Facebook’tan Para Kazanmak

facebooktan-para-kazanmaGünümüzde ticaret faaliyetlerini internet üzerinden yürüten kurumsal şirketler sadece web tasarım uzmanları değil, aynı zamanda sosyal medya uzmanları da çalıştırıyor. Şirketler, gün içerisinde milyonlarca insan tarafından tıklanan Facebook gibi alanlarda kendini en iyi şekilde ifade etmek için bunu yapıyorlar. Sonuçta Facebook gibi alanlarda yürüttükleri çalışmalar bu şirketlere bedava reklam yapma fırsatı ve buna paralel olarak daha fazla potansiyel müşteriye erişim şansı verdiği için kazançları artıyor.

Facebook’tan para kazanmak

Aslında Facebook tarafından sunulan fırsatlar sadece şirketler için değil, bireysel internet kullanıcıları için de geçerlidir. İnternet üzerinden para kazanmanın temelini reklamlar oluşturur ve ulaştığınız insan sayısı arttıkça sizin cebinize girecek olan paranın miktarı da artar. Facebook’tan para kazanmak için yapılacak girişim bir veya daha fazla sayıda Facebook sayfası açmaya dayanıyor. Sayfa oluşturmak tabi ki bu işin kolay kısmı, asıl meziyet insanları bu sayfayı beğenmeye ikna etmektir.

İnsanlar adından da anlaşıldığı gibi bu tür siteleri sosyalleşmek için yani eğlenmek için kullanıyorlar. Bu durumda onlara istediklerini verebilirseniz kesinlikle milyonlarcasını bir araya toplamayı başarırsınız. Belki biraz eğlence ya da her zaman popüler olan futbol, Youtube kanalınızda yayınladığınız popüler videolar veya blog sitenizde yayınladığınız makaleler ilgilerini çekebilir. Bunu anlamanın tek yolu var; denemek.

Facebook’tan para kazanmak için reklam linkleri paylaşma şansınız da var, ancak bu reklamları Forum sitelerinde ilan vermek suretiyle alabilirsiniz. Sayfanız popüler olduktan sonra milyonlarca takipçiniz olsa bile, herhangi bir reklam ağını Facebook sayfalarına entegre etme şansınız yoktur. Burada mantık sayfayı beğenen ziyaretçiyi reklam yayınladığınız Youtube kanalı, veya web sitenize yönlendirmek veya satış ortaklığı yaptığınız link üzerinden doğrudan ürün sayfasına yönlendirmektir.

En mantıklı Facebook’tan para kazanma yöntemi, satış ortaklığı yapmak

En mantıklı ve kazançlı olan Facebook’tan para kazanma yöntemi satış ortaklığı yapmaktır. Reklam peşinde koşmak yerine bir affiliate ağına üye olup kolayca dilediğiniz ürünü insanlara tanıtabilir ve karşılığında komisyon alabilirsiniz. Bu şekilde bir uygulama hem çok daha zahmetsiz hem de çok daha iyi para kazandırır.

Eğer uçuk fikirleriniz yoksa ya da ilgi çekmek konusunda iyi değilseniz, Facebook sayfalarını beğendirmek pek kolay değildir. Zaten 3-5 bin kişi tarafından beğenilen bir sayfanın da hiçbir değeri yoktur. Milyonlara ulaşamasanız bile Facebook üzerinden para kazanmak için en azından 100 bin gibi bir beğeni almanız lazım ki elde tutulur bir gelir oluşsun.

Hedef kitleye ulaşmaya yatkın fan sayfaları açmanız gerekiyor

100 bin kişi tarafından beğenilen bir Facebook sayfası eğer konulu ise size satış ortaklığından iyi para kazandırır. Konu derken potansiyel müşteri barındırıyor olması gerektiğinden bahsediyorum. Daha çocuk yaşta bireylerin beğendiği bir sayfada kimseye bir şey pazarlamak mümkün değildir. Fakat kadınlar ile alakalı olan bir Facebook sayfası size bayanların ilgi duyduğu her türlü ürüne satış ortaklığı yapma fırsatı verir.

Açtığınız sayfanın daha çok kime hitap ettiği, sizin satış ortaklığı yapacağınız ürünleri belirler. Potansiyel müşteriye ulaştığınız zaman 100 bin kişilik bir sayfadan bile düzenli olarak para kazanırsınız. Satış ortaklığı (affiliate marketing) zaten kendi başına bir internetten para kazanma yöntemidir. Hatta en iyi online kazanç modeli olduğunu söylemek çok daha doğru olur.

Facebook’tan para kazanmanın mantığı nedir?

Facebook’tan para kazanmak için atılacak adımları özetleyecek olursak; ilk olarak insanları size doğru sürükleyecek olan ilginç bir konu bulun ve kendinize bir sayfa oluşturun. Bu konuyu seçerken sadece ilginç olması değil, aynı zamanda satış ortaklığı yapabileceğiniz, yani ortak noktası olan insanları bir araya getirebileceğiniz bir konu olmasına özen gösterin.

Daha sonra diğer sayfalarda ve kendi profilinizde sayfanızın reklamını yaparak insanların ilgisini çekmeye çalışın. İlk aşamada beğeni sayısı çok yavaş artacaktır, ancak gerçekten güzel bir konu bulduysanız belli bir sayıya ulaştıktan sonra beğeniler çığ gibi gelmeye başlar. Sonuçta sosyal bir ortamda paylaşılan ilgi çekici şeyler çok kısa sürede milyonlarca insana ulaşabilir.

Tüm bu şartlar yerine geldikten sonra, Facebook sayfanızın konusu ile ilgili olan ürünlere satış ortağı olmanız ve size verilecek olan reklam linklerini insanları fazla rahatsız etmeden arada bir paylaşmanız gerekir. Sayfanızdaki beğeni sayısı arttıkça kazandığınız para da sürekli daha fazla olacaktır.

Ben şimdiden sıkıldım, bu gerçekten fazla zahmetli diye düşünüyorsanız, siz en iyisi farklı internetten para kazanma yöntemleri deneyin ya da daha iyisi hiç bu işlere bulaşmayın. Belli bir süre ciddi çalışırsanız Facebook üzerinden para kazanırsınız. Kendinizi biraz zorlayın ve işinize verin sonuçta elinize para geçmeye başladığında inanın motivasyon tavan yapacaktır.

3 Yorum

  1. Bende blog yazarlığı yapmak istiyorum. Çok kitap oluyorum ve bunun dönüşümünü insanlara yapmak istiyorum. Gezip gördüğüm yerleri, insanları, ilgi çekici hikayeleri anlatmak istiyorum. Her konuda yazarım. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bu alana ilgim çok yüksek.

  2. Merhaba, benim 73 bin tane beğenisi olan mizah konulu bir tane Facebook sayfam var, ama ben bundan bir türlü para kazanmayı beceremiyorum. Siz burada Fan sayfaları para kazanmak için süper yerlerdir demişsiniz. O zaman ben bir yerlerde hata mı yapıyorum?

    1. Merhaba, ne tür bir girişim ile para kazanmaya çalıştığınız konusunda ayrıntı vermemişsiniz, ancak her türlü girişimi denemiş olsanız bile mizah konulu bir fan sayfası ile Facebook’tan para kazanmak çok zordur. Bunun sebebi ise size hizmet eden fan sayfası müşteri odaklı değil. Mizah konulu bir sayfa, amacı sadece biraz eğlenmek olan insanlar tarafından ziyaret edilir. Buradan alışveriş yapmak gibi bir niyetleri olmadığını kolayca anlıyoruz. Bu durumda bunlara herhangi bir ürün satma şansımız çok düşüktür.

      Kısacası hedef kitleye ulaşma şansınız olmadığı için bu tür odaksız sayfalarda satış ortaklığı çalışmaz. Belki sayfanız 500 bin beğeni almış olsa en azından bir miktar gelir getirir, ama bu durumda satış ortaklığı yerine forumlarda reklam kovalamanız daha mantıklı gözüküyor. Facebook insan kalabalığı açısından çok zengin bir mecra olmasına rağmen, bu alanda hedef kitleyi bulmak çok zordur. Bu yüzden internet ortamında reklam vermek isteyen profesyonel reklamcılar her zaman Google Adwords kullanmayı tercih ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir