İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Bundan beş yıl önce mobil internet alanında yaşanan hızlı gelişmenin şaşkınlık verici bir yükseliş içinde olduğunu savunan uzmanlar kesinlikle haklı çıktı. Günümüzde mobil internet kullanıcı sayısı bilgisayar ile erişim sağlayanları bile geçmiş durumda. Bu online ticaret açısından harika bir haber. Çünkü internet erişimine kavuşan herkes online ticaret yapan firmalar için potansiyel müşteri olmaya adaydır. Aslında yaşanan tüm bu gelişmeler en çok bireysel internet girişimcilerine yarıyor. Çünkü hem internet kullanıcı sayısı, hem de reklam veren firma sayısı arttıkça bundan en büyük fayda gören internetten para kazananlar oluyor. Kısacası günümüz koşulları internetten para kazanmak için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

İnternetten nasıl para kazanılır?

Reklam ya da pazarlama odaklı gerçek internetten para kazanma yollarına başvurmak atılması gereken ilk adımdır. Bu acıdan son derece şanslısınız. Seçenek bol ve bunların arasından mutlaka size uygun bir internetten para kazanma fikri çıkacaktır.

Şimdi, internetten nasıl para kazanılır, maddeler halinde açıklamaya çalışalım;

1. Blog yazarak para kazanmak

blog-yazarak-para-kazanma-yollariBüyük bir keyifle yaptığım ve ısrarla tavsiye ettiğim blog yazarlığı bu dönemde en iyi bireysel internet girişimleri arasında gösteriliyor. İşine sahip çıkan bir blog yazarı tek başına gösterdiği çabayla aylık 10 bin TL’den daha yüksek kazanç elde edebiliyor. Üstelik Türkiye şartlarında bile bu rakama kolayca ulaşan binlerce uzman blog yazarı var. Burada kullandığım uzman kelimesi kafanıza soru işareti düşürmesin. Bu alanda uzmanlaşıp blog yazarak para kazanmak için diploma şart değil. Bugün alanında uzman olan pek çok blog yazarının sadece bir kaç yıl öncesine kadar internetten para kazanma yolları hakkında en ufak bir teorisi bile yoktu. Biraz merak bile bazen insanları farklı alanlara çekmeye yetiyor. Burada maddeler halinde yazacağım tüm yöntemler daha önce her ayrıntısı ile kaleme alındığı için sadece özet geçiyorum. Devamı burada.

2. Satış ortaklığı ile para kazanmak

satis-ortakligi-ile-para-kazanmakHiçbir internetten para kazanma yöntemi satış ortaklığı kadar esnek bir yapıya sahip değildir. Ayrıca hedef kitleyi yakalamayı beceren her satış ortağı ufak bir servet kazanma şansına sahiptir. Tek yapmanız gereken komisyon karşılığında sizinle hiç alakası olmayan ürünleri hedef kitleye tanıtmak. Bunun karşılığında ürün sahipleri size her satıştan belli bir pay veriyor. Ücretli reklam kampanyaları yaparak çok hızlı para kazanabilir veya blog, sosyal medya gibi alanları etkili biçimde kullanarak sermayesiz internetten para kazanabilirsiniz. Satış ortakları açısından bakarsak; yüksel kazanç, esnek çalışma saatleri ve sermayesiz kazanç gibi büyük avantajlara sahip harika bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca blog yazarlığı ile entegre bir biçimde yapıldığında ortaya çok güçlü bir sistem çıkıyor. Blog üzerinden tanıtım faaliyetleri yapıldığında reklam giderleri tamamen ortadan kalkıyor ve elde edilen komisyon %100 satış ortağına kar kalıyor. Devamı burada.

3. Anket doldurarak para kazanmak

anket-doldurarak-nasil-para-kazanilirEn azından bir yerden başlamak isteyenlere çok uygun olan anket doldurarak para kazanmak, cep harçlığı çıkarmak için iyi bir fikir olabilir. Anket siteleri sizi paraya boğacak kadar zengin değiller, ancak sizi kendileri ile çalışmaya teşvik etmek için ödül teklif ediyorlar. Burada kilit nokta çok sayıda firmaya kayıt olmaktır. Her bir firma size ayda 50 TL ödeme yapsa ve 7-8 tane firma ile devamlı iletişim halinde olsanız, aylık 300 TL hiç fena sayılmaz. Birlikte çalıştıkları insanları ödeme konusunda üzmeyen saygın şirketleri sizin için burada bir araya topladık. Eğer internetten para kazanmaya bu şekilde bir başlangıç yapmak istiyorsanız paylaştığımız listede bulunan anket şirketlerine üye olmanız lazım.

4. Youtube’dan para kazanmak

youtube-ile-nasil-para-kazanilirYapacağınız özgün video paylaşımları sayesinde Youtube’dan para kazanma fırsatına sahipsiniz. Nasıl bir girişim olduğu ve ne tür faaliyetler ile kazanç elde edileceğini burada açıklamıştım. Özen göstermeniz gereken konular; videolar %100 özgün olmalı, telif haklarına saygılı olmalı ve en önemlisi ilginç olmalı ya da doyurucu bilgiler içermeli ki insanlar paylaştığınız yayınlara ilgi göstersin. Evet, fikir yürütmek kolay, aranızda ben kesin fenomen olurum diyenler bile vardır, ancak iş uygulamaya gelince çoğu zaman işler yolunda gitmiyor. Aslında bu işten azda olsa para kazanan binlerce Türk yayıncı var, fakat bizim amacımız tatmin edici rakamlar elde etmek. Sadece bu işi yürütmek için ekip kuran ve profesyonel olarak düzenli video yayınlayan onlarca kanal açıldı. Bunların büyük kısmı yurt dışından yayın yapan İngilizce kanalları örnek alarak Youtube’dan para kazanmaya çalışıyor. Bu tür para kazanma yöntemlerinde insanların eğilimlerini daha önceden tahmin etme lüksüne sahip olduğunuz için elinizde büyük bir koz oluyor.

5. Facebook’tan para kazanmak

facebooktan-nasil-para-kazanilirPopüler sosyal siteler insanların istilasına maruz kaldığı sürece her zaman internetten para kazanmaya elverişlidir. Facebook fan sayfaları insanları bir araya toplamanın en kolay olduğu alanlardır. Ayrıca satış ortakları hedef kitle odaklı fan sayfaları açarak bu alanı çok daha verimli olarak kullanabiliyor. Sayısal açıdan tatmin edici beğeni almış olan fan sayfaları satış ortaklığı amaçlı kullanılabileceği gibi forumlar aracılığı ile satışa çıkarılabilir. Bu sizin Facebook’tan para kazanma fikrine bakış açınıza bağlıdır. Popüler bir fan sayfası bir nevi nakit para demektir. Elinizin altında bedava olmasına rağmen böyle etkili bir reklam fırsatı varken zaten her şekilde bunu paraya çevirmeniz mümkün. Devamı burada.

6. Makale yazarak para kazanmak

yazarak-nasil-para-kazanilirBu işte uzman olan editörler 1.000 kelimelik profesyonel bir makale yazmak için 50-75 TL para talep ediyor. Ayrıca pek çok forum sitesinde 1.000 kelimelik bir makale için 15-20 TL talep eden ucuz makale yazarları bulmanız mümkün. Arada ücret açısından çok uçuk bir fark olmasına rağmen profesyonel makale yazarlarına olan talep daha fazladır. Herkes kaliteli makale yazamıyor. Buna defalarca şahit olduğum için ben 20 TL karşılığında baştan savma yazılmış makale satın almak yerine 50 TL ödeyerek profesyonel yazarları tercih ediyorum. Eğer makale yazarak para kazanma fikri size cazip geldiyse bu işi gelişi güzel yapmak yerine profesyonel boyuta taşımaya çalışmalısınız. Böylece kısa sürede bilindik, güvenilir, hatta uzman bir makale yazarı olarak marka olacağınız için çok daha az çabayla daha fazla para kazanırsınız. Eğer bu işi uzman olarak yapabilecek kabiliyete sahipseniz hiçbir zaman ucuz olmayın. Çünkü bu alanda sadece kaliteli hizmet veren kişiler tutuluyor. Devamı burada.

7. İnstagram’dan para kazanmak

instagramdan-nasil-para-kazanilirYapısı gereği satış ortaklığı yapmaya çok elverişli olan İnstagram, binlerce insana gelir kapısı oldu. Burada kendi ürünlerini satmaya çalışan yüzlerce firma olduğu gibi internetten para kazanan çok fazla bireysel girişimci var. Diğer sosyal sitelerden farklı olarak resim paylaşımı yapılan bu platform çok büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Daha önce burada tüm ayrıntıları ile birlikte İnstagram üzerinden nasıl para kazanılır anlatmıştık. Bu yüzden her şeyi en baştan anlatmaya hiç gerek yok.

 8. Twitter’dan para kazanmak

twitterdan-nasil-para-kazanilirHiç sevmediğim, hatta itici bulduğum Twitter, sırf burada popüler olan arkadaşlar olabilir diye bu listeye girmeyi hak ediyor. Eğer bu sitede aktif bir hesabınız varsa tabi ki bunu para kazanmak için kullanabilirsiniz. Hatta popüler hesaplara iyi para ödeyenler mutlaka çıkacaktır. Satış ortaklığı yaparak, reklam alarak veya komple hesabı satarak Twitter’dan para kazanma ihtimaliniz yüksek. Kurgulu bir şekilde internetten para kazanmak için daha en baştan bu siteyi tercih etmek yanlıştır. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; Twitter’dan para kazanmak için harcanan emek diğer sosyal sitelerde daha fazla para ediyor. Eğer elinizde zaten popüler bir hesap varsa bunu değerlendirmek son derece mantıklı, ancak sıfırdan başlayacak olanlar için Facebook çok daha ideal bir ortamdır. Devamı burada.

Ana başlıklar halinde internetten nasıl para kazanılır, açıklamaya çalıştım. Eğer kaleme aldığımız her maddeyi tüm içeriği ile birlikte açıklamaya çalışırsak içinden çıkılmaz bir yazı olacak. Zaten blog içerisinde burada yer alan her bir yöntem için kategori mevcut. Size uygun olduğuna karar verdiğiniz internetten para kazanma yollarını sağ tarafta bulunan kategoriler alanından ayrı ayrı inceleyebilirsiniz.

9 Yorum

 1. Hocam bunlardan hangisi daha mantıklı? O kadar fazla var ki insanın kafası almıyor. Biz senin kadar iyi değiliz böyle konularda. Biraz daha ayrıntılı olarak hangisine yönelmemiz konusunda fikir verirsen sevinirim.

  1. Dursun bey, kategoriler sekmesine bakarsanız bu makale içinde yer alan her bir para kazanma yöntemi için daha çok bilgi mevcut. Ben blog yazarlığı gibi kalıcı ve kazançlı yöntemleri öneriyorum. Tabi ki teknik olarak henüz buna hazır olmaya bilirsiniz. Bu durumda bir yandan bunun üzerinde çalışırken diğer bir yandan anket siteleri ile harçlık çıkarta bilirsiniz.

 2. Hocam, blog yazarlığı için ne yapmamız gerekiyor? Yazmak için internet sayfası mı satın alacağız. Ben hafta içi her gün 7 saat müsaitim, bana öneriniz ve yardımınız olursa memnun olurum, saygılar.

 3. Hocam bunların hangisinden başlayacağız. Ben Youtube’dan para kazanma fikrine çok sıcak bakıyorum, ancak bunun zor olduğunu söyleyenler var. Siz genelde blog yazmak en iyi yatırımdır demişsiniz.

  1. Youtube’dan para kazanmaya çalışan her 100 kişiden sadece bir tanesi emeline ulaşıyor. Emeline ulaşıyor derken, aslında ortada çok büyük bir kazanç yok. Sadece para kazanmayı başarıyor olarak ifade etmek daha doğru olur. Kazanılan miktar çoğu zaman aylık 100 dolar ile sınırlı.

   Ülkemizde Youtube’dan gerçek anlamda para kazanan girişimci sayısı parmakla sayılacak kadar az, ancak başarılı projeler yürütenler olduğu gözden kaçmıyor. Oran zamanla artacaktır.

   Aslında sorun biraz dil ile alakalı. Youtube, İngilizce içerik ile Türkçe içeriğe ayrı tarife uyguluyor. Sonuçta İngilizce içerik milyonlarca reklam alıyor. Türkçe ise sınırlı reklam alıyor. Türkçe içeriğe tıklama başı ödenen miktar az olduğu için girişimciler emeklerinin karşılığını alamıyor.

 4. Selam, makale yazmayı denedim fakat pek iyi bir yazar olmadığımı anlamam fazla uzun sürmedi ve kısa süre sonra bıraktım. Blog yazmak istiyorum ama iyi makale yazamadığım için ortaya berbat bir sonuç çıkacağından korkuyorum. Sizce iyi makale yazmak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor.

  1. Selam Elçin hanım, ilk blog yazmaya başladığım günlerde kesinlikle sizden bir farkım yoktu. Bir türlü anlatmak istediklerimi yazıya dökemiyordum ve her seferinde ortaya berbat sonuçlar çıkıyordu.

   İnsanın zamanla yorumlama yeteneği gelişiyor, fakat yazmaya başlamadan önce konuyu çok iyi araştırmak ve en iyi sonucu alana kadar yılmadan denemeye devam etmek gerekiyor.

   Makale yazarlığı zamanla kazanılan bir yetenek ve bunu kazanmanın tek yolu inatla yazmaya devam etmek. Herkes gibi sizde devamlı alıştırma yaparak kendinizi bu alanda iyi seviyelere getirebilir ve blog yazarak para kazanabilirsiniz.

 5. Blog yazarlığı ile gelir elde etmek diğer yöntemlere göre daha kolaydır. Sadece sabır isteyen bir iştir. Bu özelliklere sahipseniz zaten büyük paralar kazanabilirsiniz. Ben icerikyazar.com adresinden blog yazarlığı yapmaktayım ve gelirimin kaliteli yazılardan dolayı çok olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yazı için çok teşekkür ederim gerçekten de kaliteli..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir