Online Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?

satis-ortakligi-nedirOnline satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını genişletmek amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir. Siz, ürünlerini satış ortaklığı sistemiyle pazarlamak isteyen firmaların web sitesine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz affiliate ağlarına üye olursunuz ve size verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yaparsınız. Bu özel linkler sizi tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır.

Satış ortaklığı günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir. Bu sistemde firmaların çıkarları; daha fazla satış ve tabi ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir. Bireysel girişimciler için ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması büyük ilgi görmesine vesile oluyor.

Affiliate marketing siteminin mantığı nedir?

Kısaca affiliate marketing; size verilen linkleri, blog ve forum siteleri, sosyal siteler veya çeşitli reklam kanallarını kullanarak hedef kitle ile buluşturmak ve satılan her bir ürün üzerinden size işin daha en başında önerilen komisyonun ödenmesine denir.

Daha önce affiliate marketing ile hiç tanışmadıysanız doğal olarak kafanız biraz karışmış olabilir. Şimdi sistemin işleyişini size bir örmekle açıklamaya çalışayım. Sizin popüler bir Facebook sayfanız olduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha çok bayanlara hitap eden bir konuya sahip olduğunu düşünelim. Sayfanız bayanların ilgilendiği bir içeriğe sahip olduğuna göre, burada hedef kitle bayanlardır. Bayanlara erkek ayakkabısı pazarlama şansımız olmadığını zaten mantık olarak herkes biliyor olmalı!

Satış ortaklığı ile internetten para kazanmanın mantığında potansiyel müşteriyi hedef almak vardır. Bayanlar zaten alışveriş konusunda daha aktif oldukları için satış ortağı olacak yüzlerce, hatta zorlarsanız binlerce ürün bulursunuz. Parfüm, makyaj malzemeleri, ayakkabı, çanta veya elbise gibi her türlü bayanlara hitap eden ürün sizin Facebook sayfanız için idealdir.

Satış ortaklığı veren firmalar nasıl bulunur?

Online satış ortaklığı yapabileceğiniz ürünleri nasıl bulacağınızı burada açıklamıştım. Popüler affliate ağlarını ve en cazip komisyon oranlarını sunan markaları verdiğim linkte bulabilirsiniz. Bu affiliate ağlarından birine kayıt olmanız durumunda tüm ürünlere ulaşma şansınız vardır. Her ürünün kendine özel bir satış sayfası vardır ve satış başına ne kadar komisyon alacağınız bellidir. Bunlar arasında satılma ihtimali yüksek olanlara satış ortağı olduktan sonra, Facebook sayfanızda size verilen tanıtım linklerini paylaşmanız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece bundan ibarettir.

Tabii ki reklam için tek seçenek Facebook değil. Diğer sosyal siteler, bloglar, forumlar veya Adwords gibi ücretli reklam servisleri üzerinden reklam kampanyaları yaparak satışları zirveye çıkarmanız mümkün.

Paylaştığınız reklam linklerine tıklayan insanlar doğrudan ürünün satış sayfasına yönlendirilir ve eğer ürünü satın alan olursa komisyon sizin hesabınıza işlenir. Böylece yapılan her satıştan kazandığınız komisyonlar hesabınızda birikir ve 15 günde bir sizin belirleyeceğiniz banka hesabınıza havale edilir. Ürünlere ortak olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez ve dilediğiniz sayıda ürüne online satış ortaklığı şansınız olduğu için, deneme yanılma yoluyla en çok satılan ürünleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Affiliate marketing yaparak para kazanmanın sırrı: hedef kitleye ulaşmaktır

Online satış ortaklığında potansiyel müşteriye ulaşmayı başaran girişimciler deli gibi para kazanıyor. Önemli olan doğru ürünleri seçmek ve bunları satın alma ihtimali olan insanlara ulaşmaktır. Süs bitkileri ile ilgilenen birine çorap satamazsınız. Bu durum blog siteleri içinde aynıdır. Saksı çiçekleri veya süs bitkileri konulu bir blog siteniz varsa, burada yine bayanlara hitap eden bir konuya sahipsiniz demektir, ancak burada durum biraz daha farklıdır.

Evet, blog içeriğiniz tamamen bayanlara hitap ediyor ama sizin bloğunuzu ziyaret etme amaçları farklı. Muhtemelen böyle bir blog sitesine ulaşan ziyaretçinin amacı saksı çiçekleri hakkında bilgi almak, hatta hoşuna giden bir çiçek çeşidi varsa satın almaktır. Burada yapmanız gereken şey, Ciceksepeti.com gibi bünyesinde saksı çekekleri dahil yüzlerce süs bitkisi barındıran bir firmaya satış ortağı olmaktır.

Ciceksepeti.com satış ortağı kabul eden ve sizin linkiniz aracılığı ile yapılacak her satıştan %25 komisyon alabileceğiniz online ticaret yapan bir şirkettir. Blog veya Facebook sayfanızın içeriğine uygun bir satış ortağı bulmak çok kolaydır. İnternet üzerinden ticaret yapan firmaların yerleşik işletmelere oranla masrafları çok daha düşüktür. Bu yüzden satış ortaklarına yüksek komisyonlar ödemek kar paylarını fazla azaltmıyor.

Satış ortaklığı ne kadar kazandırır?

Satış ortaklarına ödenen komisyon oranları fiziksel ürünlerde %25 dijital ürünlerde ise %75 seviyesine çıkabiliyor. Dijital ürünler; İngilizce veya farklı dillerde eğitim setleri, çeşitli bilgisayar programları veya kursları, web sitesi kurma eğitimleri, e-kitaplar gibi doğrudan bilgisayara indirilebilen ürünlerdir. Bunlar bir kere üretildikten sonra masraf çıkarmadıkları için satış ortaklarına çok yüksek komisyon ödeyebiliyorlar.

İnternetten para kazanma terimine şekil veren, hatta bence dünyanın en değerli bireysel girişim fırsatlarından biri olan affiliate marketing, kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir kazanç tekniğidir. Bu sistemi uygulayarak para kazanan biri olarak konu hakkında sizlerle paylaşacağım daha çok bilgi var. Şimdilik umarın sistemin mantığını anlamışsınızdır. Yorum kısmından her türlü desteğe hazır olduğumu belirtmekte yarar var.

Eğer sistem henüz kafanızda şekil almadı ise daha ayrıntılı bir inceleme yapmadan girişimde bulunmayın. Ayrıca para karşılığı reklam vermek suretiyle affiliate marketing yapmak tecrübe gerektirir. Eğer gelir-gider dengesini sağlayacak tecrübeniz yoksa zarar etmeniz mümkün. Bu yüzden ortaklık yapacağınız ürünler için önce minik bütçeler ile deneme reklamları organize ederek fizibilite raporu çıkartın. Böylece hangi ürünlerin ne kadar kazanç potansiyeli sunduğunu tespit ederek karlı ürünleri belirlemiş olursunuz.

8 Yorum

 1. Selam, internette gezerken para nasıl para kazanılır diye baktım sizin sayfanızı buldum. Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Ben işimden dolayı 8 saatini bilgisayar başında geçiren biriyim. Bu sitelere kayıt olmak için bir blog veya bir firma sahibi olmak gerekiyor mu? Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, affiliate marketing ile para kazanmak için kesinlikle firma sahibi olmanız gerekmiyor. Zaten ortaklık yaptığınız markalar sizin adınıza devlete gelir vergisi ödüyor. Ayrıca blog sahibi olmasanız bile sosyal paylaşım siteleri veya forumları kullanarak satış ortaklığı yapmak mümkün, ancak biz kazancın devamlı olmasını sağlamak açısından bir blog açmanızı tavsiye ediyoruz.

 2. Bu ortaklık ile ilgilenen özel siteler ve sizin varsa kullandığınız site önerebilir misiniz? Birazda bu konuyu daha açıklayıcı bir şekilde devam ettirir misiniz lütfen? En son nisan ayında yazmışsınız, acaba güncelleme imkanınız var mı? Biraz daha ek bilgi ve ayrıntı lütfen.

 3. Merhaba, satış ortaklığı yapmak için ne tür reklam yöntemleri kullanmak daha verimli oluyor? Ben forumlarda biraz araştırma yaptığımda karşıma genelde İnstagram veya Adwords kullanan satış ortakları çıktı.

  1. Merhaba, İnstagram satış ortakları için çok uygun bir yapıya sahip. Ayrıca etiket alt yapısı olduğu için hedef kitleye ulaşmak kolay oluyor. Ayrıca bol takipçisi olan Facebook sayfaları da oldukça verimli. Adwords ücret karşılığı reklam yayınlayan bir mecra olduğu için çok iyi analiz yapmanız lazım. Yoksa zarar etme riskiniz var. Aslında işin sırrı; düşük rekabet, yüksek talep olan niş ürünler bulmakta gizli.

   En verimli reklam yöntemine gelecek olursak, ben niş ürünler için blog açmaktan yanayım. Uzun vadeli ve sürekli kazanç açısından blog açmak kesin çözümdür.

  1. Merhaba Hatice hanım, satış ortaklığı oldukça esnek bir yapıya sahip olduğu için ilk zamanlar son derece karmaşık gelebilir, fakat tecrübe kazandıkça para kazandıran bir girişimdir. Fırsat bulduğumda sistemin en azından temel taşlarını ayrıntılı olarak anlatmak adına eğitim videoları çekmeyi planlıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir