İnternetten para kazanmak için sermaye lazım mı?

Aslında internetten para kazanmak amacıyla yapılan bireysel girişimlerin neredeyse tümü çok fazla sermaye gerektirmez. Tabii ki hayata geçirmek istediğiniz e-ticaret gibi ciddi bir projeniz varsa durum değişir. Burada bahsi geçen sermayesiz internet girişimleri; satış ortaklığı veya blog yazarlığı gibi daha çok kendi emeğiniz karşılığında para kazandıran yöntemlerdir.

Şimdi, hangi internetten para kazanma yollarına ne kadar sermaye lazım özetlemeye çalışalım.

1. Blog yazarak para kazanmak; içerik açısından baktığımızda kendi emeğiniz söz konusu olacağı için zaten makale maliyetiniz sıfır olacak. Eğer blogger gibi alanlarda yazarsanız alan adı ve hosting bedava oluyor. Blog için yapacağınız tanıtım, backlink veya genel adıyla SEO çalışmalarını da kendiniz üstlenirseniz, yazarak para kazanmak sıfır sermaye ile yapılabilir. Fakat kendi alan adınız ile blog açmak istiyorsanız bunun için ufak bir yatırım gerekiyor. ”Com” uzantılı bir alan adının size yıllık maliyeti ortalama 30 TL olur. Ayrıca bu alan adını barındırmak için hosting ihtiyacınız olacak. İşinizi görecek bir hosting paketi size yıllık 70-100 TL gibi bir masraf yükler. Blog kurmak için WordPress kullanacağımız için yazılıma zaten para vermiyoruz. Bu durumda profesyonel bir blog sahibi olmanın, yani blog yazarak para kazanmanın bedeli yıllık en fazla 150 TL sermaye gerektiriyor. Eğer SEO çalışmaları konusunda tecrübeniz yoksa bu size biraz pahalıya patlayabilir. Çünkü blog yazmak sadece yazmaktan ibaret değildir. Evet, özgün içerik sizi belli bir yere getirebilir, ancak SEO çalışmaları olmadan zirveye çıkmak zordur.

2. Makale yazarak para kazanmak; burada tamamen sizin emeğiniz ön planda olacağı için makale yazarak para kazanmak sıfır riskli ve sıfır sermeye gerektiren bir girişimdir. Zaten bu yüzden başta ek iş arayan öğrenciler ve diğerleri tarafından çok tercih edilen bir internetten para kazanma yöntemidir. Aynı zamanda yazdığınız metinler çok kolay müşteri bulduğu için en hızlı kazandıran ek iş olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki kaliteli yazılar yazmanız şartıyla bu alanda varlık gösterme şansına sahip olabilirsiniz. Aksi taktirde, vasat bir yazar olarak iş almanız zor.

3. Satış ortaklığı; Sosyal medya veya blog üzerinden yapıldığı taktirde neredeyse hiç sermeye koymadan satış ortaklığı yapmak mümkün, ancak Adwords gibi alanlarda reklam vermeyi planlıyorsanız bir miktar reklam parasına ihtiyacınız olacak. Daha önce satış ortaklığı yapmak isteyenler için en ideal uygulama alanlarını zaten yazmıştım. Web sitemizde yer alan affiliate marketing kategorisini takip ederseniz sermayesiz satış ortaklığı nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

4. Sosyal medyadan para kazanmak; Facebok gibi siteler kesinlikle kayıt aşamasında veya sonraki süreçte sizden para talep etmediği için bu alanlarda yapacağınız para kazanma girişimleri için sermeye gerekmez.

5. Video paylaşarak para kazanmak; Pek çok video sitesi kazanç fırsatı sunuyor olmasına rağmen Youtube her zamanki gibi fark yaratıyor. Telif haklarına saygılı ve özgün videolar paylaşmak şartıyla Youtube’dan para kazanmak kesinlikle sermaye gerektirmiyor.

6. Anket doldurarak para kazanmak; Anket sitelerinin amacı çeşitli markalar adına pazar araştırması yapmaktır. Bunu yapmanın tek yolu tüketici ile iletişim kurmak olduğu için sizden para talep etmezler. Hatta sırf sizinle çalışmak için para yada hediye teklif ederler. Anket doldurarak para kazanmak için yapılan tüm girişimler asla sermeye gerektirmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir