İnstagram’dan Para Kazanmak

Bugünkü konumuz, son yıllarda kullanıcı sayısını inanılmaz derecede arttıran Instagram’dan para kazanma yöntemleri. Her ne kadar sosyal medya yıllardır kazanç amacıyla hedef alınmış olsa bile, şimdi daha yoğun bir saldırı olduğu kesin. Malum, geçinmek için elimize geçen her fırsatı paraya çevirmek zorundayız. Yeni hedef ise İnstagram.

Instagram Nedir ?

2010 yılı Ekim ayında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. İlk çıktığında sadece Apple kullanıcılarına dönük olan instagram uygulaması, 2012 yılının başlarında Android kullanıcılarına açılması ile birlikte, üye sayısını inanılmaz arttırdı. Bu durum Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg’in dikkatini çekmiş olacak ki, 2012 yılının ortalarında tam 1 milyar $’a satın almıştır.

Instagram Nasıl Kullanılır ?

Instagram, sadece akıllı telefonlar ve tabletlerden kullanılabiliyor. Şu an bilgisayarlardan instagram uygulaması kullanılmıyor. İos ve Android işletim sistemine sahip cihazlar tarafından kullanılıyor. Windows işletim sistemlerinde de henüz kullanılmıyor.

Instagram’ı kullanmak oldukça kolay. Fotoğraf yüklediğinizde, size bazı filtreler veriyor. Bu filtrelerden beğendiğinizi seçiyor ve ilerliyorsunuz. Sonrasında size açıklama ve etiket (hashtag) girmeniz için bir bölüm geliyor. Bunları da doldurduğunuzda, işlem tamamlanıyor.

Burada bir ayrıntıdan bahsedelim. Eğer cinsiyetiniz kadın ise, paylaştığınız hemen hemen her fotoğraf için beğeni almanız muhtemel. Etiketleri ”saçma sapan” da girseniz, birçok kişi onları okumayacak bile. Dolayısıyla şimdiki tavsiyemiz genellikle erkeklere yönelik olacaktır.

Eğer cinsiyetiniz erkekse, paylaştığınız fotoğrafları birkaç arkadaşınız dışında pek beğenen çıkmayacaktır. Ama panik olmayın. Kullanacağınız ”etiketler” ile, beğeni ve görüntülenme sayısını arttırabilirsiniz. Örneğin; İzmir’de Kordon’da bir fotoğraf çektiniz. Bu fotoğrafa ”hashtag” yani etiket olarak şunları girmeniz, daha fazla kişinin fotoğrafınızı görmesine, beğenmesine ve hatta sizi takip etmenize yardımcı olur: ”#İzmir, #Kordon, #Selfie, #Eğlence, #Deniz, #Konak, #Alsancak”.

Facebook’un Instagram’ı satın almasından sonra, Facebook hesabınızla kayıt olup, oturum açabiliyorsunuz. Son yapılan güncellemelerle, aynı anda birden fazla hesabı, aynı cihazdan kullanma imkanı bulabiliyorsunuz. Instagram hesabınızın görünürlüğünü, isterseniz gizli olarak ayarlayarak, sadece takipçilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram takipçi sayısını arttırmak

Instagram’dan para kazanmak için olmazsa olmazlardan biri, sahip olduğunuz takipçilerdir. Instagram takipçileriniz ne kadar fazla ve aktif olursa, bu sektörden para kazanmanız o kadar kolay olacaktır. Şimdi size takipçi sayınızı arttırmanız için birkaç yöntem söyleyeceğim.

Kendinize güzel bir sektör seçin ve o sektör hakkında araştırma yapın.

Seçtiğiniz sektörün müşteri portföyünü iyice analiz edin. Bu müşteriler ortalama kaç yaşında, kadınlara mı erkeklere mi hizmet veriyor, hangi aylarda daha çok sipariş alıyor gibi bazı bilgileri iyice öğrenin.

Sektörü seçip, analizinizi tamamladıktan sonra, kaliteli görseller hazırlayın. Potansiyel müşterilerinizin beğeneceği tarzda görseller olsun.

Görselinizi paylaştıktan sonra, hedeflediğiniz kelimelerde Hashtag (etiket) girin. Bu konuda cimri olmayın. Yaklaşık 10 ile 15 arası girin. Üşengeçlik yapmayın. Zaten girdiğiniz etiketleri cihazınız kaydedeceği için, daha sonra size otomatik çıkaracaktır.

Instagram’a sponsor reklam vererek, takipçi sayısını arttırabilirsiniz. Bunun için Google arama motorunu kullanarak, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Instagram takipçi satın alabilir, çok kısa bir süre içerisinde binlerce takipçiye ulaşabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlardan ilki, takipçi satışı yapan kişi yada kurumların, dolandırıcı olma ihtimali. İyice araştırmadan takipçi satın almayın. Bir diğer konu ise, satın alacağınız takipçilerin, kendi istekleri dışında sizi takip ettiğini ve kısa bir süre içerisinde takip etmekten vazgeçeceklerini de aklınızdan çıkarmayın.

Takipçi sayısı çok yüksek hesaplara yorum yazın. Ama yorumlarınız kaliteli olsun. Yorum yapan ilk 10 kişi arasında olmaya çalışın. Çünkü Instagram, yorum yapan ilk 10 kişinin yorumlarını ilk başta gösteriyor. Diğer yorumlar gizleniyor.

Herhangi bir işiniz yoksa, utanacağınız ya da çekineceğiniz kişiler yoksa, kendinize güveniyorsanız, fark yaratmak konusunda doktora yaptıysanız, izdivaç programlarına katılın. Güzel yada yakışıklı olmanıza gerek yok. Kavga çıkaran, ona buna laf yetiştiren, ağzınız laf yapan biriyseniz, kesinlikle kabul edilirsiniz. Bu programlara bir kere çıktığınızda, takipçi sayınız organik olarak artacaktır. Biraz çılgın bir fikir olduğunu kabul ediyorum. Ama kesin fenomen olursunuz.

Instagram’dan Para Kazanma Yolları

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Instagram hesabınızı hazırladınız, takipçi kitlenizi oluşturdunuz. Artık para kazanma vakti geldi. Sonuçta bu kadar emeği babanızın hayrına vermediniz değil mi ? Yine maddeler halinde, Instagram’dan para kazanma tekniklerinden bahsedelim.

1. Affiliate marketing adı verilen, satış ortaklığı yaparak, Instagram hesabınızdan para kazanabilirsiniz. Satış ortaklığını nasıl yapacağınız konusunu burada detaylı olarak açıkladık. O yüzden kısa kesiyorum.

2. Ürün tanıtımı yaparak para kazanabilirsiniz. Eğer takipçi sayınız fazla ise ve hesabınıza katılım gerçekten yüksek ise, firmalar yada markalar sizinle iletişime geçip, ürünlerinin tanıtımını yapmanızı isteyecektir. Mesela; Bir markanın kıyafetini giyip, fotoğraf çektirebilir, bu fotoğrafı Instagram hesabınızda paylaşarak ”Arkadaşlar bu kıyafeti falanca markadan aldım.” gibi açıklamayla ürün tanıtımını yapabilirsiniz.

3. Fotoğraf çekmeye meraklıysanız ve gerçekten bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız, kendi çektiğiniz fotoğrafları paylaşarak, kendi reklamınızı yapabilir, düğünlere, partilere gidip, ücretiyle fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

4. Danışmanlık yaparak para kazanabilirsiniz. Sosyal Medya Danışmanlığı adında bir sektör var. Eğer Instagram kitlenizi iyi yönetiyorsanız, pazarlama stratejilerini biliyorsanız, aktif ve popüler bir hesabınız varsa, büyük şirketlere danışmanlık yaparak, çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

5. Reklam yaparak para kazanın. İnternet sitelerinin, markaların, şirketlerin, avukatların, doktorların, esnafların reklamlarını yaparak, Instagram hesabınızdan para kazanabilirsiniz.

Instagram’dan nasıl müşteri bulunur?

Instagram hesabımızı oluşturduk, ayarları yaptık, nasıl para kazanacağımızı da öğrendik. Peki ama bize para verecek müşteriyi nereden bulacağız? Bunun da birkaç yöntemi var tabii ki.

Müşterilerin size ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

R10.net, İyinet.com, Wmaraci.com gibi webmaster sitelerine yada Donanimhaber.com, Frmtr.com gibi forum sitelerine üye olarak, iş ilanı açabilirsiniz.

Kariyer.net, Bionluk,com, Sadeceon.com, Sahibinden.com, Yenibiris.com, Gittigidiyor.com gibi sitelere ücretsiz ilan verebilirsiniz.

Instagram profilinizin açıklama kısmına, profilinize reklam almak için iletişim numarası ekleyebilirsiniz.

Sektörünüzle alakalı olan firmaları araştırarak, onlara ulaşabilir ve teklifinizi iletebilirsiniz.

Instagram’dan ne kadar para kazanılır?

Bu soruya cevap verecek bir babayiğit henüz doğmadı, açık söyleyeyim. Hiç para kazanamaya bileceğiniz gibi, bir paylaşımda 30 bin $’da kazanabilirsiniz. Hemen bir örnek vereyim. Instagram’ın kurulduğu ilk zamanlarda üye olan, yaşadığı şehir olan Newyork’un fotoğraflarını paylaşan 27 yaşındaki Liz Eswein ismindeki bayanın şu an 1,3 milyon takipçisi var.

THY gibi büyük firmalarla çalışıyormuş ve fotoğraflarının aldığı beğeni başına ücret talep ediyormuş. Düşünün, sponsorlu bir fotoğraf paylaşıyor ve bunu 30 bin kişi beğeniyor. 30 bin $ cepte. Bu da yetmiyor, sponsorlarla dünyayı dolaşıyor.

İnternet, son derece dengesiz bir ortam. Hiçbir beklenti içinde olmadığınız halde karşınıza para kazanma fırsatları çıkabilir. Bu fırsatları görmek için iyi gözlem yapmak gerekiyor. Şimdi yazmaya başlasam internetten para kazanma yolları 500 sayfalık baskılı kitap olur. Bir yerden başlamak gerek. Hata yapmaktan korkmayın. Hata yapmak iyidir. Tecrübe kazanırsınız.

Sosyal medyada zaten aktif olarak yer alan bireyler için İnstagram’dan para kazanmaya çalışmak, TV başında zamanı telef etmekten daha iyidir. Para kazandıran bir projeye sahip olmak için elbette bedel ödemeniz gerekiyor, fakat bu bedel nakit sermaye olmak zorunda değil. Projeniz başarısız olsa bile en değerli varlığımız olan zamanı TV başında katletmek yerine, en azından sektöre ait bir şeyler öğrenmiş olursunuz.

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan satış ortaklığı yaparak para kazanmak için örnek projeler;

İnsan kalabalığı her zaman para kazanmak için fırsatlar doğurur. Aslında İnstagram, sadece akıllı telefonlar ile erişebildiğimiz bir uygulama olmasına rağmen diğer sosyal sitelerden daha etkin kullanılıyor. Bunun nedeni olarak mobil internet erişimi olan insanların bilgisayar ile internet erişimi sağlayanları çoktan geçmiş olmasıdır.

1) İnstagram butik hesabı açmak

İnstagram’ın Türkiye ayağında butik tarzında açılan, doğrudan veya satış ortaklığı sistemi ile ürün satışı yapılan oldukça fazla hesap var. Bizim amacımız doğrudan satış değil. Biz müşteri ile muhatap olmadan sadece reklam linklerini paylaşıp kenara çekilip bekleyeceğiz. Yani müşteriyi doğrudan ürünlerin satıldığı web sitelerine yönlendirip satılan her ürün için payımızı alacağız. Müşteri ile ilgilenip satılanları ve faturasını gönderecek olan ürünlerin sahibidir.

1.a) İnstagram fotoğraf paylaşımı yapılan bir sosyal medya organı olduğu için paylaştığınız ürünlerin fotoğrafları çarpıcı ve göze hoş gelen resimler olmalı ki insanlar ilgilensin. İlgi çekecek veya sezonun modası olan ürünleri seçin ve bunların en çekici resimlerini paylaşın. Tabii ki bunlar ortaklık yaptığınız, yani satmak istediğiniz ürünlerin en iyi resimleri olmalı.

1.b) Hedef kitlenizi iyi belirleyin, elbise amaçlı butik açtıysanız yüksek takipçisi olan benzer hesapları takip edin ve o sayfanın fotoğraflarını beğenenleri takip edin. Bu yöntem pek adil değil gibi gözüküyor, fakat bunu herkes yapıyor. Bu sayede potansiyel müşteriyi kısa zamanda kendi hesabınıza çekmiş olursunuz.

Bu stratejiyi uygularken önemli olan şudur; diğer butik işleten hesaplar sizden çok daha kaliteli ürünleri uygun fiyatlara satıyorsa işiniz çok zor. Fakat bu avantaj sizin elinizde ise diğer butik hesapları ezip geçersiniz.

1.c) Fotoğraf paylaşımı yaptıktan sonra ilgi gören ürünleri belirleyin ve bunları gündemde tutmak için aynı ürünün farklı veya aynı fotoğraflarını belli aralıklarla paylaşmaya devam edin.

Bazı arkadaşlar ürünlerin sadece bir kaç fotoğrafını yüklemeyi yeterli buluyor, ancak insanlar ne satın alacaklarını her açıdan görmek istiyor. Bunu fırsata çevirmek ve tabii ki daha fazla para kazanmak sizin elinizde.

1.d) Paylaşım yaparken anahtar kelimeleri pas geçmeyin, çünkü paylaşımlarınız onlar sayesinde daha fazla kitleye ulaşır. Özellikle yapılan uygulama içi aramalarda anahtar kelimeler hayati önem taşır. Aramalar sonucu sizi bulan İnstagram kullanıcıları diğerlerine oranla alışverişe daha yatkındır. Sonuçta ne aradıklarını bilerek sizin hesabınıza ulaşmışlardır ve niyetleri bellidir; alışveriş.

Anahtar kelimelerin doğrudan potansiyel müşteri getirdiği kesindir. Fakat bunu sakın abartmayın. Resimde ne varsa ona uygun kelimeler kullanın. Sırf daha fazla kişiye ulaşmak için alakasız anahtar kelimeler ile insanları kandırmayın. Resimde ”fasulye” varsa, anahtar kelimelerde ayakkabı kullanmak etik değildir. Zaten ”fasulye” kelimesini arayan kişinin amacı bellidir ve ayakkabı ile işi olmaz. İşin sırrı; insanlara aradıklarını vermek, yani potansiyel alıcılara ulaşmaktır.

1.e) Daha çok bayan ürünleri ağırlıklı paylaşımlar yapmanız kazancınızı oldukça etkiler. Bayanların özellikle ayakkabı, çanta gibi ürünlere karşı büyük zaafı vardır. Sizin yapmanız gereken onlara istediklerini vermek ve karşılığında para kazanmak.

Bu güne kadar internet üzerinden en çok ne tür ürünler satın aldığınızı bir düşünün. Sonuçta siz aynı zamanda bir potansiyel müşterisiniz. Bu şekilde düşünmek müşteriler ile empati kurmanızı ve doğru ürünleri bulmanıza inanılmaz katkı sağlar.

1.f) Ürünlerin özellikle olumlu yanlarını ön plan çıkarmaya çalışın. Beden seçimi konusunda yardımcı olacak ölçüleri paylaşın. İnsanlar satın almak istedikleri ürünler hakkında her ayrıntıyı bilmek ister.

2) İnstagram’da ayakkabı mağazası açmak

Ayakkabı, butiğe göre biraz daha kolay hatta daha karlıdır. Butikte anlattığım kriterleri aynı burada da uygularsanız İnstagram’da satış ortaklığı yaparak para kazanabilirsiniz.

Satış ortağı olacak ürünleri bulmak işin en kolay kısmıdır. Burada online satış ortaklığı veren firmaların tam ve güncel listesini kategorilere ayrılmış biçimde paylaştım. Her birinin komisyon oranlarını ve hangi affiliate ağları üzerinden hizmet verdiklerini bilecek ve istediğinize kayıt olabileceksiniz.

Örneğin Outletim.com %30, Trendyol.com %11.50 oranında komisyon veriyor ve bunlar gibi daha yüzlerce marka var. Her birinin binlerce çeşit ürün sattığını zaten biliyorsunuz. Bunların büyük kısmı doğrudan satış ortaklığı sunmak yerine bu işi profesyonel boyutta yapmak için affiliate ağlarını kullanıyor. Siz Affiliate ağı denilen bu sitelere üye olarak dilediğiniz markanın satış ortaklığını alabiliyorsunuz. Üstelik bunu yapmak için ürün sahibi ya da müşteri ile iletişim halinde olmanız gerekmiyor.

Tüm satış ortaklığı faaliyetlerinizi tek bir yönetim paneli üzerinden yürütebiliyorsunuz ve anlık olarak gerçekleşen satışlardan hak ettiğiniz kazancı görebiliyorsunuz. Zaten internetten para kazanma yolları arasında bu sistemi çekici kılan en büyük etkende budur. Satış ortaklığı çalışmalarınız sonucunda biriken komisyonlar ay sonunda veya 15 günde bir sizin istediğiniz banka hesabına havale ediliyor ve adınıza devlete gelir vergisi ödeniyor.

8 Yorum

  1. Belki bende bu işten kendime bir pay çıkartırım düşüncesi ile bilinçsizce yapılan internetten para kazanma girişimleri hep kötü bitiyor. Ciddiye alınmadığı sürece zaten bir şey elde etmek mümkün olmaz. Başlamadan önce bir çalışma planı hazırlamanız ve buna sadık kalarak her şeyi kuralına göre yapmanız başarıyı getirecektir.

  2. Selam, sizlerin fikirleri doğrultusunda 44exportt olarak kurmuş olduğumuz İnstagram sayfamızda bayan giyimi ve butik ürünleri satışına başladık. Kendi imalatımız olan ürünler toptan ve perakende olarak büyük talep gördü, sonuçları bizi de oldukça şaşırttı. Yazınız ve emeğiniz için teşekkürler.

    1. Merhaba, söz konusu satış ortaklığı ise kazancınız üzerinden sadece gelir vergisi kesilir. Diğer tüm sorumluluk ise ortaklık yaptığınız firmalara aittir, fakat kendinize ait ürünleri satmayı düşünüyorsanız mevzuat hakkında bir fikrim yok.

  3. Merhabalar, yorum farkı ve isabetli tespitlerimle yapmış olduğum bir bilinçaltı testim var. Test, özgün değil ama kendi yorumum ve bakış açımla çok ilgi çekiyor. Bu da psikolojik tahlillerim ile ilgili. Kendim eğitimciyim, psikolog değilim. Bununla ilgili test başı belli bir miktar ücret alacağım İnstagram sayfası açarsam suç olur mu ve gelecek vadeder mi? Ayrıca blog yazarlığı da yapmak istiyorum, bunların dışında astroloji bilgim de kayda değer, bana ne önerirsiniz. Teşekkürler.

    1. Merhaba, sanırım belli bir ücret karşılığında bir çeşit psikolojik test uygulamaktan bahsediyoruz. Eğer gerçekten ilgi görüyorsa neden olmasın. parakazan724@yahoo.com.tr adresine daha ayrıntılı bir açıklama göndermenizi rica ediyorum.

  4. Çok güzel sunumlar hazırlıyorum, pasta yemek her çeşit gıda türünü en güzel şekilde görseller hazırlayıp eğlenceli şeyler yazıp doğru hashtagler’le paylaşıyorum. Söylediğiniz her şeyi yaptım ama takipçim hiç artmıyor😔

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir