İnternetten para kazanmak haram mı?

Artık herkes internetten para kazanma çalışmalarına bireysel internet girişimciliği olarak bakmaya başladı. Konu o kadar popüler oldu ki forumlar başta olmak üzere pek çok platformda internetten para kazanma yolları sürekli tartışılıyor. Herkesin kendi düşüncelerini özgürce paylaştığı bu alanlarda yeni kazanç fikirleri ortaya çıktığı gibi bir yandan da konu hakkında bazı soru işaretleri beliriyor. Bunlardan biri de internetten para kazanmak haram mı tartışmasıdır.

İnternetten para kazanmak haram mıdır?

Ben kesinlikle din adamı değilim, ancak bu tartışmaya mantıklı açıdan bakarsanız sonuç ortada! İnternetten para kazanmak için yürüttüğünüz faaliyetlerde gerçekten emek harcıyorsanız, ki zaten ciddi rekabet olduğu için çok çalışmanız gerekiyor, bu durumda kesinlikle internetten para kazanmak caizdir. Fakat siz internetten para kazanmak için insanları kullanıyorsanız veya onları yanlış şeylere yönlendiriyorsanız ya da başkalarının emeğini çalarak bu işi yapıyorsanız, kesinlikle haramdır. Cinsel içerikli videolar yayınlamak, sırf para kazanmak için umut tacirliği yaparak insanların sırtından geçinmek veya yüzlerce insanın emeği olan telif hakkına sahip yayınları izinsiz kullanmak gibi girişimler asla helal değildir.

Örneğin, blog yazarak para kazanmayı tercih ettiğiniz varsayımı üzerine hareket ederek internetten para kazanmak haram mı, yoksa caiz mi, kendi mantığımca açıklamaya çalışayım.

Blog yazarları para kazanmak için insanları bir şekilde kendi sitelerine çekmek zorundadır. Bunu yapmak için düzenli olarak faydalı ve özgün içerik yazarak, blog sitelerini Google sıralamasında yükseltmeye çalışırlar. Ayrıca bir yandan da sosyal medya gibi pek çok alanda çeşitli tanıtım çalışmaları ile bilinirlik oranını yükseltmeye çalışmaları gerekiyor. Tüm bu faaliyetleri hayata geçirmek için emek harcamanız şart olduğuna göre, buradan elde ettiğiniz kazancın haram olması mantıksızdır. Sonuçta yazdığınız yazılar insanlara bir şeyler katıyorsa, sizin blog üzerinden yayımladığınız reklamlar ile para kazanmanız alın teridir.

Diğer bir açıdan bakacak olursak; yayımladığınız içerik faydalı bile olsa eğer bunu kendiniz hazırlamayıp izin almadan başkalarından aldıysanız bu, düpedüz emek hırsızlığıdır. Farklı platformlardan içerik almak için öncelikle telif sahibinden izin almanız gerekiyor. Eğer kendi rızası ile veya kaynak göstermek şartı ile almanıza izin veriyorsa, bu durumda sorun yok demektir. Sonuç olarak faydalı bir makale yazmak için iyi bir ön araştırma yapmanız gerekiyor ve bunu kaleme dökmek için bilgisayar başında saatlerce çalışmanız gerekiyor. İşte bu gerçekten emek ister ve buradan gelecek para helaldir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum şekilde değil de insanları sapkınlığa çekecek cinsel videolar yada kumar veya alkole teşvik edecek şeyler yayımlarsanız, bu durumda internetten para kazanmak haram mı tartışmasına bile gerek kalmaz. Zaten bu tür şeyler dinimiz açısından yasak ilan edildiği için doğal olarak insanları haram olan şeylere teşvik ettiğiniz için kazandığınız para haramdır.

Bu durum sadece blog yazarlığı için geçerli değildir. Aynı şekilde makale yazarlığı, satış ortaklığı ya da anket doldurmak için de emek harcamanız gerektiği kesin olduğuna göre, bu yöntemler ile elde edilen kazanç helaldir.

Makale yazarak para kazanmak isteyen birinin saatlerde araştırma yaparak topladığı bilgiyi kaleme dökmesi zaten başlı başına emek ister. Fakat siz burada kurnazlık yaparak, makalenin giriş kısmını kendiniz yazdıktan sonra geriye kalanı başka alanlardan kopyalarsanız, ortaya hırsızlık çıkmış oluyor. Aynı şekilde 20 makale siparişi aldığınızda, bunların 3-5 tanesini nasıl olsa arada kaynar diye başka alanlardan kopyalarsanız, kazancın helal olması söz konusu bile değildir.

Satış ortaklığı dediğimiz sistemde ise kaliteli ve faydalı ürünlere aracılık ettiğiniz sürece yine internetten para kazanmak haram değildir. Fakat burada reklamı yapılan ürünler işin gidişatını tamamen değiştiriyor. Çoğu zaman sadece insanları kandırmak için piyasaya sürülmüş çeşitli uyduruk ürünlerin pazarlandığına şahit oluyoruz. İşte bunların satışına aracılık ederek insanların dolandırılmasına vesile oluyorsanız, kazandığınız para haramdır. Çünkü burada satılan ürün zaten saf insanları kandırmak amacıyla çıkarılmıştır ve siz bunu bildiğiniz halde satışına aracılık ediyorsunuz.

Anket doldurma işine gelecek olursak, size gönderilen anketleri cevaplamak için mutlaka zaman harcayıp sorulara tek tek cevap vermeniz gerekiyor. Zaten anketler için size teklif edilen ödül anketlerin uzunluğu ile doğrudan orantılıdır. Bu durumda kimseye zarar vermeden şirketler için yararlı bir şey yapmanız karşılığında size ödül olarak bir miktar para teklif ediliyor. Bu şekilde internetten para kazanmak haram mı? Kesinlikle haram olması için ortada bir sebep yok.

Sonuç olarak dinimizce yasak olan veya etik olmayan işler yapmadığınız sürece ve belli bir emek söz konusu olduğunda internetten para kazanmak caizdir.

Uyarı: Benim konuyu, ilahiyatçı seviyesinde değerlendirmem söz konusu bile olmadığı için sadece etik açıdan baktığımı belirtmek isterim.

“İnternetten para kazanmak haram mı?” için 1 yorum

  1. İnternetten para kazanmanın yolları hakkında güzel bir yazı olmuş. İnternetten para kazanmanın manevi boyutunu anlattığınız için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir