazla kazanma hırsına kapılıp farklı alanlara yatırım yapmayın. Beş sene önce sırf çok para kazanma hırsına yenik düştüğüm için yazdığım blog sayısını 15 taneye kadar çıkardım. Fakat bir süre sonra hepsine yetişemez oldum ve doğal olarak gelişi güzel çalışmaya, hatta işin kolayına kaçmaya başladım. Çok geç olmadan hatamı fark ettim; hali hazırda para kazandığım pek çok blog bile zirveden düşmeye başlamıştı.

Sonuç; yukarıda saydığım hataları yapmadan bilgi + emek ikilisini bir araya getirirseniz internetten para kazanmayı başarırsınız. Tecrübe doğuştan gelen veya öyle kolay erişilen bir değer olmadığı için ilk girişimler sizi zorlayabilir. Zamanla uygulama sırasında hata yaparak gereken bilgi ve tecrübeye sahip olacağınız kesin. Siz doğru olduğuna inandığınız yöntemin ısrarla üzerine gitmeye devam ettiğiniz sürece internetten para kazanmak kaçınılmaz. Fakat o doğru olduğuna inandığınız yöntem gerçekten işe yarıyor olmalı ki ortaya olumlu bir sonuç çıksın. Siz en iyisi garanti sonuç verecek olan blog yazarlığından şaşamayın.

“Sadece çalışmak internetten para kazanmak için yeterli mi?” için 1 yorum

  1. Bir çok yazınızı okudum ve okumaya devam ediyorum. Bu işe ilk defa başlayacağım ve sizin ilkelerinize uyarak başaracağıma inanıyorum. Her ne kadar karışık gelse de bir yerlerden başlayacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir