İnternetten Para Kazanma Çalışmalarım

Personel olarak çalıştığım şirket 2011 yılında ekonomik sebeplerden ötürü küçülmeye gidince işimi kaybettim. Yasal olarak tüm haklarım tam olarak ödendiği halde kendimi bir süre boşlukta hissettim. Aslında canımı sıkan işimi kaybetmek değil, yeni bir iş bulmak ve ortama alışmaya çalışmaktı. İlk 20 gün tüm her şeyi bir kenara bırakıp kafamı toplamaya karar verdim. Bu süre sonunda artık krizler baş göstermeye başlamıştı. Sıkılmıştım. Tatil dediğiniz bir yere kadar. İnsan çalışmaya alışınca bir süre sonra tatil bile sıkıcı geliyor. Hele ki çalışma ortamını paylaştığınız insanlar ile aranız iyi ise, mutlaka işi arıyorsunuz.

Artık yeni bir iş bulmak şart olmuştu. Bir yanda da zaten 8 ay boyunca işsizlik maaşı alacağım gerçeği vardı. Bu durumu göze alarak geçici bir işte çalışarak idare etmenin iyi bir fikir olduğuna karar verdim. Televizyon izlemekten nefret eden biri olarak, ADSL hayatımıza dahil olduğundan bu yana sürekli internet başında vakit geçirmeyi tercih eden biriyim. Aslında daha önce iyi kazandığım bir işe sahip olduğum için internetten para kazanmak aklımın ucundan bile geçmemişti. Fakat alternatif kazanç fikirleri ararken karşıma ilk çıkan internetten para kazanma yolları oldu.

Webmaster forumlarını biraz kurcalayınca karşıma oldukça garip fikirler çıktı. O dönemde yeni popüler olmaya başlayan satış ortaklığı (affiliate marketing) kafama yatmıştı. Ayrıca blog yazarlığı ile birlikte yapmayı başarırsam başka bir iş aramaya bile ihtiyacım yoktu. İnterntten para kazanma yolları pek çok forumda sadece yüzeysel olarak anlatıldığı için bu işleri öğrenmenin oldukça zor olacağı kanaatine vardım. Biraz daha derin inceledikten sonra aslında 45 TL gibi düşük fiyatlar ile satılan eğitim kitapları olduğunu keşfetmek zor olmadı. Bol miktarda yorum okuduktan sonra affiliate marketing ve blog yazarlığı eğitimi veren, oldukça profesyonel yazılmış PDF bir kitap satın aldım.

İlk olarak affiliate marketing ile işe koyulmaya karar verdim. Zaten o dönemde bu sistemi ülkemizde uygulayanlar çok az girişimci olduğu için çok şanslıydım. Sonuçta en büyük avantajım rekabet yok denecek kadar azdı. Sistemi tam anlamıyla çözerek para kazanmaya başlamak yaklaşık olarak 20 günümü aldı. Bahsi geçen dönemde satış ortaklığı yapmak için Adwords reklam servisi çok yaygın kullanılıyordu. Sistemi ilk uygulamaya başladığım gün yapmış olduğum reklam kampanyası bana 30 TL kar bıraktı. Günün neredeyse tümünü bilgisayar başında uyumadan geçirmiş olmama rağmen, inanılmaz mutlu olmuştum. Açıkçası insana internetten para kazanmak kadar heyecan veren bir girişim yok.

Sonraki süreçte affiliate marketing üzerine devamlı araştırma yaparak kendimi geliştirmeye özen gösterdim. Yurt dışında hizmet veren affiliate network adı verilen sitelere üye olarak satış ortaklığı yapmaya devam ettim. Evet, oldukça iyi para kazanmaya başlamıştım, ancak çok fazla reklam gideri vardı. Bu reklam giderlerini bertaraf etmeyi becerirsem kazancım neredeyse üç katına çıkacaktı. Çünkü 100 TL reklam karşılığında 200 TL para kazanıyordum. Ayrıca her zaman böyle kar bırakan ürünler bulmak çok zordu.

Bir yıl kadar sadece Adwords üzerinden satış ortaklığı yaptıktan sonra 2012 yılında blog yazmaya karar verdim. İlk olarak en fazla kar bırakan ürünlerin bir listesini çıkardım. Daha sonra bunlar arasından seçim yaparak, her birine farklı olmak üzere 3 tane blog açtım. Bu bloglar zamanla istediğim yere gelecek ve hiç reklam vermeden satış ortaklığı yapmamı sağlayacaktı. Bunun için zaman gerektiğini zaten biliyordum. Satış ortaklığı sayesinde kazandığım paranın büyük bir kısmını açtığım blog sitelerine SEO çalışması yapmak için harcamaya başladım.

Sonuçlar oldukça iyiydi. Yaklaşık 3 ay sonra en fazla üzerine düştüğüm blog, ziyaretçi almaya başlamıştı. Artık ürünler için tanıtım yazıları hazırlayıp internetten para kazanma zamanı gelmişti. Büyük bir heyecan ile en iyisini yapmaya çalışarak tavsiye yazıları hazırladım. 9 ay sonunda tüm bloglar istediğim konuma gelmişti. Artık bir kuruş reklam parası vermeden satış ortaklığı yapıyordum. Üst düzey bir devlet memuru bile benim kadar para kazanamıyordu. Üstelik bazen 15-20 gün boyunca bloglar ile hiç ilgilenmediğim halde sürekli para gelmeye devam ediyordu.

Bol paranın bende yarattığı rehavet ve her insanın içinde yatan canavar (daha fazla kazanma hırsı) belli bir süre sonra her şeyin değişmesine neden oldu. Benim için internetten para kazanma macerası ilk başladığı günden sonra, 2014 yılına kadar her şey mükemmel denecek kadar iyi gitmişti. 2012-2014 arasında aylık 10-15 bin TL para kazanıyordum. İnanılmaz özgür bir çalışma hayatım olmasına rağmen, daha fazlasına sahip olma isteğine yenik düşerek 2 tane daha blog açtım. Bu arada 5 tane blog sitesine özgün içerik girmek ve SEO çalışmalarını tek elden yapmak çok zordu. Bu nedenle pek çok kez bu tür çalışmaları dışarıdan satın alarak temin etmeye başladım. Yapmış olduğum en büyük hata ise, SEO çalışmalarını tamamen üçüncü şahısların eline vermek olmuştu.

Kendi yaptığım SEO çalışmaları çok özenli bir şekilde kurallar uygun olduğu için ilk 2 sene Google tarafından hiç ceza almadım. Bazı dönemler ziyaretçi sayısında düşüş oldu, ancak yılmadan çalışmaya devam ederek sürekli eski haline getirmeyi başardım. Aslında bahsettiğim dönemde blog yazarak para kazanmak günümüz koşullarına göre çok daha kolaydı. Şimdi Google resmen insanlar kadar zeki bir algoritma kullanıyor. Açtığım ilk 3 blog ve ilk sene Adwords ile yaptığım satış ortaklığı bana çok para kazandırdı.

2014 sonunda yeni açtığım 2 blog ve üzerine titrediğim ilk 3 blog sitesi Google tarafından yasaklandı. Artık tek bir ziyaretçi bile gelmiyordu. Hepsi bir hafta içinde gözlerimin önünde eridi. Bunun sebebi ise SEO uzmanı diye iş verdiğim şahsın sahtekar çıkmasıydı. Bloglar için yaptığı SEO, aslında benim istediğim şekilde değil, tamamen Google kurallarına aykırı yapılmıştı. Fakat artık yapacak hiçbir şey yoktu. Kendisine deli gibi para akıttığım sözde SEO uzmanı ortadan kayboldu.

Tüm olaylar oldukça kötü bir döneme denk geldiği için internetten para kazanma macerasına son vermeye karar verdim. İnternet üzerinden yürüttüğüm tüm projeleri askıya alarak kısa sürede normal bir işe girdim. Günde sadece 8 saat çalışıyordum. Boş zamanım boldu. Ayrıca daha 2 ay öncesine kadar ayda 10-15 bin TL para kazanırken, 2.500 TL maaşla yetinme fikri pek kafama yatmadı.

Sadece 3 ay sonra tekrar 2 tane blog açtım. 8 ay boyunca işten kalan tüm boş zamanımı bu blog sitelerini geliştirmek için harcadım. 9.ayın sonunda tekrar internetten para kazanmaya elverişli 2 projeye imza atmıştım. 2016 ortalarında aylık kazancım 12.000 TL olmuştu. Bu seviyeye istifa etmem için yeterliydi. Artık uslu durmaya, elimdeki ile yetinmeye ve sürekli gelişen bu sektörde ortaya çıkan yeni internetten para kazanma yollarını keşfetmeye çalışıyorum.

Unutmayın, ilk paramı kazandığım zaman bende aylık 3 bin TL kazanç bana fazlasıyla yeter diye düşünüyordum. Fakat bir kere para gelmeye başlayınca ipin ucu kaçıyor. Bu yüzden önce elindeki ile yetinmeyi, hatta kıymet bilmeyi öğrenmeli insan.

Yukarıda yazdıklarım asla hayal ürünü değildir. Tüm bunları bizzat yaşadım. Gün geldi 32 saat hiç bilgisayar başından kalmadım. NEDEN? İnternet girişimleri kolay değildir. Delinin biri sunucuyu ele geçirir ve tüm siteleri çökertir. Bırakın bilgisayar başında sabahı etmeyi, 32 saat çalışmanız gerekir. Çünkü sitelerin çalışmadığı her dakika cebinize girecek olan parayı havaya savurur. Reklam yoksa, satış yoktur. Tüm bunlara rağmen daha özgür bir iş ortamı bulmanız imkansız olduğu için bilgisayar başında geçen 32 saat sizi asla yormaz.

Bu tür girişimlerde hata yapmanız çoğu zaman kaçınılmazdır. Eğer yapılan hata tekrar etmiyorsa zaten gereken ders alınmış demektir. Asla pes etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir