Adsense ile Para Kazanmak

Güvenirlik açısından ele aldığımızda blog yazarları açısından en sağlam internetten para kazanma yönteminin Adsense olduğunu söyleyebiliriz. Aslında burada güven veren bu işin arkasında Google gibi bir teknoloji devinin olmasıdır.

Adsense nedir?

adsense-nedirAdsense, Google tarafından yayıncılar için geliştirilmiş olan en gelişmiş internet reklam servisidir. Google bünyesinde toplam iki adet reklam servisi bulunmaktadır. Biri Adsense, diğeri ise reklam verenler için geliştirilen Adwords. Bu iki reklam servisi birbiri ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Reklam verenler tarafından Adwords aracılığı ile verilen reklamlar sadece Google ana sayfasında değil aynı zamanda Adsense kullanan yayıncıların blog veya web sitelerinde görüntülenir. Bu alt yapı Adsense kullanan tüm yayıncıların internet sitelerine reklam servis ettiği için ortaya dev bir reklam ağı çıkıyor.

Adsense ile nasıl para kazanılır?

adsense-ile-nasil-para-kazanilirAdsense ile para kazanmak için mutlaka blog, web sitesi veya Youtube kanalına ihtiyacımız var. Saydığımız bu alanlara Adsense tarafından size verilen reklam kodlarını yerleştirmeniz durumunda reklamlar yayımlanmaya başlar. Google reklam politikaları açısında çok sert bir şirket olduğu için kurallara kesinlikle uymanız gerekiyor. Adsense ile para kazanmayı amaçlayan blog yazarları bu yüzden içerik seçiminde çok dikkatli olmak zorundadır.

Adsense ile para kazanma yolları

adsense-ile-para-kazanma1- Adsense hesabı açmak

Sahip olmak için içerik açısından doyurucu olan bir blog hazırlayıp Google üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Tek sayfalık bir web sitesi veya 3-5 tane makale yazdığınız amatör bir blog muhtemelen talep ettiğiniz Adsense hesabı için yeterli olmaz. Bu yüzden önce reklam yayımlamak için uygun, kaliteli hatta profesyonel bir blog açmanız gerekecek. Basit bir blog bazen affiliate marketing için yeterli olabiliyor, ancak Adsense ile para kazanmak için çok daha fazlasına ihtiyacınız var.

2- Blog için konu seçimi

Basit gibi görünen bu ayrıntı aslında Adsense ile para kazanmak isteyenlerin en fazla odaklanması gereken noktadır. Adsense, anahtar kelime odaklı bir reklam servisi olduğu için sizin sitenizde yayımlanacak olan tüm reklamlar içeriğiniz ile uyumludur. Bu sayede yüksek geri dönüşüm oranı yakalama şansınız oluyor. Ayrıca internet ortamında her sektörün kendine göre bir rekabet gücü vardır. Günümüzde Finans ve bankacılık internet ortamında en yüksek prim yapan sektördür. Bu sektöre yönelik bir blog sitesi açmak adsense ile para kazanmak için çok iyi bir yatırım olabilir, ancak rekabet çok ciddi bir sorun olabilir.

Finans temalı bir blog ile yemek tarifleri temalı bir blog asla aynı parayı kazanamaz. Örneğin finans sektörü reklam tıklama başına 3-4 TL veriyorken diğer sektörler bazen 25 kuruş gibi rakamlar verebilir. Aslında bu son derece doğaldır. Çünkü anahtar kelimelerin maliyetini rekabet belirliyor. Aynı kelimeye reklam veren sayısı arttıkça rekabet oluşuyor ve reklamının tıklanma oranını arttırmak isteyen reklam verenler sürekli fiyat teklifini arttırıyor. Böylece o kelime için en yüksek fiyat veren firmanın reklamı daha fazla yayımlanmış oluyor. Aslında Google reklam fiyatlarını belirleme aşamasında herhangi bir rol üstlenmiyor. Fiyatı reklam verenler arasında oluşan rekabet belirliyor.

3- Blog açmak

Aslında işin en kolay kısmı bu olsa gerek. Açmak kolay, yönetmek daha kolay, ancak içerik sağlamak ve SEO çalışmaları gerçekten oldukça yorucudur. Burada yapılması gereken WordPress isimli CMS yazılımını kullanmaktır. Bu yazılım dünya üzerinde varlık gösteren blog sitelerinin %90’ı tarafından tercih ediliyor. Bunun nedeni ise basit, kullanışlı, seo uyumlu üstelik bedava olmasıdır. Günümüzde insanlar hobi amaçlı değil yazarak para kazanmak için blog açıyor. WordPress bu talebi karşılamak amacıyla geliştirilmiş profesyonel içerik yönetim yazılımıdır. WordPress ile blog açmayı görsel olarak anlatan videolu eğitimlere Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

4- İçerik hazırlamak

Eğer gündemi sürekli takip etmenizi gerektiren bir konuda blog açmayı düşünüyorsanız zaman açısından sıkıntınız olmazsa iyi olur. Çünkü gündemi kovalayarak buna uygun içerik hazırlamak tüm enerjinizi bu işe vermenize neden olacaktır. Böyle bir projede hazır kıta bilgisayar başında olmanız gerekiyor. Tabi ki bu çabanız karşılıksız kalmaz ve gündeme uygun içerik sayesinde çok daha fazla ziyaretçi toplarsınız. Gündemi kovalamak aslında haber sitelerinin işi ve bunun kaşılığını fazlasıyla alıyorlar. Blog siteleri daha çok insanların çeşitli konular hakkında kişisel fikirlerini kaleme aldıkları sürekli güncel ve bir o kadar özgün yapılardır. Google, sırf özgün ve bir o kadar güncel oldukları için blog sitelerine çok değer veriyor. Adsense ile para kazanmak istiyorsanız blog tarzı bir proje ile işe başlamak bu yüzden çok büyük avantajdır.

5- Tanıtım çalışmaları

Aslında Adsense ile para kazanmak tamda bu noktadan sonra başlıyor. İşin sırrı SEO adı verilen çalışmaları titizlikle yürüterek sonuç almaktır. Blog veya web siteleri her ne kadar özgün içerik sayesinde web üzerinde varlık göstermeye başlasalar bile SEO çalışmaları düzgün yapılmadan zirveye çıkamazlar. Adsense ile para kazanmak sırf bu yüzden sanılanın aksine oldukça zordur. Bu işlere kalkışanların büyük bir kısmı rekabete boyun eğdikleri için kısa bir süre sonra internetten para kazanma macerasına son veriyor.

Sonuç

Sonradan vazgeçmek psikolojik olarak büyük bir yıkıma sebep olacağı için bu tür işlere kalkışmadan önce oturup her ayrıntıyı düşünerek güzel bir çalışma planı hazırlamanız oldukça faydalı olabilir. Böylece sonraki süreçte sizi nelerin beklediğini daha en baştan bilerek hareket edersiniz. Çalışma planına uyarak emin adımlarla ilerlediğiniz sürece diğer başarılı girişimciler gibi internetten para kazanma maceranız olumlu sonuçlanabilir.

2 Yorum

  1. Merhaba, diyelim ki her gün 10 bin insan geliyor bizim web sitemize. Böyle bir blog Adsense ile bize ne kadar para kazandırır? Ayrıca bu siteyi açmak için ne kadar para harcamak lazım.

    1. Merhaba,

      Blog içeriği ile alakalı olarak kazanç miktarı aşırı değişkenlik göstereceği için tahmin etmek mümkün değil, ancak en fazla getirisi olan finans sektörü bile 10 bin ziyaretçi ile çok fazla kazandırmaz. Adsense ile para kazanmak için çok daha fazlasına ihtiyacınız var.

      En fazla 100 dolar maliyet ile blog açmak mümkün, ancak asıl mesele SEO çalışmalarıdır. SEO, arama motorları sayesinde sitelere ziyaretçi toplamak amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür. Rekabet oranına göre değişmekle birlikte, SEO çalışmaları oldukça pahalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir