Blog Yazarak Para kazanmak

blog-yazarak-para-kazanmaGeçmiş yıllarda blog yazan insanlar çoğu zaman bunu sadece günlük tutmak ya dabkişisel fikirlerini paylaşmak için yapıyorlardı. Günümüzde ise, bireysel internet kullanıcıları internetten para kazanmak için en mantıklı kişisel girişim, kurumsal şirketler için ise ücretsiz reklam fırsatı olarak görüyor. Blog yazarlığını bu denli kazançlı yapan en büyük etken, Google ve diğer arama motorları tarafından klasik web sitelerine oranla daha fazla değer verilmesidir. Bu değeri hak etmelerinin sebebi ise, sürekli taze bilgiler ile beslenmeleri ve kişisel fikirleri yansıttıkları için özgün olmalarıdır.

Klasik web siteleri genel olarak kurulduktan sonra çok nadir olarak güncellenir. Bunların amacı; şirket bilgilerini, faaliyet alanlarını ve resmi iletişim kanallarını insanlara ulaştırmaktır. Blog siteleri, genel olarak güncel ve özgün yayın anlayışı ile hareket ettikleri için arama motorları tarafından daha çok ziyaretçi alırlar.

Blog yazarak para kazanmak

Bizim amacımız kişisel olarak internetten para kazanmak ve bunu blog yazarak sağlamanın temel olarak iki yolu var.

1. Blog üzerinden Adsense reklam yayını yaparak para kazanmak

Blog üzerinden reklam yayını yapmak suretiyle para kazanmaya çalışmanın mantığı; blog içeriğine uygun reklam almanız veya Google Adsense gibi reklam kanallarından faydalanmanız gerekir. Adsense, sizin blog içeriğinizi analiz ederek tam uyumlu reklam yayını yaptığından dolayı tıklanma oranları son derece iyidir. Fakat reklam yayını yaptığınız blog çok zengin içeriğe sahip olmalı ve ziyaretçi sayınız hatırı sayılır seviyede olmalıdır.

Basit bir blog ile reklam yayını yaparak internetten para kazanmanız pek olası değildir. Her tıklanan reklam başına kazanç anlayışına dayanan bu sistemde genelde ekip çalışması gerekir. Tek başına sürekli gündemi takip edip özgün içerik hazırlamak kolay değildir. Ben kişisel olarak bu yöntemi henüz hiç kullanmadım ve onca çabaya rağmen kazancın biraz az olduğunu düşünüyorum.

Yüz binlerce ziyaretçisi olan blog üzerinden reklam yayınlamak mantıklı olabilir, fakat bu kadar popüler olmak için harcanan emek, sermaye ve zaman dikkate alındığında kazanç beklentileri karşılamıyor. Oysa online satış ortaklığı yapmayı seçerseniz günlük sadece 1.000 kişi tarafından ziyaret edilen bloglar bile para kazandırır. Tabii ki sahip olduğunuz blog, satış ortaklığı yapmaya elverişli bir konuya sahip olmak zorundadır.

2. Blog üzerinden satış ortaklığı yaparak para kazanmak

Aslında blog yazarlığı ve affiliate marketing sistemi birlikte kullanıldığında, internetten para kazanmak için en güçlü silaha sahip oluyorsunuz. Ayrıca bu uygulamada yüz binlerce insana ulaşmak gibi bir kaygı içerisine girmenize gerek yoktur. Potansiyel müşteriye erişmenizi sağlayacak niş bloglar, günlük 1000-1500 tekil ziyaretçi bile alsa bu size asgari ücretten çok daha fazla kazandırır.

Potansiyel müşteriyi hedef almak çok önemli

Burada tıpkı diğer yazılarda belirttiğim gibi, online satış ortaklığından para kazanmanın sırrı, potansiyel müşteriye (hedef kitleye) doğrudan erişmektir. Bunu şöyle açıklamak istiyorum; bayan ayakkabı modası üzerine bir blog yazdığınızı düşünün. Eğer kaliteli ürünleri olan bir ayakkabı markasına satış ortağı olursanız, bu blog size kesin para kazandırır.

Özellikle şu indirim odaklı online alışveriş siteleri oldukça cazip satış ortaklığı fırsatları sunuyor. Verdikleri komisyon %11 ile %25 arasında değişiyor ve çok kaliteli markaları indirimli sattıkları için talep çok fazla oluyor. Sizin bayanlara hitap eden ayakkabı modası temalı blog siteniz, günde 1000-1500 ziyaretçi alırsa size ortalama olarak aylık 3000 TL para kazandırır. Çünkü burada doğrudan ayakkabı almaya hevesli olan insanlara ulaşmış oluyorsunuz. Bu insanlar böyle bir talep içerisinde olmasalar, zaten ‘’bayan ayakkabıları’’ gibi bir arama yaparak sizin blog sitenizi ziyaret etmezler.

Burada doğrudan hedefe ulaştığınız için sizin blog sitenizi ziyaret eden her 100-150 kişiden biri ürünlerden birini satın alacaktır. Bu istatistiksel bir değerdir ve ortaklık yaptığınız ürünün kalitesine ve fiyatına göre ufak değişiklikler olabilir. Peki, burada masrafınız ne olacak? Blog üzerinden yapılan satış ortaklığında masraf sıfırdır. Çünkü ürünü insanlar ile buluşturmak için reklam vermek yerine, size Google tarafından gönderilen doğal ziyaretçileri kullanıyorsunuz.

Şahsen blog yazacak olan arkadaşlara kişisel tavsiyem reklam yayınlamaya çalışmak yerine online satış ortaklığı yapmalarıdır. Elinizde internetten para kazanmak için böyle güçlü bir silah varken ve bedava satış ortağı olacak binlerce ürün varken, macera peşinde koşmaya hiç gerek yok.

Adım, adım blog yazarak para kazanma yolları

Şimdi blog ve satış ortaklığı konusunda anlaştığımızı varsayarak, bu konuda nasıl bir çalışma yapmanız gerektiğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

1. Kazanç potansiyeli olan blog konusu belirlemek

İlk olarak blog üzerinde hangi konuya odaklanmanız gerektiğine karar vermeniz lazım. Bunu ufak bir araştırma ile zaten kendiniz çözebilirsiniz. Blog ve affiliate marketing temalı bir girişimde asla genel, yani her konuyu içeren bir blog yazmıyoruz. O tarz bir blog on binlerce ziyaretçi bile çekse, potansiyel müşteriye erişme şansı vermedikten sonra size para falan kazandırmaz.

Bizim hedefimiz doğrudan ne aradığını bilen ziyaretçileri çekmek ve onlara istediklerini vermek. Forum sitelerinde günlük 10 bin tekil ziyaretçim var, fakat satış ortaklığından para kazanamıyorum diye zırlayan pek çok insan var. Fakat bir bakıyorsunuz yazdığı blog, elli tane makale, 15 tane kategori içeriyor ve çoğu müşteri odaklı konular değil. Bu yüzden online satış ortaklığı yaparken önce müşteri gibi düşünmeniz gerekiyor. İnsanlara aradıklarını vermediğiniz sürece satış ortaklığından para kazanmayı beklemeyin.

2. Blog açmak için platform belirlemek

Blog konusu belirlendikten sonra yazacak yer bulmak hiçte zor değildir. Blogger, WordPress veya Tumblr gibi ücretsiz servislerde kuruş masraf yapmadan hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Size tavsiyem, Blogger üzerinden yazmanız yönünde olacak.

Google bünyesinde hizmet veren bir blog servisi olduğu için sanırım kendilerine biraz torpil geçiliyor. Çünkü diğerlerine oranla çok daha kısa sürede indeks alıyor ve arama sonuçlarında yükseliyor. Bu arada 8-10 dolar karşılığında bir domain alarak Blogger üzerinden bedava hosting alabilirsiniz. Yani Blogspot uzantısı yerine kendi alan adınızı Blogger üzerinden kullanma şansınız var. Üstelik bedava.

Eğer niyetiniz profesyonel blog yazarlığı yapmak ise en iyisi biraz daha masraf yaparak WordPress tabanlı bir blog sitesi kurmaktır. WordPress, hem bedava blog açmanıza, hem de indirilebilir CMS programı ile dilediğiniz domain ile hosting üzerine blog temalı siteler kurmanıza şans tanıyor. Web üzerinden hizmet veren tüm blog tabanlı web siteleri WordPress ile kurulmuştur. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı binlerce insan tarafından tema ve çeşitli uygulamalar geliştirilen ve bunların büyük bir kısmı ücretsiz olan WordPress, seo açısında en iyi seçenektir.

3. Ziyaretçi çekecek kaliteli ve özgün içerik hazırlamak

Tüm bunlara karar verdiğinizi ve artık bir blog açmak için hazır olduğunuzu varsayarak devam ediyorum. Konumuz hazır, tabi ki ücretli ya da ücretsiz bir domain aldınız ve blog adınızı da belirlediniz. Şimdi işin en güzel tarafı başlıyor. Şimdi tam arama motorlarının istediği gibi taze ve özgün yazılar yazmanız gerekiyor. Bu konuda fazla sıkıntı yapmanıza gerek yok. Haftada üç makale yayınlamak oldukça uygundur. İlk üç ayı atlattıktan sonra bunu haftada bir, hatta 15 günde bir yapmanız bile yeterli olacaktır.

Eğer kaliteli makale yazmayı alışkanlık haline getirirseniz bunlara zamanla bol miktarda yorum alma şansınız da olur. Yorumlar içeriği daha zengin, özgün ve güncel yaptığı için değerlidir. Yorum alan içerikler, arama motorları tarafından hemen fark edilir. Böylece yorumların desteği ile otomatik olarak arama motorlarında zirveyi zorlamaya başlayacaksınız. Sonuçta değersiz içeriğe yorum gelmediğini arama motorları anlayacak yeteneğe sahiptir. Bu nedenle içerik kalitesi kadar gelen yorumlar da değerlidir.

4. Adınızı duyurmak için tanıtım çalışmaları yapmak

Önce blog, içerik olarak biraz zenginleşmeli ve daha sonra başta sosyal medya olmak üzere tüm mecralarda tanıtım yapmanız gerekir. Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram, forumlar, ilan siteleri, diğer bloglar ve daha pek çok alanda blog sitenizi tanıtarak hızla arama sonuçlarında yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz. Madem ki internetten para kazanmak istiyorsunuz doğal olarak ilk aşamada biraz sıkı çalışmak lazım.

Üç ay gibi bir süre sonra belirli bir miktar kazanç gelmeye başlar ve bu sizi fazlasıyla motive edecektir. Siz elinizden geleni yaptığınız sürece blog zamanla daha fazla ziyaretçi almaya başlar. Bu arada satış ortaklığı veren firmaların tam listesini burada paylaştım. Size kalan tek şey, aralarından kafanıza yatanları seçmek ve ziyaretçileri yönlendireceğiniz linkleri blog sitenize eklemek. Sonra size verilen takip panelinden sizin adınıza yapılan satışları ve hanenize yazılan komisyonları takip edebilirsiniz.

Blog yazmak eğlenceli ve bir o kadar kazançlı olmasına rağmen bazen içerik üretmek insanı çileden çıkarıyor. Büyük hevesle başlayan milyonlarca blog projesi sırf sahipleri yazmaktan bıktığı için kaderine terk ediliyor. Blog çöplüğüne bir yenisi daha eklenmesin istiyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

2 Yorum

  1. Birinci olarak ben blog yazarak para kazanmak istiyorum, fakat biraz araştırdığımda o kadar kolay olmadığını gördüm. Bunun için bir web sitesi kurulması falan gerekiyor mu? Ayrıca burada maliyet belirtmemişsiniz. İkincisi bunun yanında satış ortaklığı da yapılabilir mi? Onuda yapacağım, onun için önerileriniz nelerdir? Bu ikisini açmayı falan çok istiyorum ama yakınımda kimse destek vermiyor. İnşallah siz bir cevap yazarsanız bana çok mutlu olurum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir