Makale yazarak para kazanırlır mı?

makale-yazarak-para-kazanilir-miKısa sürede sonuç verdiği için özellikle öğrencilerin gözdesi olan makale yazarlığı, oldukça hızlı bir şekilde popüler internetten para kazanma yolları arasına girdi. Evde ek iş grubuna dahil edebileceğimiz bu yöntem sayesinde boş zamanlarını yazarak paraya çevirebilir, aynı zamanda para kazanırken ufkunuzu genişletebilirsiniz. Üstelik bu şekilde para kazanmanız için birçok site, kişi ve kurumlar sizlerden gelen başvuruları beklemektedir. Bir çok dünya ülkesinde online makale yazmak meslek gruplarına dahil edilmiş ve kişilere ek gelir kapısı açılmıştır. Fakat her iş kolunda olduğu gibi makale yazmanın da önemli detayları bulunmaktadır.

Kısa sürede iyi makale nasıl yazılır?

1. İyi bir makale yazmak özgünlükten geçer. Yani başka bir yerden alıntı yapmanız, makalenizin kalitesini düşüreceği gibi para kazanmanızı da engelleyecektir. Hiçbir işveren kopyalanmış tek bir cümleye bile para ödemeyecektir. Nereden fark edilecek gibi düşünceye sahip olabilirsiniz, ancak makale yazdıranların çoğu zaman uzmanlık alanlarından biri de bu olduğundan anlaşılması son derece basittir. Sizin yorumladığınız cümleler, sizin tarzınızda yazılmalı ki bu durum makale yazmanın temelini oluşturmaktadır.

2. İyi bir makale yazmanın 2. altın kuralı ise yalınlık ve akıcılıktır. Makalede anlatmak istediğiniz konuyu kısa, anlaşılır ve öz cümlelerle kurmanız gerekir. Kelime karmaşasından uzak, sonuca çabuk ulaşan ve anlaşılır cümleler kurmanız, okurlarınızın sıkılmasına engel olacaktır.

3. Konusunu sizin belirleyeceğiniz makaleler için, dikkat çekici, bilgi veren ve popüler başlıklar ve içerikler tercih etmeniz gerekir. Makalenizi, kendi bloğunuzda ya da web sitesinde yayınlayacaksanız okuyucuyu kendinize çekmeli bunun için de bilindik konuların dışında enteresan içerikler bulmanız gerekir. Bu durumda makale yazarak para kazanmanız da kolaylaşacaktır.

4. Etkileyici Görseller ile makalenizi zenginleştirin. Herhangi bir konuda yazacağınız makalenin çevresine ilginç resimler yerleştirmek, kişilerin es verip makaleye daha çok ilgi göstermesine sebep olur.

5. İnternetten para kazanmak için makale yazan kişilerin belirtilen özelliklerin dışında, Türkçe’nin yazım ve imla kurallarına da hakim olması gerekir. Noktalama işaretlerinin doğru yerde kullanılması ve kelime yazılışlarının doğruluğu gibi teknik diyebileceğimiz hususlar, makale yazımında büyük önem taşımaktadır.

6. Yazacağınız makale giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşmalı. Giriş bölümünde makalenin konusu hakkında kısa genel bilgiler verip, aslında makalenin temelini oluşturmalısınız. Gelişme bölümü de konuyu daha derine indirmeli ve açıklamalar yaparak gerekirse örneklerle durumu kanıtlamanız gerekmektedir. Son olarak sonuç bölümünde ise, konuyu derleyip nihayete ulaştırmanız gereken kısımdır.

7. Birçok webmaster, makale içindeki seo uyumuna önem vermektedir. Eğer evde para kazanmak için böyle bir girişimde yer almak istiyorsanız mutlaka seo kavramı hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Seo uyumu; SEO, Search (arama), Engine (motoru) Optimization (en uygun şekle sokma=uygun hale getirme) kelimelerinin, baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Seo uyumlu makale, arama motorlarında konu ve içeriğin daha kolay bulunmasını sağlar.

Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

Seo uyumlu makale yazmanın birçok etkili kuralları bulunmaktadır. Makalelerinizin bu kurallara uygun olması, arama motorunda ön sıralarda yer almasına yol açmaktadır. Arama motorlarının herhangi bir makaleye değer vermesi için sadece seo uyumlu olması yetmez. Aynı zamanda yazının içeriği de son derece önemlidir. Makalenizin ilgi çekici olması, doyurucu ve uzun soluklu bilgilerden oluşması, okuyucuların dikkatini çeker ve makaleye olan ilgi artar. Bu sayede  arama motorları makalenizin değerini üst seviyelere taşımaktadır. Tüm bunların dışında seo uyumlu makale yazarken;

— Başlık kişide adeta şimşek etkisi yaratmalı. Son derece ilginç ve gerçek anlamda makalenin konusunu temsil eden bir ana başlık kullanılmalı. Başlık sayısı ise minimum 3, maksimum 6 kelimeden oluşmalıdır.

— Makale içeriğinde anahtar kelimeler ,%3,0 ile 5.00 arasında olmalıdır. Yani, ortalama 250 kelimelik bir makalede anahtar kelimenin 6 defa geçmesi, seo uyumu açısından uygun olacaktır.

— Anahtar kelimeler giriş, gelişme ve sonuç bölümüne uygun aralıklarla dağıtılmalıdır.

— Anahtar kelimelerin uygun kısımlarına, konuyu örnekleyen görseller eklenmelidir.

Kimler Makale Yazarak Para Kazanabilir?

Makale yazmak için uygun kişi kimdir, ya da herkes makale yazabilir mi sorusu, bu konuya merak salan ya da makale yazarak para kazanmak isteyen kişilerin aklını kurcalayan konulardır. Tabi ki önüne gelen herkes makale yazamaz. İyi bir makale yazmak, teknik konuların dışında kişinin kalemiyle de alakalıdır. Yani çok basit bir konuda bile makale yazmak, özgün ve akıcı cümle kurabilmeyi gerektirir. Tüm bunların dışında makale yazmak için, lisans mezunu olmaya da gerek yoktur, tam aksine kalemine güvenen birçok kişi makale yazabilir. Tabi bu durum makale çeşidiyle de ilintilidir. Örneğin, akademik konulu makaleler, sosyal içerikli makalelere göre daha zor ve bilgi gerektiren makalelerdir. Bu işe gönül vermeyi düşünen herkesin, bilgi sahibi olduğu konularda makale yazmaları işlerini kolaylaştıracaktır.

Makale Yazarak Para Kazanma Yolları

Blog sitenizde yayınlayarak

Yazdığınız makaleleri web sitenizde yayınlayarak, ziyaretçi başına para kazanmanız mümkündür. Yazdıklarınıza sponsor almanız halinde ise geliriniz kat kat artacaktır.

Web sitelerine üye olarak

Makale yazarak para kazanmak isteyenler ile editör arayışında olan kişileri bir araya getiren aracı siteler, güvenli bir alışveriş ortamı sundukları için çok tercih ediliyor. Konuları işverenin belirlediği bu sitelerde, kelime başına ücret belirlenmekte ve ödemeler bankaya yapılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir konuda yazmış olduğunuz makaleye ilan verip, makalenizi satışa çıkartabileceğiniz sitelerde bulunmaktadır.

Bireysel olarak anlaşma sağladığınız kişilere de makale yazarak gelir elde edebilirsiniz. Burada işveren kişi, konu başlıklarını ve ortalama kelime adedini belirlerken, ödeme hususu makalenin uzunluğu ve kalitesi ile doğru orantılıdır.

Makale Yazarak Yüksek Kazançlar Sağlayabilir Miyim?

Makale, birçok kişi tarafından hobi olarak yazılırken belirli kesim ihtiyaçlar sahipleri, finansal eksikliklerinin gereği bu işi yapmaktadır. Makale yazarak para kazanmak, yazılan makalenin çeşidi ve profesyonelliğine göre değişirken, hangi alanda kullanacağınızla ilintilidir. Programlı çalışmalar sonucunda günlük düzenli makale yazan kişiler, internetten iyi gelirler elde edebilir. Örneğin; günde 5 adet 1000 kelimelik makale kazancını, kelime başı 3 TL’den hesapladığımızda oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Fakat 100 kelimelik makale 1 TL olarak hesaplandığında, elde edilen gelir de düşecektir. Burada esas olan yüksek gelir getiren kaliteli içerik hazırlamaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir