Blog yazarak para kazanma yolları nelerdir?

blog-yazarak-para-kazanma-yollariİnternetten para kazanmanın en etkili yöntemlerinden biri blog yazmaktır. Boş zamanlarını ekonomik gelire çevirmek isteyen kişiler ya da gelirinin yeterli olmadığı durumda ek gelir sağlamayı hedefleyen bireyler blog yazarak para kazanabilir. Bloglar, bireylerin bilgi, tecrübe veya fikirlerini diğer kişilerle paylaştığı web tabanlı bir sitemden oluşmaktadır. Blog yazarak para kazanmak için öncelikle bir blog kurmanız gerekir. Şimdi blog sitesi nasıl kurulur ve etkili blog sitesi oluşturmanın yolları inceleyelim. Blog yazarak para kazanma girişiminde en önemli detay ise ziyaretçi sayısı kadar, para kazanma oranınızın artacağıdır.

Blog kurulumuna geçmeden önce, hangi amaca hizmet edeceğini ve ne türden olacağını kesinleştirmeniz gerekir. Yani basit içerikli, sade bir blog mu? Yoksa geniş kapsamlı ve kalabalık içerikli bir bloğa mı sahip olacaksınız?

Blog Kurulumu Nasıl Yapılır?

Blog geçmişi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, Dünya üzerinde 2,5 milyon üye sayısına sahip olan Blogger, online ilk blog servisi olma özelliğini taşımaktadır ve yıllar önce Google İnc. grubuna dahil edilmiştir. Günlük tıklanma sayısı yaklaşık 20 milyon olan Blogger, en çok tıklanan 10 web sitesi arasında yer almaktadır.

Blog kurma işlemi için öncelikle, Google’da kendinize kişisel bir hesap açmalısınız, sonraki aşamada blogger.com sayfasından Google hesabınız ile giriş yapabilir, dilerseniz blog oluşturmaya başlayabilirsiniz. Burada sitenin sizi yönlendirmesiyle rahatlıkla blog kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Etkili Blog Sitesi Oluşturmanın Yolları

1. En önemlisi farkındalık ve basitlik. Sloganınız, logonuz anlaşılır ve size ait olmalı. Yani herhangi bir firmanın logosunda ufak değişiklikler yapma kurnazlığı kalitenizi tabana çekecektir. Görselin açık ve anlaşılır olması karmaşıklıktan doğan anlaşılmazlığa engel olacaktır. Önemli olan sizi hatırlatmasıdır.

2. Bloğun ilgi görmesi ve dikkat çekmesi için özgün olması gerekir. Konularını tamamen sizin belirleyeceğiniz yazılarda, herkese hitap edebilmeli ve kalite standartlarını karşılamalısınız.

3. Yazılarınız da bilgi vermeyi hedefleyin. Uzun cümlelerle takipçileri yormadan, anlaşılır dille sonuca ulaşmanız devamlılığın temel etkeni olmaktadır.

4. Eğer bol kategoriye sahip bir blog yazıyorsanız sürekli farklı konulardan makaleler paylaşmanız, tekdüzelikten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. En iyi bildiğiniz konularda sınırsız yazabilme özgürlüğüne sahipsiniz; moda, yaşam, ekonomi, kariyer, sağlık, otomobil markaları gibi. Yeterince yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmanız halinde, haftada birkaç adet makale yazmanız ya da yapılan yorumlara cevap vermeniz yeterli olacaktır. Çünkü artık Google sizi hafızasına almış demektir ki bu da para kazanma zamanına ulaştığınızı gösterir.

Blog Yazarak Para Kazanma Yolları

Blog yazarak kazanç elde edebileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır, fakat bunlar arasında en güvenilir, düzenli ve yüksek kazanç sağlayacağız 2 yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki satış ortaklığı bir diğeri ise Google Adsense’dir.

1) Google Adesense ile blog yazarak para kazanmak

Finansal anlamda herhangi bir sermaye gerektirmeyen bu yöntem ile para kazanmak için bilgisayar ve internet bağlantınız olması kafi olacaktır. Tatbiki bunun yanında çaba ve doğru planlama yapmak gerekir. Google Adsense’de sitenizin uygun kısımlarında reklam yapmanız ve ziyaretçilerin bu yolla reklamlara tıklaması gerekiyor. Ödemeler ise tıklama başına göre belirlenir. Blog yazarak para kazanmanın en çok tercih edilen ve sağlam para kazandıran gelir kaynakları arasında gösterilen bu yöntemle geçinen çok fazla blogger var.

2) Satış ortaklığı ile para kazanmak

En basit anlamıyla Satış ortaklığı (affiliate pazarlama) ile para kazanmak, ürün sahibi veya kurumların ürünlerini aracı şirketler üzerinden kişinin kendi sayfasında tanıtıp satma şeklidir. Ödeme düzeni satılan ürün başına göre esnek %lik oranlarla belirlenmektedir. Eğer sitenizde yer vereceğiniz ürün, direk kişiye aitse karınız daha fazla olacaktır, fakat aracı kişi ya da firmaların devreye girmesi paranın 2 yerine 3’e belki de 4’e bölünmesi haline gelir. Bu duruma oranla kazancınız da düşüş gösterecektir.

Reklam Verenlere Nasıl Ulaşabilirim?

İlk aşamada fazla tanınan bir bloğunuz olmadığından, reklam veren kişi ya da kurumların size ulaşması zor olacaktır. Bu durumda webmaster forumlarına başvurabilirsiniz. Ticari işlerin sık yapıldığı bir platform olan webmaster forumlarına yeni konular açarak reklam alacağınızı bildirebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ziyaretçi sayınıza paralel olarak reklam teklifleri de artacaktır.

Kimler Blog Yazarak Para Kazanabilir?

Günlük yaşamının minimum 2 saatini internette geçiren her birey blog yazarak para kazanabilir. Blog açmak, ziyaretçi çekmek ya da makale yazmak gibi konular ilk aşamada karmaşık ve zor gibi görünse de kısa bir çalışma ve araştırma ile tüm teknikleri öğrenebilir, siz de iyi bir blogger olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir