Makale Yazarak Para Kazanmak

makale-yazarak-para-kazanmakSon zamanlarda en fazla ilgi gören ve somut internetten para kazanma fikirleri arasında yer alan makale yazarlığı, bireysel bir girişimciye aylık 1500 TL kazandırabilecek bir potansiyele sahiptir. Yazmak konusunda henüz acemi olan birinin bu işi profesyonel boyutlara taşıması pek sancılı bir süreç değildir. Çok kolay olduğunu söylemek tabi ki yanlış olur, ancak belli bir caba karşılığında düzgün bir Türkçe’ye sahip olan pek çok insan makale yazabilir. Özellikle blog siteleri acısından çok önemli olan makaleler forum siteleri başta olmak üzere pek çok alanda pazarlanmakta veya isteğe bağlı olarak sipariş üzerine yazılmaktadır. Google gibi arama motorları geçmiş yıllarda olduğu gibi web veya blog sitelerine eklenen her türlü içeriğe değer vermiyor. Özellikle daha önce başka alanlarda yayınlanmış olan içeriği kopya içerik olarak değerlendiriyor ve bu tür yayınlar yapan blogları sıralamada çok geride bırakıyor.

Bir blog veya web sitesi hazırlayan kişinin amacı para kazanmak olduğu için, doğal olarak Google aramalarında üst sırları zorlaması gerekiyor. Ancak bu sayede daha fazla ziyaretçi çekebilen blog yazarları, içerik üretme sıkıntısı yaşadıklarında bunu dışarıdan temin etmeyi tercih ediyor. Böyle bir talep söz konusu olduğu için özellikle son üç yılda belli bir makale alışverişi oluşmuş durumda. Bu alışveriş forum siteleri veya sadece makale satışı yapan bir takım web siteleri üzerinden yürütülüyor.

Makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak internetten para kazanmak için aslında iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan birincisi kendinize özel bir blog açmak suretiyle yazdıklarınızı yayınlamak ve blog üzerinden reklam yayınlamak ya da satış ortaklığı yapmak suretiyle para kazanmaktır. Aslında bunu makale yazarak para kazanmak yerine, blog yazarlığı olarak değerlendirdiğimiz için daha önce burada açıkladık.

Ne kadar kazandırır?

Bizim amacımız sadece makale yazmak ve bunları talep eden kişilere ulaşarak satmak suretiyle para kazanmak olduğuna göre, şimdi buna açıklık getirmek istiyorum. Öncelikle ne kadar kazanabileceğiniz konusunda ufak bir hesap yapalım. Şuanda benim takip ettiğim forum ve makale pazarlama sitelerinde 100 kelime ortalama olarak 1,5-3 TL arasında alıcı buluyor.

Bu fiyat bazı konularda 100 kelime başına 10 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunun sebebi ise; talep edilen makalenin konusunun oldukça ağır olması, yani araştırma gerektiren teknik terimler içermesidir.

Makale fiyatları konularına göre değer bulabildiği gibi, hazırlanış şekline yani kalitesine göre de değerlendirilebilir. Makale yazarak para kazanmayı amaçlayan birinin günde 2000 kelime yazma potansiyeli taşıdığını var sayarsak, ortalama olarak günlük 40-50 TL kazanma şansının olduğunu söyleyebiliriz.

Herkes makale yazarak para kazanabilir mi?

Yazacağınız ilk makale tabi ki sizi zorlayacak, hatta biraz strese sokacaktır, ancak bir kere alıştıktan sonra inanın kelimeler birbiri ardına sökülüp gelir. Acemilik sürecini atlatan bir makale yazarı 500 kelime içeren dört makaleyi gün içerisinde ayıracağı 3 saat içerisinde rahatlıkla yazabilir.

Ben bu örneği kendime göre veriyorum, çünkü ortalama olarak 500 kelime yazmak benim için 45-50 dakika arasında bir süreye denk geliyor. Çok iyi olduğumu zaten iddia etmediğim için, kesinlikle benden çok daha iyi yazanlar vardır ve sizde bunlardan biri olabilirsiniz. Makale satışı özellikle webmaster konu ağırlığına sahip forum sitelerinde yürütülüyor.

Ayrıca son zamanlarda gözüme takılan 4-5 tane kadar sadece makale alışverişi amacıyla hazırlanmış web sitesi var. Bunlara üye olduğunuzda kendinize bir profil oluşturuyorsunuz ve sipariş veren kişilerin taleplerine teklif vererek iş alabiliyorsunuz. Ayrıca elinizde olan, daha önce boş zamanlarda hazırladığınız yazılar varsa, bu alanlarda ve forumlarda bunları satabilirsiniz.

En hızlı internetten para kazanma yöntemi = Makale yazarlığı

Makale yazarak para kazanmak diğer tüm yöntemlere oranla çok daha kesin bir kazanç modelidir. Çünkü genelde sipariş üzerine yazı hazırlayacağınız için, yazdıklarınızın elinizde kalması gibi bir durum olmaz. Sipariş üzerine yazmak yerine kendi seçeceğiniz konular üzerine yazmayı ve bunları pazarlamayı düşünüyorsanız, popüler olan konuları seçmelisiniz. Böylece elinizdeki makaleler çok kısa sürede alıcı bulacaktır.

Sürekli deneme yazıları yazarak kendinizi geliştirin

Sıfırdan makale yazarlığı yapmayı planlayan biri, öncelikle kendi seçmiş olduğu bir konu üzerinde yazmayı deneyerek kendini rahatlıkla test edebilir. Doğal olarak ilk yazılarınız biraz saçma olabileceği gibi oldukça fazla hata içeriyor olabilir. Fakat bu sizin makale konusunda beceriksiz olduğunuzu ya da bu işi başaramayacağınızı göstermez. Yaptığınız ilk denemede kötü sonuçlar elde etmeniz son derece doğaldır.

Yılmadan deneme yazıları yazmaya devam edersiniz bir süre sonra sonuçların değiştiğini fark edeceksiniz. Sonraki süreçte makale yazmak sizin için artık çok sıradan bir eylem haline gelecek. Anlatmak istediğim hemen vazgeçmek yerine biraz caba göstermeniz gerektiğidir. Sonuçta makale yazarak para kazanmayı düşünüyorsanız, tıpkı sıradan bir işte olduğu gibi ortaya koymanız gereken bir emek olmak zorundadır.

4 Yorum

  1. Öncelikle bu konuda ne kadar iyi olduğunuzu ispatlamanız lazım. Sizden makale talep edecek olan herkes ilk olarak referans isteyecektir. Makale yazarak para kazanmak isteyenlerin yapması gerekenler;

   1. Maalesef herkes profesyonel makale yazacak yeteneğe sahip değildir. Öncelikle bu konuda ne seviyede olduğunuzu belirlemeniz lazım. Bir konu veya başlık seçerek makale yazmaya çalışın. İyi yazdığınıza ikna olana kadar sürekli denemeye devam edin.

   2. Artık iyi olduğunuza karar verdikten sonra yazdığınız makaleleri birilerine okutarak ne seviyede olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, webmaster forumlarına kayıt olarak ”makale yazarlığı” konu başlığı altına bir ilan bırakmaktır. Burada referans olarak yazdığınız yazıları beğeniye sunabilirsiniz. Böylece forum üyeleri makale yazarlığı konusunda ne seviyede olduğunuz konusunda size fikir vereceklerdir.

   3. Eğer forum üyeleri tarafından olumlu yorumlar alırsanız, artık yazarak para kazanmaya hazırsınız demektir. Tüm webmaster forumlarına üye olarak ”makale yazarlığı” konu başlığı altına ilanlar bırakırsanız kısa sürede sipariş almaya başlarsınız.

   Eğer iyi makale yazacak yeteneğe sahipseniz, kendinizi her zaman daha iyi yazmak için geliştirmeye çalışmalısınız. Çünkü iyi yazarlar 100 kelime için 5-10 TL para kazanıyorken, sıradan yazarlar sadece 2 TL kazanıyor.

  1. Makale yazarlığı yapmak için mutlaka aracı sitelere üye olmak zorunda değilsiniz. Eğer bu konuda gerçekten iyi olduğunuza inanıyorsanız, en iyi çözüm webmaster forumları yardımıyla doğrudan müşteri bulmaktır. Böylece aracı sitelere komisyon vermek zorunda kalmazsınız. Ayrıca forumlar üzerinden iş alırsanız çok kısa sürece yüzlerce referans sahibi olacağınız için güvenilir bir yazar olursunuz. Böylece daha fazla iş almanız mümkün olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir