İnternetten para kazanma macerası

Her ne kadar sonradan yetişmiş olsam bile, özellikle çocukluk yıllarımda internet konusunda yeni nesil kadar elverişli imkanlar içinde büyümedim. İnanılmaz istekli olmama rağmen bilgisayar ile ancak 16 yaşımda tanıştım. 20 yıl önce sıradan bir bilgisayar için 2.000 dolar ödemek gerektiğini göz önüne aldığımızda, bunun sıradan bir aile için lüks olduğu apaçık ortada. Ayrıca günde sadece 2 saat internete bağlanmak için insanlara yüklü faturalar dayattıkları ve internet erişimi için çevirmeli modem kullandığımız bir dönemden bahsediyorum.

İmkanlar böyle kısıtlı olunca internetten para kazanmak insanın aklının ucundan bile geçmiyor. Yahoo, hizmet vermeye başlayalı henüz kik yıl olmuştu, ancak Google henüz görünürde yoktu. 98 yılında bir anda ortaya çıkan Google, gazete ve teknoloji dergileri sayesinde adını çok hızlı duyurdu. Aslında internetten para kazanma kavramı Google ortaya çıktıktan sonra dillenmeye başladı.

2005 yılına kadar okul ve iş hayatım oldukça karmaşık olmasına rağmen bir şekilde devam etti. 2007 yılında ofis ortamında çalışmanın hiç benlik olmadığına karar verdim. Aslında yer yüzünde mutlu olacağım bir iş olduğuna pek inancım yoktu. Başkaları için çalıştığım sürece asla özgür olamayacağımı biliyordum. Bu arada, bilgisayar ve internet konusunda kendimi çok iyi geliştirmiş biri olarak internetten para kazanmak üzerine ciddi kafa yormaya başladım. İlk olarak blog yazarlığı yapmaya karar verdim. Adsense reklamları yayınlayıp para kazanmaya çalıştım. İlk yıl elime para geçtiğini söylemek yalan olur. O kadar fazla hata yaptım ki, buna rağmen para kazanmak resmen mucize olurdu. Aslında o dönemde üzülüyor olsam bile şimdi yaptığım hatalar sayesinde bu alanda uzman olduğumu biliyorum.

2. yıl nerede hata yaptığımı bulmak için çok ciddi bir araştırma yaparak işe başladım. Aslıda yaptığım hataların yanlış yönlendirilme ve eksik bilgi nedeniyle olduğunu fark etmek uzun sürmedi. Daha sonra internetten para kazanmak için farklı bir strateji ile devam etmeye karar verdim; Adsense yerine satış ortaklığı yapacaktım. Blog üzerinden satış ortaklığı yapmanın gücünü fark ettikten sonra para kazanmak çok zor olmadı. 2009 yılında kendimi sadece internet işlerine adayarak özgürce çalışmaya başladım. Yaklaşık 7 senedir sürekli yenilikleri takip ediyor, kendimi geliştiriyor ve internetten para kazanıyorum. Üstelik bunları yaparken hiçbir zaman mutsuz hissetmiyorum. Esnek çalışma saatleri, özgürlük hissi ve tabii ki yüksek kazanç kadar harika bir şey olamaz.

Aslında burada önemli olan çok para kazanmak veya çok başarılı olmak değil, mutlu olduğum işi yapmak ve özgür olmak. Zaten bunları övünmek için yazmıyorum. Sırf hayal ettikleri işe sahip olmak isteyenlere biraz cesaret vermek amacıyla yazıyorum.

Ben internetten para kazanmaya karar verdiğimde kimse böyle bir proje üzerinde çalıştığımı bilmiyordu. Çevresel koşulların beni olumsuz etkileme riskini bertaraf etmek için önce başarıyı bekledim. 7-8 yıl önce iyi bir işe sahipken, aileme veya çevreme ben istifa ediyorum, artık blog yazmaya karar verdim desem, aptal muamelesi görürdüm. Fakat elimde bir başarı varken bunu çok daha rahat, hatta gerile gerile söyleme şansına sahip olacağımı biliyordum. Bende insanlara laf anlatmaya çalışmak yerine kazandığım paranın cebime girmesini bekledim. Bu çevresel faktörleri bertaraf etmek için fazlasıyla yeterli oldu. Hatta yıllardır çevremden yatarak para kazanıyor muamelesi gördüğümü asla inkar edemem. Eğer çevresel koşulların sizi olumsuz etkilemesini istemiyorsanız işleri dillendirmek yerine, uygulamakla meşgul olursanız iyi olur.

Ayrıca inandığınız işin altından kalkabilecek potansiyele sahipseniz, uygulamaya geçmeden önce fazla düşünerek kendinizi yıpratmayın. Tabii ki araştırmak, bilgi toplamak veya fizibilite raporu hazırlamak iyidir, ancak işe sadece olumsuz yönleriyle değil, bir bütün olarak bakmak çok önemli. Şahsen sırf rekabet var diye bu işlerden vazgeçmiş olsaydım, bugün bu kadar rahat bir şekilde para kazanmak benim için sadece hayal olurdu. Basit sorunlara karşı yılgınlık göstermek yerine çözüme koşmak lazım. Geçmiş yıllarda internetten para kazanma kelimesi bile insanlara ilginç ve komik geliyorken, şimdi sırf bunu başarmak için binlerce dolar kurs parası veren insanlar var.

Ayrıca bu sektörün hızlı gelişimine karşı her zaman tetikte olmak ve ayak uydurmak gerekiyor. Yerinde sayan, hep aynı kafa ile sonuca gitmeye çalışan girişimciler internet ortamında başarılı olamaz. Rehavete kapılmak yapılacak en son hata olmalıdır. Asla ben ayda 5.000 TL kazanıyorum ve bu böyle sürüp gittiği sürece daha fazlasına ihtiyacım yok düşüncesine kapılmayın. Her zaman sektörün öncüsü olmaya odaklanmak ve rakipleri geride bırakmak için çalışmak gerekiyor. Sıradan bir blog yazarı bu kadar işle nasıl baş edecek? Yazdığınız sektör, internet alanında yaşanan hızlı gelişmeler, yeni reklam veya pazarlama stratejileri gibi alanlarda geri kalmayın yeter. Bunun yanında yaptığınız işin üstüne koyduğunuz sürece, büyüme hızla devam edecektir.

Daha önce de belirttim, amacım nispet yapmak veya övünmek değil, teşvik etmek. İhtiyacınız olan sermeye, bilgi.

Not: Yazdığı 6 adet blog sayesinde aylık 18 bin TL para kazanan E.T tarafından kaleme alınmıştır.

“İnternetten para kazanma macerası” için 2 yorum

  1. Hocam ben şu an senin 2007’deki halin gibiyim, öncelikle yazın çok sade ve de samimi geldi. Ben satış ortaklığını düşünüyorum. Amazon ve Clickbank’a üye oldum, bu iki affiliate şirketinin ürünlerini reklam vereceğim sağlam bir site mevcut mudur? Teşekkür ederim.

    1. Merhaba, bu yazı bana ait değil, ancak tamamen gerçek ve çok başarılı bir internet girişimcisi tarafından yazıldı. Hikayeyi teşvik edici bulduğum için yayımladım.

      Amazon harika bir seçim, ancak rekabet sebebiyle reklam maliyetleri belinizi bükebilir. Clickbank, artık eskisi kadar kaliteli ürünler sunmuyor. Bu nedenle Google bile bu şirket aracılığı ile satışa sunulan ürünlerin reklamını yayımlamıyor. Bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ücretli reklam vermek maliyeti fazla yükseltiyor. Bu sebeple satış ortaklığı yapmak için ücretli reklam alanları aramak yerine blog yazmak veya sosyal medyayı kullanmak çok daha iyi bir fikir. Satış ortaklığı veren firmalar; http://www.parakazan724.com/online-satis-ortakligi-veren-firmalar-turk-siteler/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir