Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır?

affiliate-marketing-nedirİsmine bakılırsa biraz karmaşık bir yapıya sahip olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak alt yapı olarak son derece basit bir sistem üzerine kurulu olan affiliate marketing, daha çok çeşitli ürünlerin bir arada bulunduğu ağlar üzerinden yürütülür. Affiliate ağı denilen bu siteler, ürünleri bünyesinde barındırdığı gibi finansal döngüyü sağlar ve ürün sahipleri ile bunlara satış ortalığı yapmayı amaçlayan insanları buluşturur. Bir affiliate ağına üye olduğunuzda karşınıza binlerce ürün çıkar; burada dilediğiniz kategoriye girebilir ve komisyon oranlarını ve daha önceden yapılan satışların performansını görebilirsiniz. Dilediğiniz sayıda ürüne kimseyle muhatap olamadan tek bir tıklama ile ortak olarak doğrudan tanıtım aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada ürün seçimi önemlidir; rekabet oranı düşük, komisyon oranı yüksek ve satış oranı iyi olan ürünleri seçmeniz gerekir.

Tüm bunları yapmak için elinizin altında master kazanç gibi bir kaynak varken hiçte zor değildir. Nasıl seçmeniz gerektiği ve pazarlama aşamasında kullanacağınız reklam yöntemleri zaten size bu eğitim setinde anlatılıyor. Ürün seçimi tamamlandıktan sonra işin asıl ve önemli olan kısmı tanıtım süreci başlar. İlk başta dediğim gibi, zaten ürünlere ortaklık yapmak için kimseyle iletişim falan kurmaya gerek yok. Bundan sonraki süreçte aynı şekilde yine kimseyle muhatap olmayacaksınız. Sistem seçtiğiniz her ürün için size özel kodlar içeren tanıtım linklerini otomatik olarak verecektir. Bu linklerin içinde gizli olan kodlar sizin reklamınız ile pazarlanan ürünleri belirleyecek ve her satılan ürün için otomatik olarak hesabınıza paranız işlenecektir. 15 günde bir hesap kesilir ve %10 gelir vergisi düşüldükten sonra geriye kalan tutar istediğiniz banka hesabına sistem tarafından yatırılır.

Bazı arkadaşlar bu sistemi network marketing gibi piramit sistemler ile karıştırıp bir grup çalışması olduğunu sanıyor. Aksine affiliate marketing yurt dışında performans marketing olarak anılır ve alt yapı olarak sadece affiliate ağlarını kullandığı için kimseyle iletişim halinde olma zorunluluğu yoktur. Bildiğiniz gibi network marketing alt üye yapmaya ve pek çoğu beş para etmeyen ürünleri alt üyelere başta olmak üzere doğrudan pazarlamaya dayanır. Affiliate sisteminde doğrudan katalog üzerinden satış yapmak, yani kapı kapı dolaşmak gibi bir zorluk yoktur ve her şey internet üzerinden yürütülür. Kullandığınız ve iletişim halinde olduğunuz alt yapıyı affiliate ağları sağlar ve sizi doğrudan pazarlayacağınız ürünler ile buluşturur. Aslında burada bırakın insanlar ile temas kurmayı, siz ürünlerini pazarladığınız insanları bile tanımazsınız. Müşteriye karşı zaten bir sorumluluğunuz yoktur. Siz tanıtım linklerini kullanarak potansiyel müşteriyi ürünün resmi satış sayfasına yönlendirip keyfinize bakarsınız.

Bundan sonraki süreçte müşteriyle iletişimi ürün sahibi, ödemeyi ise affiliate ağları alır. Ödeme alındıktan sonra affiliate ağları sizin hak ettiğiniz kazancı doğrudan hesabınıza işler. Aynı şekilde kendine ufak bir pay alır ve geri kalanı ürün sahibinin hesabına aktarır. Yani tüm sistemi kontrol altında tutan ve para akışını sağlayan affiliate ağları olduğu için size düşen bir sorumluluk yoktur. Yapmanız gereken açık bir şekilde ortadadır. Her şey bu kadar kolaysa neden master kazanç gibi bir rehbere ihtiyaç duyuyorum gibi bir soru kafanıza takılmış olabilir. Evet; haklısınız her şey son derece kolay, ancak tüm alt yapıyı sağlayan affiliate ağlarına kayıt olmak işin sadece başlangıç aşamasıdır. Ürün seçimi ve bunları insanlarla buluşturmak sistemin asıl amacı olduğu için önemli olan sizin bunları bilmenizdir. İşte master kazanç size bunların eğitimini veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir