İnternetten para kazanmak zor mu?

Ticaret faaliyetlerinin hızla internet ortamına taşındığı bir döneme geçiş yaptık. Bu gelişmeler şirketler açısından yeni iş fikirleri, bireysel girişimciler için ise internetten para kazanma fırsatları yaratıyor. Son zamanlarda zekice yapılan girişimler sayesinden internet ortamında ciddi kazanç elde edenler olduğuna hepimiz biliyor, hatta şahit oluyoruz. En basit olarak, sadece ülkemizde her gün binlerce blog açılıyor. Tabii ki bunların hepsi başarılı olacak veya sahibine kazanç getirecek diye bir şey söz konusu değil. İşini ciddiye alanlar büyük olasılıkla bir süre sonra mutlaka hak ettikleri yere gelerek, blog yazarak para kazanmayı başaracaktır. Fakat bu tür girişimleri kolay yoldan para kazanmak için bir yöntem olarak görenler, muhtemelen zaten var olan milyonlarca çöp blog arasına bir tane daha kazandırmış olacaktır.

Aslında gerek bireysel gerekse kurumsal internet girişimleri sıradan yerleşik düzen ticaretten biraz daha zordur. Çünkü internet, dünya çapında bir pazardır. Milyonlarca potansiyel müşteriyi bir araya toplayan bu pazarda doğal olarak rekabet çok çetin olduğu için çok daha fazla çalışmanız gerekiyor. Bir mahalle bakkalı düşünün, en fazla çevresinde 3-4 tane rakibi vardır, ancak blog yazarak para kazanmak isteyen birinin binlerce rakibi vardır. Tüm bu rakipler arasından sıyrılıp zirveye çıkmanın tek yolu, daha fazla emek ve özveri gerektirir. Özellikle geçmişte pek çok insan internetten para kazanmak yalan gibi bir düşünceye sahipti. Aslında ortada bir yalan yok. Asıl sorun, her zaman olduğu gibi işin kolayına kaçmak ya da pusuda bekleyen uyanıkların tuzağına düşmektir.

Kendini uyanık olarak gören insanlar her sektörde vardır ve tıpkı bir asalak gibi insanların kanını emmeye çalışırlar. İnternet, her ne kadar gerçek ticaretin merkezi haline gelmeye aday büyük bir pazar olsa da sonuçta sanal bir ortamdır. Çoğu zaman ticaret yaptığımız insanların yüzünü hiç görmüyoruz. Riski arttıran en büyük etken de bu olsa gerek. İnternetten para kazanmak için blog yazmayı seçen bir girişimci kendisi için düzenli bir çalışma planı hazırlayıp bundan sapmadığı sürece 6 ay gibi kısa bir sürede kazanç elde etmeye başlar. Eğer yazmak için seçtiği konunun kazanç potansiyeli yüksekse doğal olarak rekabet daha fazladır, ancak buna paralel olarak kazanç tatminkardır.

Seçeneklerin sadece blog yazarlığı ile sınırlı olmadığını hatta onlarca internetten para kazanma yöntemi olduğunu artık herkes çok iyi biliyor. Burada bu yöntemlerden bahsetmekten ziyada internetten para kazanmak zor mu? buna cevap bulmaya çalışıyoruz. Bu soruya verilecek en mantıklı cevap evet olur, ancak buradaki zor kelimesinden kasıt emek vurgusudur. Sonuçta internetten para kazanmak için fiziksel olarak bir performans sergilemek zorunda değiliz. Eğer doğru yöntemler tercih edilirse ve bunları uygulama aşamasında tembellik yapılmazsa, sıradan bir işten onlarca kat fazla para kazanmak söz konusudur. Üstelik bireysel internet girişimciliği ev ortamında gerçekleştiği için inanılmaz özgür çalışma saatlerine sahip olursunuz.

Yaptıkları mantıklı girişimler ile internetten her ay düzenli olarak binlerce dolar gelir elde eden bu kadar fazla girişimci varken, aslında işin zorluğuna değil getirisine odaklanmak gerekiyor. İnternetten para kazanma girişimlerinde asıl zor olan yani yoğun emek isteyen kısım projeyi hayata geçirme aşamasıdır. Sonuç olarak sıradan bir işe başladığınızda bile mutlaka bir acemilik dönemi atlatırsınız ve bu dönemde biraz bocalamanız kaçınılmazdır. Bu dönemi atlattıktan sonra her şey kısa sürede yoluna girer ve yapmakta olduğunuz iş size artık çok basit gelmeye başlar. Aslında tüm bunlar internetten para kazanma yolları içinde geçerlidir. Önemli olan öğrenme ve alışma sürecidir. Yapmakta olduğunuz iş, ister fabrikada işçiliği olsun, ister internetten para kazanmak için bir projeyi hayata geçirmek olsun, bu öğrenme ve alışma devresi atlatıldıktan sonra her şey kendiliğinden rayına oturur.

Sonuç: İşin ucunda daha fazla kazanma fırsatı olduğu halde tembellik yapmak çok saçma.

“İnternetten para kazanmak zor mu?” için 2 yorum

  1. Selam, yazılarınız gayet açıklayıcı bende internetten para kazanmak istiyorum, fakat nereden başlayacağıma karar veremedim. Sizce nereden başlamalıyım? Kalıcı olarak internetten para kazanmak istiyorum ve araştırdığımda en kalıcı yolunun yazmak olduğuna karar verdim ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir